Eko-święta. Co zrobić, aby Boże Narodzenie było ekologiczne?



Święta Bożego Narodzenia tuż za rogiem. Warto przeżyć je z rodziną, celebrując każdą spędzoną wspólnie chwilę. Święta to jednak nie tylko piękne momenty, ale także, niestety, spore wydatki. Bardzo często nasze decyzje są również sporym obciążeniem dla środowiska naturalnego. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by Święta Bożego Narodzenia stały się nieco bardziej przyjazne naturze. Jak urządzić eko święta?

Co zrobić, aby nasze święta były ekologiczne? 8 pomysłów

Niemarnowanie jedzenia

Jednym z największych problemów świąt jest marnowanie jedzenia. Gospodynie przygotowują dziesiątki potraw i wypieków, które cieszą oko i żołądek, ale po pewnym czasie nikt już nie chce na nie patrzeć. Najlepsze byłoby ograniczenie ilości przygotowywanego jedzenia, ale zdajemy sobie sprawę, że nie jest to wcale takie proste. Jeśli po świętach zostaną nam jakieś wypieki, bez problemu możemy oddać je do miejskich jadłodajni dla osób ubogich i bezdomnych. Dla nas będzie to żaden koszt, a ci, którym się w życiu nie powiodło, będą mogli zakosztować domowych smaków. Jeśli nie mamy w okolicy takich punktów, niemal całe jedzenie, które nam pozostało, można bez problemu zamrozić. Po kilku tygodniach wszystkie potrawy będą smakowały równie dobrze, jak w święta.

Naturalna choinka

Chyba nikt nie wyobraża sobie świąt bez choinki. Z myślą o naturze bardzo często sięgamy po sztuczne drzewka, które są trwałe i można z nich korzystać przez wiele lat. Niestety mało kto zdaje sobie sprawę, że w rzeczywistości rozwiązanie to nie jest wcale takie dobre. Do wyprodukowania sztucznego drzewka wykorzystuje się mnóstwo plastiku, a do środowiska emitowanych jest kilkadziesiąt kilogramów dwutlenku węgla. Do tego dochodzi jeszcze transport z Chin, w których to produkuje się ich najwięcej. Dużo bardziej ekologicznym sposobem jest zakupienie lub ścięcie naturalnej choinki, którą później możemy zasadzić w ogrodzie, spalić i ogrzać dom lub też oddać do punktów przerabiających je na biomasę.

Świąteczne porządki

Ekologiczne Boże Narodzenie nie byłoby możliwe bez zastosowania przyjaznych naturze detergentów. Mało kto wie, że płyn do mycia szyb możemy stworzyć z dwóch łyżeczek octu i dwóch litrów ciepłej wody. Piekarnik oraz kuchenkę wyczyścimy, tworząc i nakładając na zanieczyszczone miejsca pastę z 1/4 szklanki sody oczyszczonej, dwóch łyżeczek soli oraz gorącej wody. Podobnych pomysłów jest wiele. Wystarczy dobrze poszukać.

Naturalne ozdoby świąteczne

Gotowe ozdoby są nie tylko drogie, ale także i nieprzyjazne środowisku. Jeśli zastanawiacie się jak spędzić święta ekologiczne, to koniecznie musicie uwzględnić w planie samodzielne wytwarzani ozdób. Tutaj też pomysłów jest mnóstwo. Materiałowe wstążeczki, suszone owoce, pierniki, ozdoby z papieru, szyszki i mech... Wszystko to może udekorować nasze mieszkanie nie gorzej niż plastikowe bombki i światełka.

Zdrowe potrawy z naturalnych składników

Wróćmy do tematu gotowania i pieczenia. Pamiętajmy o tym, że wszystkie świąteczne dania najlepiej przygotować używając do tego zdrowych i naturalnych składników. Im mniej chemicznych dodatków, tym lepiej. Najlepszym przykładem może być tu dodanie do placka wyciśniętego soku z cytryny, zamiast sztucznego aromatu.

Biodegradowalne sztućce i naczynia

Jeśli nie lubimy myć ogromnych ilości naczyń, pamiętajmy o tym, by wybrać biodegradowalne produkty.

Prezenty ekologiczne i opakowania ekologiczne/less waste

W tym przypadku jest już ciężko, ale zawsze mamy na coś wpływ. Kolorowe plastikowe torebki są zbędne. Prezent można owinąć w zdobiony papier, co będzie nie tylko tańsze, ale i lepsze dla środowiska. Jeśli chcemy torebkę, wybierzmy dobrą i mocną, by osoba obdarowana mogła z niej skorzystać w przyszłości ponownie.

Energooszczędne oświetlenie - świece z wosku sojowego

Nie polecamy mocować na choince świec, ale za to na stole sprawdzą się one znakomicie. Świece z wosku sojowego zadbają o świetną atmosferę, a przy okazji są w pełni ekologiczne i przyjazne środowisku. Warto także zrezygnować ze zbędnego oświetlania domu. Marnowanie prądu nie jest dobrym pomysłem.

 

Zobacz także:

29,99 * 35,19 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 27,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 46,99 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 29,19 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 17,49 zł
© 2024 - All rights reserved Sklepy internetowe