Zabawy z dzieckiem w domu – najlepsze są te kreatywne. Uczą i bawią zarazem, a dodatkowo pozwalają rodzicom na wspólne spędzanie czasu z dziećmi i… powrót do lat dzieciństwa! Nie masz pomysłu, jak zachęcić dziecko do zabawy? Sprawdź nasze propozycje!

Ogrodowe rewolucje

Za oknem słońce, a Twój maluch ma tyle energii, że nie może wytrzymać w domu? Nic straconego! Wyposaż pociechę w akcesoria małego ogrodnika takie jak konewka czy łopatka (ogrodowe zestawy stworzone z myślą o najmłodszych oferuje Janod ») i ruszajcie na podbój domowego ogródka! Przy okazji możesz uporządkować nieokiełznane rabatki czy dziko rosnące chwasty, a Twoje dziecko z pewnością będzie świetnie bawić się w otoczeniu przyrody! Kto wie, może w przyszłości wyrośnie z niego profesjonalny ogrodnik?

Stwórz potwora

Nie tak dawno dziecięcym światem zawładnął slime - ciągnąca się masa plastyczna zwana potocznie glutkiem, z którą można robić dosłownie wszystko. Ta niepozorna substancja potrafi przyprawić dzieci o zawrót głowy! Dlaczego więc nie wykorzystać tego nagłego zainteresowania światem slime i pozwolić maluchowi na odrobinę kreatywności? Monster Slime Box » to wyjątkowy zestaw przygotowany przez Kreatywne Zabawy. Znajdziesz w nim glutka, brokaty, pakiet naklejek i wiele więcej!

Zbuduj dom

… oczywiście z kartonu! Do wykończeń i detali nada się właściwie wszystko – papierowe i plastikowe opakowania, a nawet folia bąbelkowa. Przygotuj farby plakatowe i stwórzcie z maluchem miniaturę Waszego domu, pałacu czy może mieszkanie ulubionej postaci z bajki Twojego dziecka.

Licz z jeżem

Drewniane układanki pamiętasz zapewne jeszcze ze swojego dzieciństwa, ale czy to właśnie te zabawy nie utkwiły Ci w pamięci szczególnie? Mniej czasami znaczy więcej. Zorganizuj maluchowi piknik i zabierzcie ze sobą drewnianą układankę jeża marki Janod. » Lawina śmiechu gwarantowana!

Naśladuj dorosłych

Czy naśladowanie starszych nie jest marzeniem każdego szkraba? Dzięki drewnianej mini kuchni od Ecotoys » stworzysz maluchowi alternatywną przestrzeń kuchenną, w której będzie mógł naśladować każde (no, prawie!) Twoje zachowanie. Możecie nawet równocześnie gotować prawdziwe potrawy – jedyny skutek tej zabawy to dużo radości i pyszne łakocie!

Księga marzeń

Zbierz wszystkie akcesoria papiernicze, które masz w domu. Gazety, resztki papieru kolorowego, a do tego kredki, pisaki i farbki. Potrzebny Wam będzie również duży zeszyt. Wszystko gotowe? Oddaj inicjatywę dziecku – niech tworzy własną księgę!

Zasiej ziarno

Jeżeli maluchowi spodobała się zabawa w małego ogrodnika, jest duża szansa, że i ta propozycja kreatywnego spędzenia czasu przypadnie mu do gustu. Przygotuj ziarna rzeżuchy, watę, talerzyk i do dzieła!

Pokaz mody

Wyjmij z szafy wszystkie stroje, które przechowywałaś z myślą o balu przebierańców w przedszkolu malucha, przygotuj specjalne oświetlenie, dodatki i… działajcie! Ulubiona muzyka i publiczność zgromadzona na kanapie to podstawa każdego domowego pokazu mody!

Pszczela rodzinka

Przygotuj samoprzylepny papier, zapałki, klej, nożyczki, farby i – najważniejsze – rolki po papierze toaletowym. To właśnie one pozwolą Wam na stworzenie wyjątkowej, pszczelej rodzinki. Zapałki pomalujcie na czarno, a rolki po papierze na żółto. Następnie zabierzcie się za wycinanie skrzydełek i czarnych pasków. Pomyślcie także nad głową Waszej pszczółki!

Kolorowe motylki

Pszczela rodzinka gotowa? Czas zatem na przygotowanie kolorowych motylków! Postępuj analogicznie jak w przypadku tworzenia pszczółek – podstawą będą rolki papieru toaletowego pomalowane na różne kolory. Reszta zależy już tylko od Waszej wyobraźni!

Pamiętaj, że kreatywne zabawy nie bez powodu noszą takie właśnie miano – kiedy już wykorzystacie wszystkie znalezione w sieci pomysły, spróbujcie wymyślić własne, zupełnie od podstaw!

Budowanie

Kto z nas w dzieciństwie nie lubił zabawy klockami? Te małe kolorowe przedmioty, często o różnych kształtach, potrafiły zająć na długi czas, zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Nie warto więc rezygnować z czegoś, co sprawdzało się w każdym pokoleniu. Co ważne, już najmłodszym dzieciom możemy kupić klocki. Istotne jest jednak odpowiednie ich dostosowanie do wieku malucha. Pierwsze klocki mogą być wykonane z gąbki ». Dzięki ich miękkości, dziecko, które może mieć jeszcze nieskoordynowane ruchy, nie uderzy się, ani nie skaleczy. W miarę rozwoju malucha, włączamy klocki drewniane » i plastikowe ». Należy także brać pod uwagę stopień różnorodności i skomplikowania zestawu elementów.

Dla mniejszych dzieci wybieramy te „prostsze warianty”, dla starszych bardziej zaawansowane, wymagające coraz większej kreatywności i umiejętności manualnych. Popularność zabawy klockami była także inspiracją dla producentów zabawek do wymyślenia coraz to nowych gadżetów, w których chodzi o kreatywne budowanie i tworzenie. Obecnie wielką popularnością cieszą się także zestawy konstrukcyjne » elementów, z których mali konstruktorzy, samodzielnie lub z pomocą rodziców, mogą budować roboty lub inne postaci. Tego rodzaju zabawy niesamowicie rozwijają zdolności manualne dziecka, ale także ich wyobraźnię, kreatywność i umiejętność pracy zespołowej. Uczą także logicznego i przestrzennego myślenia.

Puzzle

Puzzle » to kolejny, kultowy pomysł na zabawę, który może pochłonąć nie tylko dziecko, ale także dorosłych. Tak naprawdę układanie puzzli nie ma limitu wiekowego, ale szczególnie w dzieciństwie może stać się wspaniałym sposobem na spędzanie czasu. Obecnie na rynku zabawek znajdziemy puzzle już dla dzieci w wieku 2 lat. Są to najczęściej proste np. trójelementowe, kolorowe puzzle. Im starsze dziecko, tym poprzeczka stawiana jest coraz wyżej.

Często dzieci, które pokochały układanie puzzli przenoszą tę pasję także w dorosłym życiu, tworząc, piękne, wieloelementowe obrazy, które po złożeniu stanowią nawet wariant dekoracyjny na ścianie. Co ważne, puzzle są wykonywane z różnych materiałów: papierowe, z pianki, drewniane, plastikowe. Na każdym etapie rozwoju dziecka można wybrać coś najbardziej odpowiedniego. Układanie puzzli ma olbrzymie walory edukacyjne, ćwiczy pamięć, rozwija sprawność manualną, a nawet jak dowodzą badania, pomagają w nauce matematyki!

Bańki mydlane

O tym, że tak naprawdę niewiele trzeba, aby zachwycić dziecko, wie każdy rodzic. Czasem najprostsze rozwiązania okazują się być strzałem w dziesiątkę. Podczas, gdy prześcigamy się w pomysłach na drogie, nowoczesne zabawki, doskonałym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem, może być puszczanie baniek mydlanych ». Płyn do takiej zabawy możemy zakupić za kilka złotych lub nawet przygotować własnoręcznie w domu.

Niepozorne bańki mydlane mogą stać się narzędziem różnych zabaw. Może to być np. łapanie baniek w ręce, rozbijanie ich klaskaniem, słuchanie jak pękają, niedopuszczanie, aby któraś dotknęła podłogi itp. Dla starszych dzieci można wymyślić nawet zawody w puszczaniu baniek mydlanych. Ta pozornie banalna zabawa wpływa korzystnie na rozwój wszystkich zmysłów dziecka! Ponadto jest dobrym ćwiczeniem oddechowym i sposobem na aktywność fizyczną.



Zobacz także: