Herbata biała - właściwości, sposób parzenia i przeciwwskazania



Herbata to roślina uprawna popularna na całym świecie. Pomimo że znamy wiele rodzajów i odmian herbaty, to wszystkie pochodzą od jednego gatunku rośliny, jaką jest Camellia sinensis, czyli herbata chińska. Wśród różnych rodzajów tego napouju mamy także herbatę w wersji białej, o której wiemy nadal stosunkowo niewiele. W poniższym artykule przyglądamy się jej specyfice, właściwościom, przeciwwskazaniom do spożycia i nie tylko! Zapraszamy do lektury.

SPIS TREŚCI

  1. Jak powstaje biała herbata?
  2. Właściwości i wartości odżywcze białej herbaty
  3. Jak parzyć białą herbatę?
  4. Biała herbata w ciąży - można czy nie?
  5. Przeciwwskazania w piciu białej herbaty
  6. Gdzie kupić białą herbatę?

Jak powstaje biała herbata?

Czy kiedykolwiek popijając kolejny łyk białej herbaty, zastanawiałeś się nad tym, jaką drogę musiała przebyć, zanim trafiła do Twojego kubka? Zbiory listków herbaty to jeden z kluczowych etapów, od którego wszystko się zaczyna. Listki zbierane są bardzo wcześnie, już wtedy, kiedy pojawiają się w formie pąków pokrytych białym meszkiem. Finalnie pąki te poddaje się natychmiastowemu suszeniu, a w jego efekcie otrzymuje się białą herbatę. To właśnie w trakcie suszenia odbywa się proces fermentacji, którego długość wpływa na rodzaj uzyskanego napoju (im dłuższa fermentacja, tym ciemniejszy rodzaj herbaty).

Właściwości i wartości odżywcze białej herbaty

Biała herbata charakteryzuje się unikalnym smakiem i zapachem – to połączenie wyjątkowej, jasnej barwy z delikatnym aromatem świeżo przygotowanego napoju. Właściwości oraz wartości odżywcze białej herbaty to tematy, o których dyskutuje się od dawna. Jedno jest jednak pewne – by w pełni cieszyć się walorami białej herbaty, niezbędne jest jej odpowiednie zaparzenie, ale o tym później.

Wróćmy do właściwości herbaty. Ze względu na specyficzny sposób zbiorów, biała herbata w wielu przypadkach dominuje nad pozostałymi rodzajami tego napoju. Zawiera najwięcej przeciwutleniaczy, a w konsekwencji jest naturalnym wsparciem bariery ochronnej organizmu i pomaga w spowalnianiu procesów starzenia się komórek. Oprócz wzmacniania układu odpornościowego, picie białej herbaty jest niezbędne w profilaktyce jamy ustnej i pozwala oczyścić organizm z toksyn. Filiżanka białej herbaty jest także polecana osobom zmagającym się ze słabą koncentracją oraz przebywającym na dietach odchudzających.

Jak parzyć białą herbatę?

Odpowiedni proces parzenia białej herbaty pozwala nie tylko cieszyć się wyjątkowym smakiem i aromatem tego napoju, ale przede wszystkim umożliwia zachowanie właściwości odżywczych, naturalnie wspomagających działanie naszego organizmu.

Jeżeli parzysz herbatę w filiżance, nie radzimy wsypywać do niej więcej niż małej łyżeczki suszonych listków. Listki te zalewamy gorącą, lecz nie wrzącą wodą. Jest to niezwykle istotne, bowiem zastosowanie wrzącej wody spowoduje utratę części cennych właściwości . Herbatkę parzymy od 2 do 5 minut, w zależności od indywidualnych preferencji. Pamiętajcie, że raz zaparzone listki herbaty można wykorzystać do kilku kolejnych zaparzeń. Dzięki temu nie tylko uzyskacie nieco delikatniejszy smak herbaty, ale będziecie także działać w duchu less waste – proste, prawda?

Biała herbata w ciąży - można czy nie?

Jeżeli uwielbiasz białą herbatę i spodziewasz się nowego potomka, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Ciąża nie oznacza całkowitej rezygnacji z tego napoju, zalecamy jednak jego umiarkowane spożycie. Idealnym rozwiązaniem byłoby poproszenie lekarza prowadzącego podczas najbliższej wizyty, by dokładnie przedstawił Ci korzyści, jak i skutki uboczne, wynikające z picia białej herbaty w ciąży.

Przeciwwskazania w piciu białej herbaty

„Co za dużo, to niezdrowo” – to uniwersalne powiedzenie sprawdza się także w przypadku białej herbaty. Zbyt częste picie naparu lub przygotowywanie zbyt mocnych herbat może skutkować podrażnieniami błony śluzowej lub problemami z prawidłowym wchłanianiem żelaza. Jeżeli czujesz, że regularne picie białej herbaty przyczynia się do gorszego samopoczucia czy wystąpienia konkretnych objawów, zachęcamy do konsultacji z lekarzem. Przed wyrobieniem sobie nawyku codziennego spożywania tego typu roztworu, proponujemy także szybki powrót do przeszłości, a konkretnie do listy leków, które aktualnie spożywamy – niektóre z nich nie powinny być łączone z białą herbatą.

Gdzie kupić białą herbatę?

Przygotowując się do zakupu białej herbaty, pamiętajcie, aby dokładnie czytać etykiety polecanych przez sprzedawców produktów. A jeżeli cenicie sobie klarowność procesu zakupów i szeroki wybór dostępnych opcji – serdecznie zapraszamy do sklepu internetowego ze zdrową żywnością Bee.pl. Tam na pewno znajdziesz dokładnie to, czego szukasz!

Widzimy się na popołudniowej filiżance pysznej herbaty?

wysyłka do 72 godzin
najniższa cena z 30 dni: 15,63 zł
© 2024 - All rights reserved Sklepy internetowe