Domowe sposoby na kaszelKaszel to objaw bardzo często towarzyszący przeziębieniu lub infekcji górnych dróg oddechowych. Warto poznać naturalne, domowe sposoby na kaszel, dzięki którym szybko go pokonamy. Na szczęście takich sposobów jest naprawdę wiele, dzięki czemu każdy będzie mógł dobrać taki, który najbardziej mu pasuje.

Warto działać natychmiast, gdy tylko pojawi się ból gardła lub charakterystyczne drapanie w gardle, które może oznaczać może rychłe nadejście męczącego kaszlu. Im szybciej podejmie się leczenie, tym lepsze i szybsze rezultaty.

Kaszel - przyczyny i objawy

Można wyodrębnić kilka rodzajów kaszlu. Najbardziej charakterystyczny podział obejmuje kaszel suchy i kaszel mokry, ale możemy wyróżnić także kaszel krtaniowy oraz kaszel z flegmą.

Kaszel suchy - co go powoduje i jak się objawia?

Kaszel suchy jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu, który może pojawić się z różnych powodów. Wśród jego przyczyn wskazać można:

  • - zakażenia wirusowe,
  • - astmę oskrzelową,
  • - niewydolność krążenia,
  • - alergię,
  • - obecność ciała obcego w gardle,
  • - przebywanie w oparach dymu tytoniowego.

Objawami są natomiast: suchość oraz drapanie w gardle oraz ciągły odruch kaszlu (ataki pojawiają się przede wszystkim w nocy, skutecznie utrudniając zasypianie lub wybudzając ze snu).

Przyczyny oraz objawy kaszlu mokrego

Kaszel mokry najczęściej pojawia się w następstwie kaszlu suchego. Bardzo często mamy do czynienia wtedy z uporczywą flegmą, którą chory próbuje wykrztusić, aby móc normalnie oddychać. Najczęściej kaszel mokry występuje przy infekcjach bakteryjnych, gdy minie kaszel suchy. Oprócz tego pojawiać się może także w innych chorobach oraz dolegliwościach, takich jak:

  • - alergia,
  • - zapalenie zatok,
  • - zapalenie płuc,
  • - połknięcie ciała obcego, które utknęło w gardle.

Najbardziej charakterystycznym objawem jest wydzielina, którą niekiedy bardzo trudno wykrztusić. Wydzielina może przybierać różne formy: ropna o żółtym lub zielonym zabarwieniu, przezroczysta lub z domieszką krwi. Ta ostatnia wystąpić może na przykład w przypadku zachorowania na gruźlicę.

Kaszel krtaniowy

Kaszel krtaniowy zazwyczaj przypomina szczekanie psa (charakterystyczny szczekający lub świszczący dźwięk), dzięki czemu łatwo odróżnić go od pozostałych. Do tego dojść może chrypka i niemożność mówienia. Jest jednym z objawów towarzyszących zapaleniu krtani. Ten rodzaj kaszlu może występować również u dzieci. Bardzo ważne jest szybkie podjęcie leczenia, ponieważ z zapaleniem krtani nie ma żartów - może ono zaowocować szeregiem różnych powikłań, których zwalczenie jest jeszcze bardziej skomplikowane. Problem z krtanią może wystąpić nawet w pierwszych miesiącach życia, przez co taki kaszel może pojawić się nawet u niemowląt.

Przyczyną kaszlu krtaniowego może być także zakażenie krtani lub ciało obce, które w niej utknęło.

Naturalne sposoby na kaszel

Jakie są sposoby na kaszel, które możemy zastosować w domu i które faktycznie sprawią, że zniknie ON szybciej? Oto lista kilku sprawdzonych metod.

Inhalacje z naturalnych olejków

Inhalacje na kaszel przy użyciu naturalnych olejków mogą przynieść ulgę i ułatwić oddychanie. Tego typu inhalacje można wykonywać nawet kilka razy dziennie. Wdychanie ziołowej pary wodnej daje efekt w postaci udrożnienia i oczyszczenia górnych dróg oddechowych.

Nawilżanie powietrza w pomieszczeniach

Nawilżanie powietrza to kolejna metoda wskazana przy leczeniu kaszlu. Warto zainwestować w dobry jakościowo nawilżacz powietrza, który można postawić w pokoju i korzystać z niego zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

Nawilżacze powietrza

Nawilżacze powietrza - nie tylko dla dzieci! »

 

Rozgrzewająca maść ziołowa

Rozgrzewająca maść z ziół jest doskonała zwłaszcza na noc. Warto posmarować nią klatkę piersiową oraz plecy. Rozgrzewająca maść pomoże rozrzedzić wydzielinę w płucach i usprawni jej odkrztuszenie. Dodatkowo ułatwi ona oddychanie i zasypianie.

Stawianie baniek lekarskich

Bańki mogą okazać się niezwykle pomocne, gdy nie pomagają inne metody. Działają nie tylko na sam kaszel - to sposób ogólnie dobry na przeziębienie. Działanie baniek doprowadza do uszkodzeń mikronaczyń krwionośnych zlokalizowanych tuż pod skórą. To dla organizmu stymulacja do rozpoczęcia walki z chorobą - wynaczyniona krew to sygnał do produkcji ciał odpornościowych.

Okłady z kapusty

Okłady z liści kapusty sprawdzą się zarówno przy kaszlu, jak i przy infekcjach oraz zapaleniu płuc. Liście kapusty należy wrzucić na moment do wrzątku, a następnie położyć na klatce piersiowej, uważając, aby się nie oparzyć. Potem owijamy się folią, założyć piżamę i kładziemy się spać.

Naturalne syropy na kaszel

Syropy na kaszel można wykonać domowymi metodami z naturalnych składników, które znajdziemy w swojej kuchni. Takie syropy stosowane były od bardzo dawna i faktycznie okazują się bardzo skuteczne. Sprawdź, jak je wykonać:

 

Domowe syropy na kaszel na bazie miodu »

 

Rozgrzewające herbaty

Herbaty działają rozgrzewająco na cały organizm, dlatego w czasie infekcji warto pić ich nawet kilka dziennie. Do takiej herbaty dodać można np. miód, cytrynę, goździki oraz imbir. To składniki antyseptyczne o działaniu rozgrzewającym i przeciwzapalnym.

Imbir uchodzi za naturalną aspirynę tak więc pomoże nie tylko na kaszel ale poprawi ogólny stan organizmu podczas przeziębienia. Między innymi pomaga w odkrztuszaniu wydzieliny, rozgrzewa i nawilża śluzówkę.

 

Sprawdź przepis na herbatę z imbirem - idealna na przeziębienie »

 

Skuteczny przy przeziębieniach jest także napar z szałwii.

Płukanki

Płukanki z ziół lub soli powinny być stosowane nawet dwa razy dziennie, najlepiej rano oraz wieczorem. Do płukanki dodać można sól lub zioła, takie jak szałwia lub tymianek. Warto pamiętać o tym, aby woda była ciepła, ale nie gorąca. Płukanki pomogą także na bolące gardło.

Smalec z gęsi

Ten naturalny sposób polega na podgrzaniu ok. 100 ml mleka i rozpuszczeniu w nim gęsiego smalcu (1 łyżka) wraz z miodem (1 łyżeczka). Taki napój, podany najlepiej przed snem, miał właściwości rozgrzewające oraz łagodzące kaszel.

Bio-olejek na oddychanie - dla dzieci

Ten olejek przeznaczony jest do zwalczania kaszlu u dzieci i niemowląt. Jego działanie udrażnia drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie oraz pozbywanie się wydzieliny. Stosuje się go poprzez wcieranie w klatkę piersiową i plecy.

 

AZETA BIO Olejek na przeziębienie ułatwiający oddychanie 20 ml

AZETA BIO - Olejek na przeziębienie ułatwiający oddychanie »

 

Z całą pewnością domowe sposoby na kaszel mogą przynieść świetne efekty, o ile stosowane są regularnie. Warto o tym pamiętać i w pierwszej kolejności zawsze starać się pomóc sobie przy użyciu naturalnych metod. Niektóre z nich, takie jak płukanki ziołowe lub rozgrzewające herbaty, mogą być stosowane także zapobiegawczo, w okresach zwiększonej zachorowalności.

-17%
wysyłka w 48 godzin
-18%
wysyłka w 48 godzin
-20%
wysyłka w 48 godzin
-41%
w magazynie
wysyłka w 48 godzin
© 2021 - All rights reserved Sklepy internetowe