Intenson Stewia w kryształkach 250 g

Erytrytol to naturalny niskokaloryczny słodzik. Powszechnie występuje w owocach, warzywach, a także w nasionach roślin i w grzybach. Erytrytol ma delikatny słodki smak. Erytrytol nie powoduje próchnicy zębów. Po spożyciu jest szybko eliminowany z organizmu. Może być stosowany przez diabetyków....

14.99 zł

Cena za kg : 59.96zł

Chwilowo niedostępny

Dodaj do schowka

Opis

Stevin to ekologiczny słodzik w kryształkach. W jego składzie znajduje się erytrytol wzbogacony w glikozydy stewiolowe. Produkt zasadniczo stosuje się jako zdrowszy zamiennik tradycyjnego białego cukru. Stevin może być  stosowany do słodzenia napojów, koktajli i deserów. Sprawdza się także w przypadku gotowania i przygotowywania domowych wypieków. Stosowanie produktu jako zamiennika cukru pomaga obniżyć kaloryczność potraw.

Główny składnik Stevinu - erytrol jest naturalnym słodzikiem o delikatnym smaku. Erytrol powszechnie występuje w owocach, warzywach, a także w nasionach roślin i w grzybach. Erytrytol jest niskokaloryczny oraz nie powoduje próchnicy zębów. Może ON być także stosowany jako zamiennik cukru przez diabetyków. W słodziku Intenson Stevin Stewia erytrol został wzbogacony glikozydami stewiolowymi. Glikozydy stewiolowe pozyskiwane są z liści pochodzącej z rejonów Brazylii i Paragwaju rośliny o nazwie stewia. W Ameryce Południowej glikozydy stewiolowe są stosowane jako środek słodzący od setek lat. Tradycyjnie liście stewii umieszczane są na tydzień pod wodą. Następnie roztwór wodny jest oczyszczany i suszony, aż do uzyskania kryształów.  Podaje się, że siła słodząca glikozydów stewiolowych jest od 250 do 350 razy wyższa od zwykłego cukru.

Produkt po otwarciu przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, bez dostępu wilgoci.

Uwaga! Nie zaleca się wprowadzania produktu w diecie  dzieci poniżej I-go roku życia i osób uczulonych na wymienione alergeny.

Sposób spożycia: Stosować jak biały cukier. Może być stosowany do gotowania, pieczenia lub słodzenia redukując w ten sposób kaloryczność przygotowywanych potraw.

Składniki: 99,86% erytrytol, 0,14% glikozydy stewiolowe (Rebaudiozyd A)

Informacja alergenna: Może zawierać sezam, gluten.

Sposób przechowywania: Przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w chłodnym i zaciemnionym miejscu.

Producent: Intenson Europe Sp. z o. o., Całowanie 94 G, 05-480 Karczew

Kraj pochodzenia: Chiny
* w zależności od partii (aktualny kraj pochodzenia na opakowaniu)

Szczegóły - Intenson Stewia w kryształkach 250 g

Opinie

Podziel się swoją opinią

Oceń produkt