Domowe sposoby na mole spożywcze i ubranioweRobaki w mące, larwy moli ubraniowych w szafie… Zauważenie śladów moli w naszych domach z pewnością nie należy do najmilszych niespodzianek. Jak poradzić sobie z tymi szkodnikami? Przedstawiamy domowe sposoby na mole.

SPIS TREŚCI

  1. Mole – skąd się biorą i jak wyglądają?
  2. Mole spożywcze a ubraniowe
  3. Jak pozbyć się moli z mieszkania? Domowe sposoby

Mole – skąd się biorą i jak wyglądają?

Mklik mączny i omacnica spichrzanka, czyli mole spożywcze – nieproszeni goście w naszym domu. Co o nich wiemy? Na pewno to, że potrafią skutecznie uprzykrzyć życie.

Dorosły mól wygląda podobnie do małej ćmy i jest stosunkowo niewielki (ok. 1 cm długości ciała). Mól spożywczy charakteryzuje się brązowo-szarym ubarwieniem, natomiast mól ubraniowy wyróżnia się żółtą barwą i nieco mniejszą rozpiętością skrzydeł. Te małe, ale szkodliwe owady przynosimy do domu najczęściej sami. Jaja czy larwy moli nadzwyczaj często znajdują się w sypkich produktach spożywczych, ale nie tylko. Można je także znaleźć m.in. w orzechach.

Mniej popularną, ale równie szybką drogą rozprzestrzeniania się moli jest… otwarte okno. Wystarczy, że Twój sąsiad zmaga się z plagą nieproszonych gości, a szkodniki bardzo szybko mogą znaleźć się w Twojej kuchni. Mole odzieżowe również trafiają do naszych domów najczęściej przez przypadek – są pasażerami „na gapę” na materiałowej torbie, żyją w materiałach schowanych w piwnicach, dostają się do mieszkań przez otwory wentylacyjne.

Mole spożywcze a ubraniowe

Czym różnią się mole spożywcze od ubraniowych? Tak jak wspominaliśmy wcześniej, przede wszystkim ubarwieniem i rozpiętością skrzydeł, ale także zwyczajami i okresem występowania.

Mól włosienniczek, czyli mól odzieżowy, preferuje nocny tryb życia, a zatem prawdopodobnie nie spotkamy go w trakcie dnia. Ten szkodnik uwielbia chować się w materiałach, zwłaszcza tych pochodzenia zwierzęcego, czyli wełnie czy futrach. Wzmożony okres żerowania moli ubraniowych przypada na okres od wiosny do jesieni – spotykamy je najczęściej od maja do września.

Mole spożywcze, w przeciwieństwie do odzieżowych, zagnieżdżają się w produktach spożywczych nie tylko w wybranych miesiącach, a przez cały rok.

Jak pozbyć się moli z mieszkania? Domowe sposoby

Każdy, kto choć raz spotkał się z plagą moli, doskonale wie, że sytuacja może szybko wymknąć się spod kontroli. Najważniejsze jest zatem szybkie i zdecydowane działanie, a dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków moli możemy pozbyć się za pomocą domowych sposobów. To jak, zaczynamy?

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Znalazłeś gniazdo moli spożywczych i kompletnie nie wiesz, co robić… Jak skutecznie walczyć z tymi szkodnikami? Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na mole w kuchni!

1. Cytrusy, ocet i goździki. Mole w domu mogą oznaczać tylko jedno – gruntowne sprzątanie. Zaczynamy od podstaw, czyli opróżniamy wszystkie szafki kuchenne i dokładnie je czyścimy. Dodatkowo warto przetrzeć je miksturą wody z octem (1:1) lub samym octem. Do roztworu możesz dodać olejek cytrusowy lub goździkowy. Jeżeli chcesz wybrać mniej angażujący sposób, polecamy ustawić na w szafce kuchennej miseczkę wypełnioną gorącym octem. Zamknij szafkę i poczekaj, aż ocet ostygnie.

Nie przepadasz za zapachem octu? Mamy dla Ciebie kilka alternatywnych sposobów:

  • - Na półce kuchennej pozostaw aromat waniliowy,
  • - Ususzoną pomarańczę nabij goździkami i zostaw ją w szafce (możesz też wykorzystać samą skórkę pomarańczy lub cytryny),
  • - Przygotuj napar goździkowy (dwie łyżeczki goździków zalej 200 ml wrzącej wody) i pozostaw go na półce do momentu, aż ostygnie.

2. Szkło zamiast plastiku. Dokładne oczyszczenie kuchni po inwazji moli jest kluczowe, ale to tylko jeden element układanki. Równie ważne są działania profilaktyczne. Zrezygnuj z wszystkich plastikowych pojemników, w których trzymasz żywność. Wybieraj szklane słoiki, które dodatkowo warto przetrzeć z zewnątrz octem. Do środka możesz włożyć liść laurowy lub ziele angielskie i nie musisz już obawiać się nieproszonych gości.

3. Zamrażalnik. Jak już wspominaliśmy, mole spożywcze łatwo przenieść do domu wraz z zakupami. Larwy tych szkodników nadzwyczaj często znajdują się w sypkich produktach. Jeżeli boisz się kolejnej inwazji, kupione produkty włóż na kilka dni do zamrażalnika. Jeśli w Twoim ryżu lub kaszy znajdują się jakieś larwy, ta kuracja z pewnością je wyeliminuje.

Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Przyszedł czas na kolejne sposoby na walkę z nieproszonymi szkodnikami. Tym razem radzimy, jak pozbyć się moli ubraniowych.

1. Naftalina. Naftalina to bardzo skuteczny, dobrze znany, stary środek na mole, który najczęściej stosujemy w postaci kulek. Nie każdemu jednak polecamy takie rozwiązanie – nie tylko ze względu na nieprzyjemny zapach, ale przede wszystkim z powodu niebezpieczeństwa spożycia kulek przez zwierzaki domowe.

2. Lawenda. Miłośników lawendy z pewnością ucieszy fakt, że zapach ten skutecznie odstrasza mole ubraniowe. Wystarczy umieścić pomiędzy ubraniami lub w rogu szafy woreczek z suszoną lawendą i szkodniki powinny same się wynieść.

3. Sosnowe igły. Sosnowe igły, podobnie jak lawenda, są świetnym sposobem na mole w szafie. Tak jak w poprzednim przypadku, wystarczy zapachowy woreczek. Mamy nadzieję, że po lekturze tego tekstu wiesz już jak wytępić mole oraz jak uchronić się od kolejnego ataku tych szkodników. Do zobaczenia w następnym wpisie!

wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 9,97 zł
15,01 * 17,40 zł
*cena detaliczna
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 11,99 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 8,99 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 10,31 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 10,99 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 12,99 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 9,99 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 36,70 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 21,99 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 12,45 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 32,33 zł
12,21 * 15,20 zł
*cena detaliczna
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 11,56 zł
© 2023 - All rights reserved Sklepy internetowe