Po każdym demakijażu i myciu twarzy, nasza skóra wymaga odświeżenia i odbudowy ochronnej powłoki (której funkcję spełnia nasza naturalna flora bakteryjna). Do tego celu niezbędne jest użycie preparatu, który przywróci skórze zrównoważone pH. Ma ona za zadanie pozostawić uczucie czystej, odświeżonej skóry, nie może powodować nadmiernego wysuszania ani przetłuszczania. Takim produktem jest tonik.

JAKIE SKŁADNIKI ZAWIERA TONIK ?

Powinien on zawierać jak najwięcej składników odżywczych, przede wszystkim humektantów (np. glicerynę), które wiążą wodę i pomagają skórze zachować odpowiedni poziom nawilżenia. Ponadto tonik zapewnia lepsze wchłanianie kolejnych produktów pielęgnacyjnych. Można w tym miejscy przytoczyć analogię z gąbką: jeżeli na suchą gąbkę spróbujemy nałożyć ciężki krem, gąbka go nie wchłonie. Gdy zwilżymy wodą gąbkę krem wchłonie się znacznie łatwiej. Tak samo jest z naszą skórą ? jeżeli jest zwilżona, znacznie lepiej przyjmuje kremy, czy serum (emulsyjne i olejowe). Szczególnie w przypadku rytuału nakładania olejów na skórę, tonizowanie ma bardzo duże znaczenie.
Jeżeli w toniku znajdują się dodatkowo substancje o charakterze emolientów (np. oleje, skwalan), będzie on posiadał także właściwości uelastyczniające i regenerujące.
Nie powinno się używać toników z zawartością alkoholu ponieważ przy dłuższym stosowaniu wysuszają skórę (zarówno suchą jak i przetłuszczającą się).

JAKIE POWINNO BYĆ PH TONIKU ?

W zależności od składu, taki produkt powinien mieć pH w przedziale 3.0-4.0. Współczesne produkty do mycia, szczególnie te na bazie naturalnych składników (bez SLS/SLES) posiadają fizjologiczne pH (ok.5.5), ale mimo to tonizacja skóry jest potrzebna. Zwłaszcza, jeśli do mycia stosuje się mydła (mają one pH > 7).
Warto pamiętać, że bariera bariera hydrolipidowa skóry jest fizjologicznie kwaśna, a naruszanie jej odczynu może być przyczyną różnego rodzaju zabrudzeń (przesuszenie, wypryski, łuszczenie), a to wynika z prostego faktu: naruszona bariera hydrolipidowa nie jest w stanie utrzymać właściwego poziomu nawilżenia.

JAKIE SĄ INNE ZALETY TONIKU ?

Tonik w butelce z atomizerem sprawdza się jako mgiełka do twarzy ? jest to produkt szczególnie przydatny w okresie letnim. Ponadto tonik o gęstszej formule (Hibiskusowy tonik do twarzy), zawierający wiele składników nawilżających można traktować jako serum ? wówczas należy niewielką ilość toniku (zagłębienie dłoni) nanieść na twarz, szyję i dekolt, a następnie delikatnei wklepać.

Dobrą alternatywą dla toników mogą być wody kwiatowe lub ziołowe czyli HYDROLATY.


Źródło: Sylveco