Ciecierzyca

Jest 8 produktów.
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 5,65 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 17,49 zł
15,99 * 18,65 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 15,99 zł
8,50 * 9,55 zł
*cena detaliczna
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 9,66 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 9,29 zł
62,99 * 69,89 zł
*cena detaliczna
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 62,59 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 7,98 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 9,10 zł

Ciecierzyca (zwana także cieciorką) to roślina, której właściwości odżywcze oraz znakomity smak, zostały docenione tysiące lat temu. Nazywana również cieciorką, pierwotnie pochodzi z terenów Azji, gdzie - jak dowiodły badania archeologiczne - była używana już na 9200 r. p.n.e. Bardzo szybko zdobyła ona również serca starożytnych Greków i Rzymian, dla których stała się jednym z podstawowych elementów ich codziennej diety. W czym tkwi jej sekret?

Roślina ta wyglądem zbliżona jest do częściej używanego w Polsce grochu. Ziarna ciecierzycy są natomiast znacznie od niego większe. Podobieństwo tych dwóch roślin jest jednak na tyle duże, że bardzo często ciecierzycę określa się również jako groch włoski. W przeciwieństwie do niego wymaga ona szczególnej troski. Ciecierzyca nie jest rośliną dziko rosnącą. O wyjątkowości cieciorki stanowią również wartości odżywcze.

Ciecierzyca jest źródłem białka oraz wielu innym substancji, które zapobiegają zaparciom, nadciśnieniu oraz odkładaniu się cholesterolu w organizmie. Jej regularne spożywanie zaleca się wszystkim tym, którzy pragną zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Wielu ekspertów uważa również tę roślinę za znakomity afrodyzjak, dzięki któremu wzrasta libido.

Nic więc dziwnego, że cieciorka została doceniona w kuchni śródziemnomorskiej oraz arabskiej. Bez niej przygotowanie falafela lub hummusu byłoby niemożliwe. Wszystko dzięki jej wyjątkowemu smaku - połączeniu delikatnej słodyczy z nutą orzechową.

Nie zwlekaj i już dziś odkryj zniewalający smak ciecierzycy z ekologicznych upraw. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszego sklepu ze zdrową żywnością w atrakcyjnych cenach.

Ciecierzyca – właściwości

Cieciorka to tak naprawdę roślina strączkowa, która przywędrowała do nas z Bliskiego Wschodu i krajów basenu Morza Śródziemnego. Swoją popularność zawdzięczała przede wszystkim uniwersalności – to z ciecierzycy powstaje legendarny falafel i hummus.

Przejdźmy jednak do sedna – dlaczego cieciorka jest przez wielu uważana za produkt absolutnie wyjątkowy? To doskonałe źródło białka, które doceniają przede wszystkim osoby przebywające na dietach roślinnych. Cieciorce przypisuje się także właściwości pozytywnego wpływu na poziom złego cholesterolu we krwi oraz samego ciśnienia krwi.

Ciecierzyca polecana jest także osobom zmagającym się z anemią, jest bowiem cennym źródłem żelaza. To także świetna opcja dla diabetyków czy osób przebywających na diecie opartej na produktach z niskim indeksem glikemicznym. Indeks cieciorki jest równy 30. Wspomaga ona stabilizowanie poziom glukozy we krwi. Ciecierzyca jest także doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy – jest nie tylko propozycją niskokaloryczną, ale zapewnia także uczucie sytości na długi czas.

Ciecierzyca – wartości odżywcze, witaminy, kalorie

Mówi się, że liczby nie kłamią. Poniżej znajdziecie wartości odżywcze, witaminy i wartość energetyczną ugotowanej ciecierzycy (na 100 g):

  • Kalorie - 164 kcal
  • Białko - 8,86 g
  • Tłuszcz - 2,59 g
  • Węglowodany - 27,42 g, w tym cukry proste - 4,80 g

Witaminy:

  • Witamina C – 1,3 mg
  • Tiamina – 0.116 mg
  • Kwas foliowy - 172 μg
  • Witamina A – 27 IU
  • Witamina K - 4,0 μg
  • Ryboflawina – 0.063 mg
  • Niacyna - 0.526 mg
  • Witamina B6 - 0.139 mg

Minerały:

  • Magnez - 48 mg
  • Sód – 7 mg
  • Wapń – 49 mg
  • Żelazo - 2,89 mg
  • Cynk - 1,53 mg
  • Błonnik - 7,6 g
  • Fosfor - 168 mg
  • Potas - 291 mg

Jak wykorzystać ciecierzycę w kuchni?

Najbardziej oczywistymi sposobami wykorzystania ciecierzycy w kuchni są oczywiście humus oraz falafel. Do przygotowania tego typu przysmaków możesz użyć ciecierzycy w puszce, np. cieciorki od La Bio Idea, lub ciecierzycy przeznaczonej do gotowania, takiej jak certyfikowana ekologicznie ciecierzyca od Bio Planet. To oczywiście nie koniec naszych propozycji! Sprawdź "Polecane produkty" na dole wpisu - kliknij, aby przejść »

Ciecierzyca świetnie sprawdza się też w formie rozgrzewającej zupy, warzywnych kotletów czy jako farsz do pasztetów, pierogów i krokietów. Jeżeli masz ochotę na coś prostszego, wystarczy urozmaicić cieciorką prostą sałatkę. Do tego celu świetnie sprawdzi się prażona ciecierzyca – cieciorkę z puszki odcedź i wrzuć na rozgrzany olej, a dla urozmaicenia smaku dodaj ulubione przyprawy.

Nieco bardziej wprawieni w gotowaniu z pewnością będą chcieli skorzystać z tradycyjnego przepisu i samodzielnie przygotować surową cieciorkę. Jak ugotować ciecierzycę?

Absolutna podstawa to namaczanie: suchą ciecierzycę wsyp do garnka i zalej zimną wodą tak, by jej poziom przekraczał o kilka centymetrów poziom grochu. Całość zostaw na noc do namoczenia.

Rano zagotuj ciecierzycę z dodatkiem soli, nie wymieniając wody. Gotuj aż do miękkości, zwykle około 1.5 h.

Wiesz już, jakie właściwości ma ciecierzyca, do jakiej diety pasuje i co z niej przygotować. Pozostaje Ci tylko zaopatrzyć się w prawdziwy zapach cieciorki i rozpocząć własne, kuchenne rewolucje!

© 2024 - All rights reserved Sklepy internetowe