Komary i kleszcze ? ci nieproszeni goście jak mało kto potrafią zepsuć wakacyjne plany, spacer po parku, czy grilla na działce. Jak się przed nimi ochronić? Niestety idealny sposób nie istnieje ? skuteczność ochrony zależy od kilku czynników takich jak zastosowana ilość preparatu, wilgotność, wiatr, temperatura i osobisty zapach. Są natomiast naturalne preparaty, które mogą poszczycić się wysoką skutecznością. Oto nasze propozycje.

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne to ?wyciśnięte? esencje roślin. Mają one mocny, intensywny zapach danej rośliny. Mogą być stosowane do aromaterapii, masażu, inhalacji czy w tzw. kominkach do aromaterapii. Wiele z nich odstrasza komary i kleszcze, np.:

  • olejek cedrowy

  • anyżowy

  • goździkowy

  • geraniowy

  • cytronellowy

  • lawendowy

  • mięty pieprzowej

  • paczuli

  • rozmarynowy

  • drzewa herbacianego

Jak ich użyć? Jeśli jesteśmy w pomieszczeniu, najprostszym sposobem będą kominki do aromaterapii. Wystarczy użyć 3-4 kropli olejku, aby zniechęcić komary do ?nalotu?. Gdy woda w kominku wyparuje, należy ją uzupełnić i ponownie dodać kilka kropli. Kominek najlepiej postawić przy otwartym oknie lub balkonie.

Co zrobić jeśli nie mamy kominku? Warto pomyśleć o jego zakupie :-) Kominki są dostępne w najróżniejszych kształtach i kolorach, tak więc mogą stać się dodatkowym atrakcyjnym wyposażeniem wnętrza. Jeśli jednak zakup kominku nie wchodzi w rachubę, warto użyć zwykłej miseczki. Nalewamy do niej gorącej wody i dodajemy kilka kropli olejku. Niestety jak tylko woda się ochłodzi, zapach olejku będzie mniej intensywny, a przez to ochrona przed komarami zmaleje.

Szeroki wybór olejków eterycznych i kominków znajdziesz w naszym dziale >>Aromaterapia<<

Gotowe preparaty

Jak zapewnić sobie ochronę na świeżym powietrzu? W tym przypadku proponujemy gotowe preparaty o naturalnym składzie, bezpieczne dla skóry: Komar-Stop, Emulsję na słońce i komary oraz specjalny olejek na komary.

Komar-Stop ? płyn odstraszający komary i kleszcze. Komar-Stop może być stosowany również do ochrony zwierząt przed kleszczami (działanie potwierdzone przez Instytut Weterynarii). Butelka jest wyposażona w atomizer, co umożliwia bardzo wygodne stosowanie.

Emulsja SPF30 na słońce i komary ? ten kremik to praktyczne i ekonomiczne 3w1. Z jednej strony emulsja zabezpiecza przed promieniami słońca, z drugiej pielęgnuje suchą skórę, w dodatku stanowi ochronę przed komarami. Emulsja rozprowadza się łatwo na skórze, nie pozostawiając żadnych widocznych śladów. Jedynym minusem może być dość wysoka cena, jednak powinny ją zrekompensować tak liczne zalety ;-)

Olejek na komary ? nie tylko chroni przed owadami, lecz również pielęgnuje skórę. Ma przyjemny, cytrusowo-eukaliptusowy zapach. Jest odpowiedni dla wszystkich typów skóry, również dla dzieci. Praktyczna butelka umożliwia ekonomiczne wykorzystanie w wybranych miejscach na skórze.

A gdy już ugryzie?

Jeśli doszło już do spotkania pierwszego stopnia z komarem lub innym uciążliwym owadem, możemy zmniejszyć nieprzyjemną reakcję na ugryzienie z pomocą olejku lawendowego lub olejku z mięty pieprzowej. W tym celu należy wymieszać w 1-2 krople oleju w łyżeczce oleju spożywczego lub kosmetycznego, a następnie nanieść na miejsce ugryzienia.


Uwaga! Olejków eterycznych nie stosujemy bezpośrednio na skórę, gdyż mogą powodować podrażnienia.

Wyposażeni w taką wiedzę powinniśmy wyjść cało z niezapowiedzianych spotkań z komarami i kleszczami :)