Kolorowy napój czy też pyszna kawa leniwie sączone przez słomkę w piątkowy wieczór - wiele osób w taki właśnie sposób wyobraża sobie idealne rozpoczęcie weekendu. No dobrze, nie brzmi to tak źle... do momentu, gdy okazuje się, że każdego dnia w Polsce używa się aż 3 mln plastikowych słomek!

plastikowe słomki

Czy słomki to rzeczywiście aż tak duży problem?

Pojemniki na żywność, talerzyki, kubki, opakowania, słomki - wszystkie te plastikowe jednorazówki spotykamy na każdym kroku. Korzystają z nich wszyscy, po to by obniżyć koszty produkcji, ułatwić transport ciepłych lub płynnych substancji lub chociażby z lenistwa, żeby nie musieć myć naczyń. Każdego dnia wyrzucane są wręcz monstrualne ilości plastikowych śmieci. Gdyby udało się całkowicie zrezygnować z tego typu plastikowych jednorazówek, pozwoliłoby to na ograniczenie rocznej emisji dwutlenku węgla do atmosfery nawet o 3,5 mln ton. Wprowadzenie zakazu używania plastikowych opakowań z dnia na dzień nie jest jednak możliwe. Mimo, że wpłynęłoby to pozytywnie zarówno na środowisko, jak i na finanse wielu państw, które nie musiałby już pokrywać kosztów szkód wyrządzonych w taki sposób środowisku, to świat nie jest jeszcze na to gotowy.

Z tego powodu bardzo duża liczba organizacji walczących o czyste środowisko, wzięło na celownik plastikowe słomki. Mimo, że wyglądają niewinnie i są niewielkie, to w rzeczywistości mają ogromny wpływ na środowisko. Był to siódmy najczęściej znajdowany śmieć na plażach w 2017 roku. Czarę goryczy przelewa fakt, że słomki zupełnie nie kojarzą się z tego typu wpływem na środowisko, więc podawane są do większości napojów, czy ktoś tego chce czy nie, a nawet brane są po to, by móc przez chwilę zająć czymś ręce, po czym je wyrzucić.

Wedle ekspertów, usunięcie słomek ze sklepów i lokali gastronomicznych może być sposobem na wyrobienie sobie nawyku patrzenia na to, co kupujemy i w jaki sposób z tego korzystamy. Może się okazać, że wycofanie plastikowych słomek zwiększy świadomość konsumencką i ludzie zmniejsza ilość używanych plastikowych woreczków, siatek, butelek i niepotrzebnych opakowań.

Czym zastąpić plastikowe słomki?

Nie trzeba daleko szukać. Alternatywą dla słomek z plastiku mogą być chociażby rurki metalowe, papierowe lub słomiane. Niestety korzystanie z rurek wielokrotnego użytku wymaga trochę więcej wysiłku. Również i koszty produkcji słomek z materiałów alternatywnych są w dalszym ciągu większe niż używanie plastiku. Jednakże, im bardziej popularne się staną, tym koszty te także powinny się zmniejszyć.

Coraz więcej ogromnych koncernów chce zrezygnować z używania plastikowych słomek. Starbucks do 2020 roku chce się ich całkowicie pozbyć, McDonalds i niektóre linie lotnicze również zaczynają rozważać podjęcie tego samego kroku. Każdy powinien podjąć walkę z plastikowymi jednorazówkami. Rezygnacja z nich nie jest wcale taka trudna, a korzyści, które z tego płyną, w niedługim czasie znacząco przerosną poniesione koszty.