Plastik staje się ostatnio poważnym problemem, ponieważ masowa skala jego wykorzystywania w gospodarstwach domowych sprawia, że coraz więcej plastikowych odpadów trafia do środowiska, gdzie będą się one rozkładać przez co najmniej kilkaset kolejnych lat. Najbardziej cierpią na tym morza i oceany – plastik szkodzi delfinom, żółwiom i ptakom morskim, a jego mikrocząsteczki znajdują się także w mięsie ryb morskich, które trafia do konsumpcji. Mimo że plastik jest tworzywem wygodnym w użyciu – lekkim, trwałym i łatwym do utrzymania w czystości, pojawia się pytanie, czy jest on bezpieczny dla ludzi, szczególnie tam, gdzie ma kontakt z żywnością. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób pragnie wiedzieć, jak zmniejszyć ilość plastiku i plastikowych odpadów w swoich gospodarstwach domowych, choć wydaje się to niełatwe – przecież tworzywa sztuczne są obecne prawie wszędzie.

Ograniczanie ilości plastiku w praktyce

Miejscem, przez które do domu napływają góry plastiku, jest kuchnia. Plastikowe butelki i artykuły pakowane w kilka warstw folii i celofanów, torby, kartony – lista plastikowych śmieci jest naprawdę długa. Na całym świecie upowszechnia się obecnie zwyczaj robienia zakupów z własnymi płóciennymi woreczkami na pieczywo i jarzyny oraz opakowaniami wielokrotnego użytku na nabiał, artykuły płynne i sypkie. Warto go praktykować, tym bardziej, że obsługa większości sklepów jest raczej życzliwie nastawiona do tego typu inicjatyw. Rozwiązaniem jest także sięganie na sklepowych półkach po produkty pakowane w papier i szkło.

Środki czystości także z reguły pakowane są w plastik – zamiast kupować kolejne spraye i butelki, warto zainteresować się domowym wytwarzaniem ekologicznych detergentów na bazie sody, octu, naturalnego mydła i olejków eterycznych, które przelane do szklanej butelki z rozpylaczem pomogą skutecznie utrzymać czysty dom i sprawią, że domownicy będą mniej narażeni na kontakt z agresywnymi chemikaliami.

Źródłem plastikowych odpadów są również rzeczy jednorazowego czy krótkiego użytku, wykonane z plastiku czy też z jego dodatkiem. W tej sytuacji warto produkty jednorazowe zastępować tymi wielorazowego użytku czyli na przykład zrezygnować z jednorazowych pieluch na rzecz tekstylnych, z jednorazowych długopisów na rzecz tych z wkładem itp. Doskonałym wyborem są także drobne przedmioty codziennego użytku, jak pojemniki na żywność, akcesoria dziecięce, słomki do picia, szczoteczki do zębów, butelki czy patyczki do uszu wykonane z naturalnych tworzyw – drewna, metalu, szkła. Są one przyjaźniejsze i dla natury i dla organizmu ludzkiego.

Gdzie szukać inspiracji?

Niezastąpionym źródłem inspiracji, jak zmniejszyć ilość plastiku w domu, zbliżyć swoje życie do natury i chronić środowisko jest internet. Pomysłowe rozwiązania, jak zorganizować sobie życie codzienne tak, aby zredukować ilość plastiku, można znaleźć także w różnych poradnikach. Interesującą propozycją dla wszystkich zainteresowanych ekologią i zdrowym stylem życia jest książka „Dom w zgodzie z naturą” Christine Liu, chińskiej blogerki, opisującej swoje doświadczenia, związane z praktykowaniem filozofii „less waste”. Znajdują się tam pomysłowe patenty, w jaki sposób zorganizować dom w duchu poszanowania dla środowiska naturalnego, zminimalizować marnotrawstwo oraz ograniczyć ilość produkowanych śmieci. Dzięki wzrostowi świadomości i zmianie drobnych, codziennych nawyków na bardziej proekologiczne być może uda się uchronić planetę przed zalewem plastikowych śmieci i uczynić życie na niej lepszym, bezpieczniejszym i zdrowszym.