Dla wielu czytelników książki biograficzne są ulubioną formą literatury. Nie ma tu fikcji, autorskiego zmyślenia, są fakty. Biografie odsłaniają życie osób znanych, pozwalają na uchylenie rąbka tajemnicy...
Książki biograficzne powstawały już w starożytności. Miały charakter panegiryczny, wysławiały czyny sławnych mężów, najczęściej władców. W średniowieczu powstawały biografie świętych, czyli utwory hagiograficzne. Najwybitniejszym polskim utworem tego gatunku są "Żywoty świętych" Piotra Skargi. W dobie renesansu bohaterami utworów biograficznych bywali najczęściej ludzie sztuki, malarze lub rzeźbiarze. Rozkwit literatury biograficznej przypada na wiek XVIII i XIX.
Biografia to dzieło przedstawiające nie tylko fakty z życia konkretnego człowieka, ale i jego osobowość. Ukazująca jego problemy, rozterki, sposób myślenia. Dzięki biografii czytelnik poznaje życie zawodowe i prywatne bohatera. Książki biograficzne często zawierają fotografie, zdjęcia rodziny, kopie różnych dokumentów, wspomnienia bliskich o danej osobie. Autorem biografii najczęściej jest człowiek, który bądź znał opisywaną postać, bądź przestudiował wiele dostępnych źródeł i wyrobił sobie własną opinię o danej osobie. Autobiografia zaś to wspomnienie o sobie samym, relacja z własnego życia, własnych myśli, emocji i przeżyć.
Wśród niedawno wydanych książek pojawiło się sporo interesujących biografii. Można tu znaleźć książki o pisarzach, aktorach, celebrytach, sportowcach. O ludziach zasłużonych, żołnierzach, uczestnikach powstań... Oferta jest niesamowicie różnorodna. Wśród oferowanych książek są niżej przedstawione.
To wielokrotnie wznawiana, jedna z najważniejszych książek XX wieku. Dziennik, będący świadectwem trzynastoletniej dziewczynki. Anne Frank jest Żydówką, wraz z rodziną w czasie II wojny światowej ukrywa się w mieszkaniu w Amsterdamie. Słowa dziennika Anne kieruje do wymyślonej przyjaciółki, której opowiada o tym, co robi, jak wraz z rodziną spędza czas. Pisze o drobnych radościach i o swoim strachu, że ich kryjówka zostanie odkryta. Notatki Anne urywają się nagle 1 sierpnia 1944 roku. Kryjówka przestała być azylem... Wojenne opowieści dziewczynki to niewątpliwie wielkie oskarżenie faszyzmu i hitlerowskich zbrodni.
Tak jak poprzednia pozycja, książka jest raczej autobiografią. Też dotyczy okresu II wojny światowej. Jan Zumbach był jednym z lotników słynnego Dywizjonu 303, walczącego w bitwie o Anglię. Jako dowódca dywizjonu Zumbach zasłynął nie tylko świetnym kierowaniem zespołem, ale i wieloma ciężkimi walkami w powietrzu. Jego autobiografia to opowieść o walce w powietrzu z niemieckimi messerschmittami. Podpułkownik RAF-u dużo pisze o swoich kolegach, czasem są to zabawne historie, więc książka pozbawiona jest patosu. Zumbach opisuje również swoje powojenne losy, które rzucały go po Europie, by wreszcie mógł wrócić do Polski.
Biografia polskiego poety, więźnia obozu koncentracyjnego, który nie wyobrażał sobie poezji po Oświęcimiu. A jednak. Żył, pisał, uwikłany w politykę popełniał życiowe błędy. Jako poeta stworzył Tadeusz Różewicz nowy sposób pisania, nowy język, wiersz nazwany "różewiczowskim". Pozbawiony ozdobników, epitetów i poetyckich metafor. Magdalena Grochowska pisze też o prywatnym życiu pisarza i dramaturga, o roli męża i ojca. Niełatwe to były czasy, w których przyszło żyć i odnaleźć się Różewiczowi.