Zamień chemię na ketchup z cukinii

Ketchup z cukinii to świetny zamiennik tradycyjnego ketchupu, który z naturą często ma niewiele wspólnego. Coraz większe grono osób zwraca uwagę na to co zjada i na składniki, z których złożone są produkty spożywcze. Ci którzy czytają etykiety są świadomi tego, że niektóre ketchupy składają się głównie z chemicznych składników, a prawdziwe pomidory wypełniają zaledwie niewielką część opakowania. Producenci żywności zamieniają wartościowe składniki na tanie podróbki, a nieświadomi konsumenci niestety się na to nabierają. Smutna, ale taka jest niestety rzeczywistość.

Jeżeli się tutaj znalazłeś to znaczy, że należysz do grona świadomych konsumentów lub właśnie się uświadamiasz i możesz mieć pewność, że wyjdzie Ci to na zdrowie :)

ketchup z cukinii to znakomity zamiennik tradycyjnego ketchupu


Ketchup z cukinii - przepis

Wróćmy jednak do sedna sprawy, czyli naszej zdrowej wersji ulubionego sosu milionów ludzi na całym świecie ketchupu. Przepis na ketchup z cukinii jest bardzo prosty i nie wymaga zbyt dużo czasu, a satysfakcja po zrobieniu i genialny smak są gwarantowane!

Składniki ketchupu z cukinii

  • 1,5 kg cukinii

  • 0,5 kg cebuli

  • 2 czerwone papryki

  • 1 ząbek czosnku

  • 400 g koncentratu pomidorowego

  • 1 szklanka cukru trzcinowego

  • 0,5 szklanki octu jabłkowego

  • Przyprawy: 1 łyżeczka pieprzu, 1 łyżeczka słodkiej papryki, 1 łyżeczki pieprzu cayenne (chili), 1 łyżeczka bazylii, ok. 2 łyżki soli - jest to oczywiście jedna z opcji. Jeżeli wolisz bardziej pikantny ketchup dodaj więcej chilli, jeżeli lubisz bardziej ziołowy smak dodaj więcej ziół itd. Najprościej jest spróbować ketchup przed końcem gotowania i doprawić według własnych preferencji.

Ketchup z cukinii - jak przygotować?

  1. Cukinie myjemy, obieramy i odcinamy końcówki. Trzemy na tarce o grubych oczkach lub rozdrabniamy w malakserze (jeżeli cukinie są duże wycinamy wcześniej gniazda nasienne, jeżeli są młode i małe spokojnie można rozdrobnić je w całości). Papryki myjemy i wycinamy z nich gniazda nasienne i także trzemy na tarce lub rozdrabniamy. Cebule obieramy i kroimy w drobną kostkę lub rozdrabniamy.Tak przygotowane warzywa umieszczamy w dużym garnku, zasypujemy solą i zostawiamy na noc lub co najmniej 5-6 godzin.

  2. Następnie gotujemy warzywa do momentu, aż powstanie papka (ok.30 minut). Po tym czasie dodajemy cukier i ocet i gotujemy kolejne 20 minut na małym ogniu. Pamiętaj aby co jakiś czas mieszać wszystkie składniki, aby się nie przypaliły. Dodajemy koncentrat pomidorowy i przyprawy i znowu gotujemy całość około 20 minut, mieszając co kilka minut.

  3. Po ugotowaniu blendujemy warzywa na gładką masę, a następnie umieszczamy we wcześniej przygotowanych słoikach. Zakręcamy je i pasteryzujemy.

    domowy ketchup z cukinii

Gotowe! Pozostaje mi już tylko życzyć wszystkim smacznego! :)