Ostatnio głośno jest o nowej metodzie żywienia niemowląt znanej jako BLW. Wielu rodziców jest nią zachwyconych i podkreśla zalety jej stosowania. Na czym faktycznie polega BLW? Czy da się ją stosować w przypadku każdego dziecka?

SPIS TREŚCI

Co to jest BLW?
Od kiedy można stosować BLW?
BLW - czy warto? Zalety i wady

Co to jest BLW?

BLW to skrót od angielskiego zwrotu „Baby-Led Weaning”, co oznacza wprowadzanie pokarmów stałych zgodnie z preferencjami dziecka. Polscy rodzice rozwijają ten skrót jako „bobas lubi wybór”, co dobrze oddaje specyfikę tej metody – krótko mówiąc, polega na posadzeniu niemowlęcia przy jednym stole z dorosłymi i pozwalanie mu na smakowanie różnych pokarmów. W ten sposób omija się etap karmienia łyżeczką i podawania różnego rodzaju papek.

Metoda ta wydaje się zgodna z nowoczesnymi trendami żywieniowymi, wedle których odchodzi się od jednego wzorca żywienia dziecka. Uwzględnia się fakt, że pierwszy „dorosły” posiłek, z którym zetknie się niemowlak, w znacznej mierze zależy od zwyczajów żywieniowych danej społeczności. Wskazania pediatrów i dietetyków mają tu mniejsze znaczenie – i nie ma w tym nic dziwnego!

Dziecko żywione według metody BLW ma dostęp do różnorodnych pokarmów stałych. Oczywiście trzeba uważać na to, co mu się podaje. Bezpiecznie można położyć przed nim warzywa, owoce, makarony i kasze. Produkty powinny mieć taką formę, by niemowlak mógł samodzielnie wziąć je do ręki, np. warzywa trzeba pokroić na małe kawałki. Na początku dziecko je palcami, ale później rodzice uczą je posługiwania się sztućcami.

Akcesoria do karmienia niemowlaka >>

Od kiedy można stosować BLW?

BLW powinno się stosować wtedy, gdy dziecko jest już odpowiednio duże – najwcześniej w szóstym miesiącu jego życia. Poza tym musi umieć stabilnie siedzieć i samodzielnie jeść, co w przypadku niemowlaka oznacza tyle, że samo chwyta przedmioty palcami i umie je włożyć do ust. Na tym etapie rozwoju dziecko jest gotowe na przyjęcie innego pokarmu niż mleko.

Niektórzy rodzice opóźniają przejście na pokarm stały, preferując dłuższe karmienie mlekiem. Przynosi to jednak więcej szkód niż korzyści – zbyt długie poleganie wyłącznie na płynnych produktach opóźnia wykształcenie odruchu gryzienia i żucia. Takim dzieciom bardzo trudno jest potem rozszerzyć dietę, gdyż przyzwyczajone są tylko do kilku smaków.

BLW - czy warto? Zalety i wady

Z medycznego punktu widzenia zapoznawanie niemowlęcia z rozmaitymi produktami spożywczymi ma liczne zalety.

  • Przede wszystkim dzieci uczą się różnorodności smaków, zapachów i konsystencji, co wzbogaca ich preferencje smakowe. Jest to niewątpliwie bardzo korzystne, gdyż zapobiega sytuacji, gdy w przyszłości dziecko będzie grymasić przy stole.
  • Podsuwając odpowiednie produkty, można też wykształcić w niemowlęciu zamiłowanie do pokarmów zdrowych i pełnowartościowych. Podając dziecku takie pokarmy, przy okazji poprawiamy swoją dietę, jako że sami spożywamy to samo.
  • Zwolennicy BLW argumentują, że ta metoda sprzyja pozytywnej komunikacji między dzieckiem a rodzicami. Dziecko czuje, że rodzice mu ufają, a także nie jest zmuszane do spożywania ilości pokarmu np. zalecanej przez producenta, która nie zawsze jest odpowiednia dla danego dziecka.
  • Metoda BLW sprzyja koordynacji ruchów dziecka. Maleje też ryzyko zadławienia – dziecko ma kontrolę nad pokarmem w ustach i może go badać.
  • Podawanie dziecku pokarmów stałych sprawia, że można łatwiej i wcześniej wykryć alergie pokarmowe.
  • Kolejną zaletą BLW jest to, że wprowadzone w świat różnorodności potraw dziecko będzie wiedziało, że jedzenie, zwłaszcza zdrowe, to przyjemność. Poprzestając na papkach, rodzice sprawiają, że wszystkie pokarmy są w oczach dziecka jednakowe.

Metoda BLW jest zatem cennym uzupełnieniem diety niemowlęcia. Sama w sobie nie ma wad, o ile jest prowadzona odpowiedzialnie. Problemy rodzą się wtedy, gdy rodzice całkowicie zastępują BLW karmienie zupkami i papkami. W ten sposób dziecko zostaje pozbawione możliwości pobierania pokarmu z łyżeczki lub kubka. Picie takich pokarmów (np. przecierów i kaszek) uaktywnia mięśnie twarzy, które są też używane podczas mówienia. Poza tym wprowadzanie pokarmu papkowatego umożliwia podawanie również pokarmów mięsnych, co pozwala na uzupełnienie zapasów żelaza w organizmie.

BLW jest więc znakomitą metodą na rozwinięcie u dziecka zainteresowania tym, co ma na talerzu. Sprzyja też procesowi uczenia się i koordynacji ruchów. Nie powinna jednak zastępować etapu jedzenia zup i papek, lecz stanowić kolejny poziom procesu nauki jedzenia.


Zobacz także: