Robaki w mące, larwy moli ubraniowych w szafie… Zauważenie śladów moli w naszych domach z pewnością nie należy do najmilszych niespodzianek. Jak poradzić sobie z tymi szkodnikami? Przedstawiamy domowe sposoby na mole.
SPIS TREŚCI |
Mklik mączny i omacnica spichrzanka, czyli mole spożywcze – nieproszeni goście w naszym domu. Co o nich wiemy? Na pewno to, że potrafią skutecznie uprzykrzyć życie.
Dorosły mól wygląda podobnie do małej ćmy i jest stosunkowo niewielki (ok. 1 cm długości ciała). Mól spożywczy charakteryzuje się brązowo-szarym ubarwieniem, natomiast mól ubraniowy wyróżnia się żółtą barwą i nieco mniejszą rozpiętością skrzydeł. Te małe, ale szkodliwe owady przynosimy do domu najczęściej sami. Jaja czy larwy moli nadzwyczaj często znajdują się w sypkich produktach spożywczych, ale nie tylko. Można je także znaleźć m.in. w orzechach.
Mniej popularną, ale równie szybką drogą rozprzestrzeniania się moli jest… otwarte okno. Wystarczy, że Twój sąsiad zmaga się z plagą nieproszonych gości, a szkodniki bardzo szybko mogą znaleźć się w Twojej kuchni. Mole odzieżowe również trafiają do naszych domów najczęściej przez przypadek – są pasażerami „na gapę” na materiałowej torbie, żyją w materiałach schowanych w piwnicach, dostają się do mieszkań przez otwory wentylacyjne.
Czym różnią się mole spożywcze od ubraniowych? Tak jak wspominaliśmy wcześniej, przede wszystkim ubarwieniem i rozpiętością skrzydeł, ale także zwyczajami i okresem występowania.
Mól włosienniczek, czyli mól odzieżowy, preferuje nocny tryb życia, a zatem prawdopodobnie nie spotkamy go w trakcie dnia. Ten szkodnik uwielbia chować się w materiałach, zwłaszcza tych pochodzenia zwierzęcego, czyli wełnie czy futrach. Wzmożony okres żerowania moli ubraniowych przypada na okres od wiosny do jesieni – spotykamy je najczęściej od maja do września.
Mole spożywcze, w przeciwieństwie do odzieżowych, zagnieżdżają się w produktach spożywczych nie tylko w wybranych miesiącach, a przez cały rok.
Każdy, kto choć raz spotkał się z plagą moli, doskonale wie, że sytuacja może szybko wymknąć się spod kontroli. Najważniejsze jest zatem szybkie i zdecydowane działanie, a dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków moli możemy pozbyć się za pomocą domowych sposobów. To jak, zaczynamy?
Znalazłeś gniazdo moli spożywczych i kompletnie nie wiesz, co robić… Jak skutecznie walczyć z tymi szkodnikami? Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na mole w kuchni!
1. Cytrusy, ocet i goździki. Mole w domu mogą oznaczać tylko jedno – gruntowne sprzątanie. Zaczynamy od podstaw, czyli opróżniamy wszystkie szafki kuchenne i dokładnie je czyścimy. Dodatkowo warto przetrzeć je miksturą wody z octem (1:1) lub samym octem. Do roztworu możesz dodać olejek cytrusowy lub goździkowy. Jeżeli chcesz wybrać mniej angażujący sposób, polecamy ustawić na w szafce kuchennej miseczkę wypełnioną gorącym octem. Zamknij szafkę i poczekaj, aż ocet ostygnie.
Nie przepadasz za zapachem octu? Mamy dla Ciebie kilka alternatywnych sposobów:
2. Szkło zamiast plastiku. Dokładne oczyszczenie kuchni po inwazji moli jest kluczowe, ale to tylko jeden element układanki. Równie ważne są działania profilaktyczne. Zrezygnuj z wszystkich plastikowych pojemników, w których trzymasz żywność. Wybieraj szklane słoiki, które dodatkowo warto przetrzeć z zewnątrz octem. Do środka możesz włożyć liść laurowy lub ziele angielskie i nie musisz już obawiać się nieproszonych gości.
3. Zamrażalnik. Jak już wspominaliśmy, mole spożywcze łatwo przenieść do domu wraz z zakupami. Larwy tych szkodników nadzwyczaj często znajdują się w sypkich produktach. Jeżeli boisz się kolejnej inwazji, kupione produkty włóż na kilka dni do zamrażalnika. Jeśli w Twoim ryżu lub kaszy znajdują się jakieś larwy, ta kuracja z pewnością je wyeliminuje.
Przyszedł czas na kolejne sposoby na walkę z nieproszonymi szkodnikami. Tym razem radzimy, jak pozbyć się moli ubraniowych.
1. Naftalina. Naftalina to bardzo skuteczny, dobrze znany, stary środek na mole, który najczęściej stosujemy w postaci kulek. Nie każdemu jednak polecamy takie rozwiązanie – nie tylko ze względu na nieprzyjemny zapach, ale przede wszystkim z powodu niebezpieczeństwa spożycia kulek przez zwierzaki domowe.
2. Lawenda. Miłośników lawendy z pewnością ucieszy fakt, że zapach ten skutecznie odstrasza mole ubraniowe. Wystarczy umieścić pomiędzy ubraniami lub w rogu szafy woreczek z suszoną lawendą i szkodniki powinny same się wynieść.
3. Sosnowe igły. Sosnowe igły, podobnie jak lawenda, są świetnym sposobem na mole w szafie. Tak jak w poprzednim przypadku, wystarczy zapachowy woreczek. Mamy nadzieję, że po lekturze tego tekstu wiesz już jak wytępić mole oraz jak uchronić się od kolejnego ataku tych szkodników. Do zobaczenia w następnym wpisie!