Jesień oraz zima to czas, na który czekają wszyscy smakosze i miłośnicy rarytasu, jakim są kasztany jadalne. Owoce te znajdują swe zastosowanie przede wszystkim w kuchni. Są wspaniałym smakołykiem, który może zostać przygotowany na wiele ciekawych sposobów. Ponadto kasztany jadalne posiadają także wiele niezastąpionych wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotne. Te drugie odkryte zostały już setki lat temu i z powodzeniem wykorzystywano je w medycynie naturalnej. Sprawdźmy więc, jak skutecznie skorzystać z bogactwa smakowego oraz funkcji leczniczych, które oferują nam kasztany jadalne.

Które kasztany są jadalne?

Jeśli ktoś jest zdziwiony tym, że kasztany można jeść, to poniekąd ma rację. Warto podkreślić, że znane nam wszystkim owoce polskich, dzikich kasztanowców są toksyczne. Nie należy ich jeść bez uprzedniej obróbki neutralizującej szkodliwe dla ludzkiego organizmu saponiny, występujące w nich w dużych stężeniach.

Odmiana zdatna do spożycia to kasztany jadalne, zwane fachowo Castanea sativa. To gatunek pochodzący z zupełnie innej rodziny, który mimo wizualnego podobieństwa oraz takiego samego potocznego nazewnictwa nie ma nic wspólnego z naszym polskim kasztanowcem.

Gdzie rosną kasztany jadalne? To drzewa ciepłolubne, daltego raczej nie znajdziemy ich w Polsce. Naturalnie występuje przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich, gdzie stanowią lokalny przysmak, przyrządzany na wiele sposobów.

Właściwości kasztanów jadalnych. Na co pomagają?

Kasztany jadalne mają liczne właściwości lecznicze. Odkryto je i stosowano już setki lat temu. Owoce te stanowiły bardzo ważną część medycyny naturalnej zarówno w śródziemnomorskich krajach Europejskich, jak i w Azji. Dołączenie ich do diety niesie za sobą więc naprawdę wiele korzyści.

Oto zdrowotne zastosowanie kasztanów jadalnych:

  • są przede wszystkim doskonałym źródłem wielu niezbędnych witamin, minerałów oraz kwasów tłuszczowych;
  • posiadają w swym składzie bardzo silne przeciwutleniacze, które doskonale chronią nasz organizm przed starzeniem oraz wieloma chorobami;
  • zapewniają właściwe działanie układu nerwowego - wraz z porcją kasztanów jadalnych dostarczamy sobie porcję potasu odpowiedzialną za jego pracę;
  • działają na organizm oczyszczająco (detoksykacja);
  • wzmacniają odporność;
  • korzystnie wpływają na skórę (uelastycznienie);
  • usprawniają pamięć;
  • regulują pracę jelit.

Wartości odżywcze kasztanów jadalnych

W kasztanach jadalnych znajdziemy mnóstwo witamin i minerałów. Przede wszystkim są doskonałym źródłem witaminy C. Ponadto są też bogate w grupy witamin E, K oraz B. W ich składzie znajduje się duża dawka potasu, wapnia, fosforu, magnezu, żelaza i cynku. Dzięki temu kasztany jadalne mogą śmiało konkurować ze znanymi suplementami, zapewniając nam dzienną dawkę zapotrzebowania na te składniki. Warto podkreślić także, że owoce drzewa kasztanowego stanowią doskonałe źródło błonnika. W 100 gramach mają go bowiem aż 8 gram.

Kasztany jadalne - zależnie od gatunku - mogą mieć różną wartość kaloryczną. Oscyluje ona jednak wokół 210-250 kcal/100 g.

Dania z kasztanów jadalnych

Jak przyrządza się kasztany jadalne? Przepisy

⇨ Przepis na pieczone kasztany


⇨ Przepis na zupę z kasztanów


Wiele osób zastanawia się z pewnością, jak przyrządzić kasztany jadalne. Można przygotować je na naprawdę wiele sposobów. Popularne są kasztany pieczone, smażone i duszone. Doskonale smakują także na surowo. Jak jeść je w tej postaci? Wystarczy obrać je ze skorupki i cieszyć się pysznym smakiem.

Pieczone kasztany to bardzo popularny przysmak serwowany przez ulicznych sprzedawców w południowych częściach Europy.

Jak smakują kasztany jadalne? Zarówno swym smakiem, jak i strukturą przypominają nieco orzechy. Jest to jednak tylko przybliżenie, gdyż owoc ten posiada naprawdę niezwykle oryginalne walory smakowe, których nie sposób dokładnie porównać z żadnym innym produktem.

Czy kasztany pod łóżkiem działają?

Istnieje teoria mówiąca, że kasztany wyciągają z ludzkiego organizmu złą energię oraz pochłaniają szkodliwe promieniowanie. Wiele osób w to wierzy. Warto jednak podkreślić, że z naukowego punktu widzenia jest to mit, niemający potwierdzenia w badaniach. Kasztany pod łóżkiem lub noszone na szczęście w kieszeni w niczym nam nie pomogą, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby traktować je jako amulet czy ozdobę.

Nalewka z kasztanów do nacierania

Co z kasztanów robiły nasze babcie? Oczywiście, nalewkę do nacierania. Substancja taka znana jest ze swych właściwości łagodzących reumatyzm. Często wciera się ją także w miejsca z widocznymi żylakami oraz pękniętymi naczynkami. Jak przygotować taką nalewkę? Wystarczy pokroić kasztany, zalać je w butelce spirytusem i odstawić na kilkanaście dni.

⇨ Kasztany jadalne na Bee.pl



Zobacz także: