Diet-Food Makaron konjac spaghetti 300 g Bio

Głównym składnikiem Bio Diet Spaghetti jest Glukomannan konnyak - rozpuszczalny w wodzie błonnik pochodzący z korzenia rośliny Konnyak. Oryginalnie pochodzi ona z Azji, a żywność z niej produkowana nosi również nazwy: Shirataki Noodles lub Konnyaku Noodles. Największymi konsumentem tej żywności na...

9.60 zł

Cena za kg : 32zł

Dodaj do schowka

Opis

Głównym składnikiem Bio Diet Spaghetti jest Glukomannan konnyak - rozpuszczalny w wodzie błonnik pochodzący z korzenia rośliny Konnyak. Oryginalnie pochodzi ona z Azji, a żywność z niej produkowana nosi również nazwy: Shirataki Noodles lub Konnyaku Noodles. Największymi konsumentem tej żywności na świecie są Japończycy. Makaron konjac to naturalny produkt, bogaty w rozpuszczalny w wodzie błonnik. Bez tłuszczu, cukru, skrobi i białka. Bez pszenicy i glutenu, produkt 100% pochodzenia roślinnego. Może być przechowywany w temperaturze pokojowej przez około rok. Certyfikowany przez JAS (Japanesse Agricultural Standard). Jest przezroczysty, bez własnego smaku, łatwo wchłania aromat dodatków i przypraw, jest szybki w przyrządzeniu, smaczny i zdrowy.

Składniki - Diet-Food Makaron konjac spaghetti 300 g Bio

woda 96,6%, mąka konjac 3,4%

Wartości odżywcze

Wartość energetyczna: 30 kJ/ 7 kcal tłuszcz: 0,1g, w tym nasycone: 0,1g węglowodany: 0,2g, w tym cukry: 0,1g, białko: 0,1 g, sól: 1mg.

Sposób przygotowania i przechowywania

Wypłukać starannie makaron pod ciepłą, bieżącą wodą. Gotować lub smażyć 2-3 minuty. Dodać bezpośrednio do potrawy. Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu w temperaturze 5-28°C. Po otwarciu trzymać w lodówce w zalewie, szczelnie zamknięte, maksymalnie 3 dni.

Informacja alergenna

Nie zawiera alergenów.

Dane producenta/dystrybutora

MIPAMA Sp.j., Rogatka 7a, 62-860 Opatówek

Recenzje

Podziel się swoją opinią

Oceń produkt

Szczegóły - Diet-Food Makaron konjac spaghetti 300 g Bio