plastikowe słomki

Kolorowy napój czy też pyszna kawa leniwie sączone przez słomkę w piątkowy wieczór - wiele osób w taki właśnie sposób wyobraża sobie idealne rozpoczęcie weekendu. No dobrze, nie brzmi to tak źle... do momentu, gdy okazuje się, że każdego dnia w Polsce używa się aż 3 mln plastikowych słomek!

Czy słomki to rzeczywiście aż tak duży problem?

Pojemniki na żywność, talerzyki, kubki, opakowania, słomki - wszystkie te plastikowe jednorazówki spotykamy na każdym kroku. Korzystają z nich wszyscy - po to, by obniżyć koszty produkcji, ułatwić transport ciepłych lub płynnych substancji lub chociażby z lenistwa, żeby nie musieć myć naczyń.Każdego dnia wyrzucane są wręcz monstrualne ilości plastikowych śmieci. Gdyby udało się całkowicie zrezygnować z tego typu plastikowych jednorazówek, pozwoliłoby to na ograniczenie rocznej emisji dwutlenku węgla do atmosfery nawet o 3,5 mln ton. Wprowadzenie zakazu używania plastikowych opakowań z dnia na dzień nie jest jednak możliwe. Mimo, że wpłynęłoby to pozytywnie zarówno na środowisko, jak i na finanse wielu państw, które nie musiałby już pokrywać kosztów szkód wyrządzonych w taki sposób przyrodzie, to świat nie jest jeszcze na to gotowy.

Z tego powodu bardzo duża liczba organizacji walczących o ekologię wzięła na celownik plastikowe słomki. Mimo, że wyglądają niewinnie i są niewielkie, to w rzeczywistości mają ogromny wpływ na środowisko. Był to siódmy najczęściej znajdowany śmieć na plażach w 2017 roku. Czarę goryczy przelewa fakt, że społeczeństwa nie są świadome ich negatywnego wpływu, więc podawane są do większości napojów, czy ktoś tego chce czy nie, a nawet brane po to, by móc przez chwilę zająć czymś ręce, po czym je wyrzucić.

Według ekspertów, usunięcie słomek ze sklepów i lokali gastronomicznych może być sposobem na wyrobienie sobie nawyku patrzenia na to, co kupujemy i w jaki sposób z tego korzystamy. Może się okazać, że wycofanie plastikowych słomek zwiększy świadomość konsumencką, dzięki czemu zmniejszy się również zużycie plastikowych woreczków, siatek, butelek i niepotrzebnych opakowań.

Czym zastąpić plastikowe słomki?

Nie trzeba daleko szukać. Alternatywą dla słomek z plastiku mogą być słomki wielorazowe szklane, słomiane lub metalowe. Niestety, korzystanie z rurek wielokrotnego użytku wymaga trochę więcej wysiłku. Inna alternatywa to ekologiczne, jednorazowe słomki z makaronu lub papierowe.

Jeżeli jest taka możliwość, skorzystajmy także z opcji zero waste, czyli picie napojów bez słomki.

Koszty produkcji słomek z materiałów alternatywnych są w dalszym ciągu większe niż plastikowych, jednak im bardziej popularne się staną, tym niższa będzie ich cena.

Coraz więcej ogromnych koncernów chce zrezygnować z używania plastikowych słomek. Starbucks do 2020 roku chce się ich całkowicie pozbyć, McDonalds i niektóre linie lotnicze również zaczynają rozważać podjęcie tego samego kroku. Każdy powinien podjąć walkę z plastikowymi jednorazówkami. Rezygnacja z nich nie jest wcale taka trudna, a korzyści, które z tego płyną, w niedługim czasie znacząco przerosną poniesione koszty.


Zobacz także: