Jak schudnąć w miesiąc? Czy to w ogóle możliwe? Często tego typu pytania rodzą się przed wyjazdem na wczasy lub ważną imprezą okolicznościową. Chcemy wówczas jak najszybciej powrócić do sylwetki, w której dobrze się czuliśmy i która dawała nam większe pole manewru w garderobie. Pamiętajmy jednak że zbyt gwałtowny spadek masy ciała może odbić się na naszym zdrowiu. Planowanie zrzucenia 10 kg lub więcej w ciągu miesiąca może okazać się bardzo niebezpieczne. Tak szybka utrata wagi może doprowadzić do wypadania włosów i niedoborów żelaza, które mogą doprowadzić do anemii.

Jak schudnąć w miesiąc?

Jak schudnąć w miesiąc?

Kluczem do zrzucenia zbędnych kilogramów jest zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Aby nie zaszkodzić naszemu zdrowiu powinniśmy tracić od 0,5 - 1 kg tygodniowo, co daje nam 2 - 4 kg w miesiącu. Jeżeli oczekujemy większych spadków masy ciała to powinniśmy odpowiednio wcześniej zacząć dietę, np. 2, 3 miesiące przed planowanym końcowym efektem.

Dieta

Aby pozbyć się około 4 kg miesięcznie musimy dostarczyć naszemu organizmowi około 1500 kcal dziennie. Stosując się do tych zaleceń nie narazimy naszego organizmu na niedobory energetyczne. Podczas diety odchudzającej należy całkowicie zrezygnować z niektórych potraw i zmodyfikować swój jadłospis. Przedstawiamy kilka żelaznych zasad:

  • rezygnujemy ze spożywania tłustych mięs i wędlin (wieprzowina, baranina, kaczka), na rzecz wołowiny, drobiu, cielęciny i ryb,
  • zamiast smażyć - gotujemy na parze, dusimy, grillujemy, pieczemy,
  • wyłączamy z diety całkowicie sól i cukier, który możemy zastąpić mniej kalorycznymi zamiennikami,
  • jasne pieczywo zmieniamy na razowe, ziemniaki na kaszę gruboziarnistą,
  • pełnotłuste produkty mleczne zastępujemy chudymi serami, a jogurty owocowe - naturalnymi.
  • Jedzmy dużo warzyw, mniej owoców.
  • Rezygnujemy z soków na rzecz wody.

Aktywność fizyczna

Mimo przestrzegania powyższych zasad żywienia i stabilizacji dostarczanych kalorii na poziomie 1500 kcal, możemy zauważyć, że po około 2 - 3 tygodniach waga nam nie spada. Spowodowane jest to tym, że gdy tracimy masę ciała, to zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu obniża się, przez co spala on coraz mniej tkanki tłuszczowej. Na tym etapie, a najlepiej od początku wprowadzenia diety  zwiększmy naszą aktywność fizyczną. Starajmy się, żeby było to długotrwały wysiłek o umiarkowanym natężeniu. Dopasujmy rodzaj aktywności do naszych możliwości tak, by nie powodował niepotrzebnych przeciążeń i urazów, a bym źródłem satysfakcji i zadowolenia. Może to być np. długi spacer (świetny jest nordic walking), jazda rowerem. Jeżeli nie lubimy siłowni czy biegania to zapiszmy się na basen lub kurs tańca. Wzmożony wysiłek spowoduje nie tylko spalanie tkanki tłuszczowej, ale również wydzielanie serotoniny - hormonu szczęścia, odpowiedzialnego za nasze samopoczucie.

Motywacja

Nasza motywacja do odchudzania początkowo jest bardzo silna, lecz z kolejnymi dniami może już nie być tak intensywna. W jej utrzymaniu na równym poziomie mogą pomóc następujące czynniki:

  • znajdźmy osobę, która też będzie na diecie, z którą możemy razem spacerować, biegać, wymieniać się doświadczeniami i wzajemnie dopingować,
  • powiedz znajomym i rodzinie o swoich planach, będą Cie wspierać i wzbudzi to w Tobie energię do działania,
  • w miarę możliwości unikajmy stresu, bywa on często przyczyną powrotu do stylu życia, zanim zdecydowaliśmy się odchudzać.

Jak schudnąć w miesiąc? Przy odpowiedniej, bynajmniej nie rygorystycznej diecie, aktywności fizycznej i motywacji, zrzucenie kilku zbędnych kg nie powinno sprawić kłopotu. Taki styl życia z powodzeniem możemy wydłużyć na kolejne miesiące bez obawy o nasze zdrowie.