Chlebowa

Jest 6 produktów.

M±ka pszenna wytwarzana jest z przemielonego ziarna pszenicy. Na rynku dostępne s± różne jej typy, które wyróżnia się ze względu na czę¶ć ziarna pszenicy, z której została wytworzona czy grubo¶ć przemiału. M±ki pochodz±ce z wewnętrznej czę¶ci ziarna, czyli tak zwanego bielma, s± gładkie i białe. M±ka ciemna lub inaczej razowa oprócz bielma zawiera też fragmenty okrywy owocowo-nasiennej.

M±ka chlebowa w naszej ofercie to typ 750. Jest to m±ka niskiego przemiału, wytworzona z ziaren pszenicy. Ma ona barwę kremowo-biał±, a jej wła¶ciwo¶ci s± silnie wi±ż±ce. Dodatkowo m±ka chlebowa należy do m±k o ¶redniej popiołowo¶ci, co oznacza, że jest bogatsza w składniki odżywcze od m±k wysokiego przemiału. W składzie m±ki chlebowej znajduj± się: błonnik, witaminy z grupy B, magnez, fosfor, potas i wapń. Zawarto¶ć witamin i składników mineralnych sprawia, że m±ka chlebowa posiada prozdrowotne wła¶ciwo¶ci, a także jest produktem wysoko odżywczym.

Ze względu na swoje wła¶ciwo¶ci wi±ż±ce m±ka chlebowa doskonale sprawdzi się oczywi¶cie do pieczenia chleba, ale także innych wyrobów spożywczych takich jak bułki, ciasta, nale¶niki, pierogi, a nawet pizze. Wypieki z m±ki chlebowej charakteryzuj± się delikatno¶ci± i wyj±tkowym smakiem. M±kę tego typu można też dodawać do zup lub sosów w celu zagęszczenia substancji.

W tej kategorii proponujemy Wam m±kę chlebow± od takich producentów jak:

-Bio Planet,
-Młyny Wodne,
-Bio Harmonie,
-NaturAvena,
-Symbio.

Zachęcamy również do rozejrzenia się po całym asortymencie naszego sklepu internetowego. W Bee stawiamy na jako¶ć, dlatego gwarantujemy, że nasze produkty odznaczaj± się najlepszymi wła¶ciwo¶ciami. Życzmy udanych zakupów!

© 2022 - All rights reserved Sklepy internetowe