Kwestią oczywistą jest pozytywny wpływ roślin doniczkowych na poprawę naszego samopoczucia - nie tylko poprzez wizualne upiększenie powierzchni mieszkalnych. Wiadomo, że domowe rośliny mogą pozytywnie wpłynąć na samopoczucie - a wszystko dzięki zwiększeniu ilości tlenu oraz wilgotności powietrza. To działa zarówno w mieszkaniach i domach, jak i w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Dlatego z pewnością warto mieć rośliny doniczkowe i właściwie o nie dbać.
Żywotność i optymalny wzrost roślin zależy przede wszystkim od składników odżywczych. Należy pamiętać, że składniki mineralne zawarte w podłożu doniczkowym są szybko zużywane. Wyjałowiona ziemia nie daje szans na prawidłowe rozwinięcie się korzeni, pędów, liści i kwiatostanów. Z pomocą przychodzą wówczas nawozy doglebowa. To doskonały sposób na uzupełnianie minerałów dla roślinek i kwiatów domowych.
Wybór odpowiednich preparatów może być nie lada wyzwaniem. Warto sięgnąć po sprawdzone nawozy mineralne, które dostępne są w postaci płynnej, granulowanej, pylistej lub stałej w postaci pałeczek nawozowych. Oto, czym się różnią.
Dla osób zajmujących się amatorsko uprawą roślin doniczkowych w domowym zaciszu polecany jest nawóz uniwersalny w płynie Substral. Jest on przeznaczony do wszystkich kwiatów domowych oraz balkonowych, zarówno tych zielonych, jak i kwitnących. Zawiera niezbędne składniki oraz gwarantuje optymalny wzrost roślin w doniczkach. Nawóz w postaci koncentratu należy rozcieńczyć i dokarmić rośliny poprzez nawodnienie gleby.
Zielone i kwitnące pędy pobierają składniki odżywcze głównie za pomocą korzeni. Dla posiadaczy roślin kwitnących zalecany jest nawóz Florovit. Dzięki systematycznemu podlewaniu tym preparatem przedłużymy żywotność kwiatostanów zarówno w donicach w domu, jak i na balkonach i tarasach. Tego typu płynne nawozy zawierają m.in. azot, fosfor oraz potas. To podstawowe minerały wpływające korzystnie na rośliny doniczkowe. Niedobór któregoś z wymienionych składników może być przyczyną odbarwień liści, w tym ich żółknięcia. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, warto sięgnąć dodatkowo po nawóz z podwyższoną zawartością żelaza, który zapobiegnie chlorozie.
Specjalny zestaw makroelementów w postaci pałeczek gwarantuje długotrwałe i równomierne odżywienie roślin doniczkowych. To niezwykle bezpieczna forma nawożenia. Pałeczki nawozowe wetknięte w podłoże wolno się rozkładają, zapewniając roślinie składniki odżywcze przez bardzo długi czas. Mogą być stosowane do zielonych oraz kwitnących roślin doniczkowych w domach. Stosowanie ich do storczyków zapewni bogate ukwiecenie rośliny.
Tego typu nawożenie można stosować bez względu na porę roku. Pamiętajmy, że rośliny szczególnie osłabione są po okresie zimowym i potrzebują wówczas niezbędnych minerałów.
Pamiętaj, że młode rośliny po przesadzeniu do doniczki potrzebują czasu na uformowanie bryły korzeni. Do tego momentu wystarczą składniki odżywcze z gleby. Zbyt wczesne i intensywne zasilanie nawozem może "spalić" młodą roślinkę.
Warto stosować nawozy z przeznaczeniem do określonej grupy gatunków. Rośliny intensywnie rosnące i kwitnące wymagają silniejszego nawożenia. Dla nich odpowiednie będą wówczas nawozy Osmocote 2w1. Preparat w postaci granulatu o powolnym uwalnianiu działa skutecznie i szybko.