Pamiętnik z Powstania Warszawskiego

Edycja broszurowa z mapami Warszawy z czasów powstania. Jedna z nich pokazuje wędrówkę Białoszewskiego po Warszawie powstańczej i jego miejsca schronienia. Fragment: Od placu Żelaznej Bramy, od placu Bankowego, od Elektoralnej, Chłodną po naszej stronie pod murem lecieli i lecieli ludzie, kobiety,...
23,99 * 35,00 zł
*cena detaliczna

Dodaj do schowka

najniższa cena z 30 dni: 23,74 zł

Opis

Masz ochotę na niezwykłą przygodę intelektualną? Sięgnij po “Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” autorstwa Mirona Białoszewskiego. Poznasz niezwykły czas wojenny i pokochasz niebanalny język tego pisarza. Przekonaj się sam.

“Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” jest klasyką polskiej literatury XX wieku. Ta książka weszła do kanonu czytelniczego oraz stała się lekturą obowiązkową dla uczniów szkół średnich. Chociaż II Wojna Światowa to dla młodzieży zamierzchła przeszłość to warto sięgnąć po tę niezwykłą książkę. 63 dni walk, bombardowań, głodu i pragnienia sprawdziło wiele osób - jedni byli bohaterami, inni mieli zamiar przetrwać, szukali jedzenia i picia, nie myśleli o bohaterskich czynach.

Miron Białoszewski opisuje cywilów, a nie żołnierzy. Ludzi, którzy chcieli doczekać czasów wolności i znów cieszyć się życiem i rodziną. Na tym polega wyjątkowość tego dzieła - zwyczajni ludzie są pokazani w czasach wojny, śmierci, pogardy dla istot ludzkich. Białoszewski był cywilem i opisał życie cywila podczas Powstania Warszawskiego. Nakreślił ludzkie cierpienie i walkę o życie, czasami bardzo rozpaczliwą i heroiczną nawet.

Ta książka przypomina trudne czasy i prezentuje je z niezwykłej perspektywy. Pisarz nie przerysowuje, nie ubarwia, stara się maksymalnie zachować obiektywizm. Po tę lekturę powinna sięgnąć osoba młoda, dojrzała, senior. Czasy minęły, ale pragnienia i potrzeby ludzkie są nadal niezmienne. Warto zanurzyć się w niezwykły świat Mirona Białoszewskiego i poznać bogactwo jego języka oraz literackich wizji.

Miron Białoszewski urodził się i mieszkał w Warszawie. Pracował na poczcie, był dziennikarzem, ostatecznie został pisarzem. Poeta i pisarz rozpoczął studia polonistyczne, których jednak nie ukończył. Pisał wiersze i prozę, odkrywał nowe poetyckie światy. Do jego najsłynniejszych prozatorskich dzieł należy “Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” opublikowany w 1970 roku oraz “Donosy rzeczywistości” z 1973 roku i “Szumy, zlepy, ciągi” z 1976 roku. Nazywano go poetą osobnym, niezwykłym, nie dającym się ująć w żadne ramy, niezwykłym i niebanalnym.

Zachęcamy do lektury nie tylko “Pamiętnika z Powstania Warszawskiego”, ale też “Szumów, zlepów, ciągów” oraz “Karuzeli z madonnami”. Te utwory na pewno zapadną Państwu w pamięć.

Szczegóły - Pamiętnik z Powstania Warszawskiego

Recenzje

Podziel się swoją opinią

Oceń produkt