Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci, które jest obchodzone na caaaaaałym świecie. Oczywiście sposób oraz data świętowania jest uwarunkowana tradycjami religijnymi i narodowymi danego regionu. Niemniej jednak pomimo różnic kulturowych, tego dnia w każdym miejscu na ziemi najważniejsze są... dzieci! :)Powszechnie Dzień Dziecka kojarzy się z radością i zabawą, a niewiele osób wie, że inspiracją do wprowadzenia tego święta była potrzeba zapewnienia dzieciom jednej z podstawowych, a tym samym najważniejszych wartości ? bezpieczeństwa. Inicjatorem powstania tej uroczystości był Światowy Związek Ochrony Dzieciństwa (The International Union for Protection of Childrenhood), którego przewodnim celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie, szczególnie przed wojną, krzywdą i głodem.
 
Zarówno w Polsce, jak i sąsiednich krajach tj. np.: Czechy, Słowacja, Ukraina święto to obchodzi się 1 czerwca. Tego dnia na terenie całego kraju odbywają się festyny, zabawy i inne atrakcje plenerowe dedykowane najmłodszym. Ponadto, w Polsce od 1994 roku obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży i to właśnie 1 czerwca w parlamencie zasiadają... najmłodsi.

W Francji i Włoszech dzień ten jest świętowany 6 stycznia jako Dzień Rodziny. Oczywiście data ta nie jest przypadkowa. Dlaczego? Bo właśnie 6 stycznia kościół katolicki obchodzi święto Trzech Króli, którzy nieśli dary do malutkiego Jezusa. Tego dnia organizowane są rodzinne obiady bogate w słodkie desery. Dodatkowo, zgodnie z tradycją dzieci otrzymują od rodziców papierowe korony, a także mogą liczyć na spełnianie przez dorosłych drobnych zachcianek. Co więcej, młodzi królowie i królewny obdarowani są ciasteczkami z wróżbą, która przewiduje dalsze losy rodziny.

W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia, w rocznicę Święta Niepodległości. W ten dzień dzieci nakładają stroje narodowe, tańczą, śpiewają i puszczają latawce. Oczywiście nie bez powodu Dzień Dziecka jest świętowany w Dniu Niepodległości. Ma to na celu podkreślenie, że to właśnie dzieci są przyszłością narodu.

W Japonii z myślą o dzieciach obchodzi się dwa święta: chłopców i dziewczynek.

Piątego dnia piątego miesiąca, czyli 5 maja japońscy chłopcy spędzają czas ze swoimi ojcami, tworząc własnoręczne ozdoby w kształcie ryby, które posiadają ukryte znaczenie. Jakie? Otóż, kolorowe karpie wykonane z papieru wywiesza się na drzwiach domu, bądź w ogrodzie. Symbolizują one siłę, determinację i walkę z przeciwnościami losu, gdyż ta ryba może płynąć nawet pod prąd najbardziej żywiołowych i szybkich strumieni.

Co ciekawe, według japońskich legend, celem karpia jest przemiana w smoka, który charakteryzuje się wyjątkową dobrocią. Stawiane maszty z rybami są oznaką życzenia pomyślności swoim dzieciom, by dzielnie i z odwaga szły przez życie. Ponadto, w domach eksponowane są figurki i lalki przedstawiające wielkich bohaterów, zaś na terenie całego kraju organizowane są liczne imprezy dla dzieci.

Trzeciego dnia trzeciego miesiąca, czyli 3 marca celebrowany jest dzień dziewczynek, które wspólnie z rodzicami przygotowują wystawę lalek w tradycyjnych strojach. Warto zaznaczyć, że to właśnie w ten dzień obchodzony jest w Japonii Festiwal Lalek, bądź inaczej nazywany Festiwal Dziewcząt, podczas którego odprawia się modlitwy za zdrowie i szczęście dziewczynek.

Argentyńskie dzieci swoje święto celebrują w drugą niedzielę sierpnia.
W Australii w czwartą środę października, zaś na Węgrzech w ostatnią niedzielę maja.

Choć w różnych rejonach świata święto to jest obchodzone w innych dniach, to zawsze jest celebrowane w podobny sposób ? dzieci dostają drobne upominki i spędzają czas ze swoimi rodzicami.

                                                                                                                        

Skoro już wiemy kiedy i jak świętowany jest ten wyjątkowy dzień w różnych stronach świata, to czas najwyższy na? życzenia!:)                                                              Kochane dzieci,

bez Was świat nie byłby taki piękny.
Uśmiechajcie się zawsze, bo gdyby odebrać Wam uśmiech to jakby zgasić słońce, co rozświetla i ogrzewa.
Zawsze bądźcie pewne, że jesteście najważniejsze.

Życzymy Wam kolorowych snów każdej nocy i radosnego poranka.
Obyście nigdy nie przestały rozwijać swoich licznych pasji i talentów, które pozwolą Wam w przyszłości dokonywać wielkich rzeczy.

Niech Wam się nie zdarzy zrezygnować ze swoich marzeń, odważnie podążajcie przez życie.

My jesteśmy przekonani, ze jak nikt na świecie zasługujecie na to, co najlepsze.
Na szczęśliwe i beztroskie dzieciństwo. Na bezwarunkową miłość i przyjaźń. Na bajki na dobranoc i książki do szkoły. Na czas na naukę i na zabawę. Na dobre słowo. Na zaufanie i bezpieczeństwo. Na zdrowie. Na ciepłe kakao i ciepły uścisk - zawsze.

I wiemy, że Wasz dzień jest codziennie, Wy też powinnyście to wiedzieć! :)

                        Wszystkim Dzieciom życzymy wszystkiego najlepszego!

                                                                             - Ekipa Bee.pl