Domowe inhalacje na katar dla dzieci i niemowlątW okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpoczyna się czas zachorowań na grypę i przeziębienie, ciężko jest uchronić maluchy choćby przed katarem. Chociaż nieżyt nosa nie wydaje się groźnym schorzeniem, zatkany nos dla maluszka może być naprawdę uciążliwy. Nie wspominając już o rodzicach, którzy starają się ulżyć maleństwu, nieumiejącemu jeszcze pozbyć się zalegającej w nosie wydzieliny, która może spływać do gardła. Wydzielina utrudnia niemowlęciu oddychanie, a tym samym codzienne funkcjonowanie i nocny odpoczynek.

Katar u niemowlęcia może przeistoczyć się w zapalenie ucha lub gardła, dlatego nie można go lekceważyć! Na katar u maluszków mogą pomóc inhalacje robione w domu przez rodziców. Warto być przygotowanym na walkę z cieknącym nosem i wiedzieć, jak przygotować domowe inhalacje na katar u niemowlaka i małego dziecka.

SPIS TREŚCI

  1. Inhalacje na katar dla dzieci - jak i z czego zrobić?
  2. Jak często robić inhalacje?
  3. O czym należy pamiętać podczas leczenia kataru?

Inhalacje na katar dla dzieci - jak i z czego zrobić?

Dla niemowląt

Do zrobienia takiej inhalacji można wykorzystać zwykłą sól kuchenną.

Sposób wykonania: Łyżkę soli należy dodać do 1 litra wody i zagotować płyn. Naczynie z parującym wrzątkiem z dodatkiem soli kuchennej powinno się umieścić w pobliżu łóżeczka dziecka, co ułatwi oddychanie.

Do mieszanki przeznaczonej do inhalacji można również dodać rumianek czy krople eukaliptusowe. Należy wybierać zioła, które pochodzą z upraw ekologicznych i nie zawierają chemicznych ulepszaczy. Bezpieczne są również inhalacje z soli fizjologicznej, którą wykorzystuje się również do nawilżania noska maluszków.

Dla dwulatków i starszych dzieci

W przypadku większych, kilkuletnich dzieci, domowe inhalacje są znacznie skuteczniejsze. Maluchy pod kontrolą rodziców mogą bowiem wdychać opary bezpośrednio z naczynia, tym samym oczyszczając drogi oddechowe. U takich dzieci możliwe jest także stosowanie specjalnych nawilżaczy i urządzeń przeznaczonych do wykonywania inhalacji. Inhalacje dla dwulatka również mogą opierać się na soli kuchennej z dodatkiem rumianku, tymianku, szałwii oraz soli fizjologicznej. Można do nich dodać kilka kropel naturalnego olejku miętowego.

Sposób wykonania: Zasada przygotowania jest taka sama jak w przypadku inhalacji dla niemowląt. Należy jednak uważać, by kilkulatek nie poparzył się gorącym płynem, dlatego inhalacje zawsze wykonuje się pod kontrolą osoby dorosłej. Zarówno w przypadku niemowląt, jak i małych dzieci, inhalacje powinno się wykonywać jednorazowo przez 5-10 minut. Ciekawą propozycją dla rodziców jest Solanka Kołobrzeska, przeznaczona do domowych inhalacji oraz wykonywania okładów dla dzieci powyżej 3 roku życia. Nawilża błonę śluzową, a zawartość jodu powoduje uwalnianie się tego pierwiastka do powietrza, co dobroczynnie wpływa na stan dróg oddechowych.

Jak często robić inhalacje?

Naturalne inhalacje z dodatkiem ziół ułatwiających oddychanie nie są szkodliwe. Można wykonywać je nawet 2-3 razy dziennie, jednocześnie dbając o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Inhalacje wykonuje się przez kilka dni, podczas których powinna nastąpić poprawa stanu zdrowia. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli katar nie ustępuje, należy udać się z dzieckiem do lekarza. Już po 2-3 dniach uciążliwego nieżytu należy umówić się na wizytę, ponieważ katar utrudnia funkcjonowanie dziecku i może powodować groźne powikłania.

O czym należy pamiętać podczas leczenia kataru?

Domowe inhalacje z ziół, soli lub z soli fizjologicznej mają za zadanie wspierać organizm dziecka w zwalczaniu kataru, nawilżając błonę śluzową nosa. Podczas walki z katarem rodzice muszą jednak pamiętać o tym, że na zdrowie malucha wpływają warunki panujące w mieszkaniu. Podczas leczenia kataru powinno się dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Wystarczy rozwiesić mokry ręcznik na kaloryferze lub stosować specjalne nawilżacze. Temperatura powietrza powinna oscylować w okolicy 20-21 stopni Celsjusza. W czasie kataru dziecku należy podawać większą ilość płynów - nawet jeśli jest ono karmione piersią, nie zaszkodzi przegotowana woda. Warto również nieco podnieść wezgłowie łóżeczka lub podłożyć pod materacyk na wysokości główki zrolowany ręcznik. Dzięki takiej pozycji dziecku będzie znacznie łatwiej oddychać, co zapewni lepszy komfort podczas snu.

© 2022 - All rights reserved Sklepy internetowe