Kąpiel noworodka, szczególnie pierwsza, przeraża wielu rodziców. Nie wiedzą, jak zrobić to tak, by dziecku nie stała się krzywda. Ostatecznie wiele osób zawierza intuicji i dobrze na tym wychodzi. Intuicja to jednak nie wszystko - jeśli chcesz, by kąpiel była dla dziecka przyjemnym przeżyciem, warto wspomóc się właściwymi akcesoriami i kosmetykami. Pamiętaj też, że kąpać dziecko należy odpowiednio często i w wodzie o komfortowej dla niego temperaturze.

SPIS TREŚCI

Jakich akcesoriów potrzebujemy?
Jak kąpać noworodka?
Jakie kosmetyki dla noworodka po kąpieli?

Jakich akcesoriów potrzebujemy?

W czym kąpać?

Noworodka nie można kąpać w zwykłej, „dorosłej” wannie. Na szczęście bez problemu możesz nabyć plastikową wanienkę. Znajdziesz ją zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internetowych. Pamiętaj jednak, że przy sprzedaży wysyłkowej należy zachować ostrożność i upewnić się, że towar jest sprawdzony i polecany - i to nie ze względu na niską cenę! Wanienka musi mieć odpowiedni atest gwarantujący, że jest bezpieczna dla dziecka. Może też być wyposażona w specjalny hamak lub leżak. Takie udogodnienie sprawia też, że główka dziecka zawsze znajduje się nad powierzchnią wody.

W niektórych krajach popularne jest kąpanie noworodków w pozycji embrionalnej, ale na stojąco. Przy takim rozwiązaniu dziecko jest zanurzone w wodzie do ramion, dzięki czemu nie jest mu zimno. Do takiej kąpieli potrzebny jest fotelik do kąpieli. Mocuje się go samodzielnie do wanny dla dorosłych za pomocą przyssawek. Jest to sprzęt całkowicie bezpieczny – specjalna barierka chroni noworodka przed upadkiem do wody, a wskaźnik informuje, do jakiego poziomu można napełnić wannę.

Przybory do kąpieli

Oprócz wanienki lub fotelika należy zaopatrzyć się też w różne potrzebne rzeczy: szczotkę z miękkiego włosia, pieluszkę, ubranie, ręcznik i kocyk do okrycia. Przydatna jest też komoda, która ułatwia organizację otoczenia i trzymanie potrzebnych akcesoriów pod ręką. Najlepiej, by była odpowiednio wysoka, dzięki czemu zniknie potrzeba ciągłego schylania się.

Akcesoria do kąpieli noworodka >>

Jak kąpać noworodka?

Woda i powietrze muszą być odpowiednio ciepłe dla noworodka. W pomieszczeniu, w którym dziecko ma odbyć kąpiel, powinna panować temperatura od 22 do 25°C - w takich warunkach dziecko nie zmarznie. Jeśli w pomieszczeniu jest chłodniej, trzeba je najpierw ogrzać choćby grzejnikiem elektrycznym. Następnie musisz przygotować wodę. Powinna mieć ona 37°C. Najlepiej zmierzyć ją termometrem, a w przypadku jego braku możesz tradycyjnie posłużyć się łokciem – jeśli woda cię nie oparzy ani nie jest za zimna, możesz wykąpać dziecko.

Ważna jest także częstotliwość kąpieli. Chociaż niektórzy kąpią swoje dziecko nawet codziennie, to warto wiedzieć, że tym wieku nie brudzi się ono zbyt mocno; poza tym nadmierna dbałość o higienę też może zaszkodzić. Optymalna częstotliwość to 1-2 kąpiele noworodka w tygodniu. Częstsze mycia są konieczne dopiero wtedy, gdy dziecko zacznie samo się poruszać.

Jakie kosmetyki dla noworodka po kąpieli?

Noworodki - podobnie jak dorośli - również potrzebują odpowiedniej pielęgnacji skóry. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiednie środki. Już w trakcie kąpieli możesz użyć odrobiny emulsji natłuszczającej, która pozostawi na skórze tłustą warstwę zapobiegającą wysuszeniu. Po zakończonej kąpieli, gdy już wytrzesz dziecko, należy nawilżyć jego skórę. Jeśli malec ma cerę normalną, wystarczy zwykły balsam dla niemowląt. Jeśli zaś posiada cerę suchą, łuszczącą się, zaopatrz się w oliwkę z tłustym kremem. Koniecznie też postaraj się o krem przeciw odparzeniom, który nakłada się przed założeniem pieluszki.

Zaopatrując się w kosmetyki dla noworodka i stosując je, pamiętaj o kilku zasadach. Kosmetyki muszą być przeznaczone dla dzieci poniżej 1. miesiąca życia. Preparatów należy używać oszczędnie - w niektórych pomoże nam wygodny dozownik, który po naciśnięciu wydziela odpowiednią ilość substancji.

Dziecko może kąpiel polubić lub ją znienawidzić. Wszystko zależy od tego, jakie doświadczenia z wodą zafundujesz mu na początek. Im przyjemniejszy będzie ten zabieg dla noworodka, tym lepiej – w przyszłości z pewnością nie będzie kojarzyć mycia z czymś nudnym i nieprzyjemnym.


Zobacz także: