Jak długo dziecko powinno pić mleko? Wpływ mleka na rozwój dziecka



Świadomość konsumencka rośnie – z dnia na dzień zaczynamy zwracać większą uwagę na to, co jemy. Chętniej kwestionujemy też określone formuły komponowania diety, które sprawdzały się kiedyś, a dziś niekoniecznie są dla wszystkich dobrym rozwiązaniem. Pytań dotyczących zdrowego odżywiania się jest wiele, pojawiają się także w kontekście wychowywania malucha. Co zrobić, by szkrab był zdrowy? Jak komponować diety małych dzieci? Do którego wieku podawać dziecku mleko? Te i inne wątpliwości postaramy się rozwiać w poniższym artykule.

Jak mleko wpływa na rozwój dziecka?

Od najmłodszych lat przyzwyczajamy dziecka do smaku mleka. Najczęściej jest to pokarm naturalny, jednak w niektórych przypadkach zdarza się, że młoda mama nie może karmić piersią i wówczas podaje niemowlakowi mleko modyfikowane, które jest wzorowane na naturalnym pokarmie matki.

Na rynku dostępnych jest wiele mlek modyfikowanych, które każdorazowo są dostosowane do indywidualnych wymagań dziecka – zarówno w kontekście dedykowanego wieku, jak i ograniczeń takich jak alergie pokarmowe. Mleka modyfikowane są zatem dostosowane do naturalnych potrzeb dzieci i wspierają ich prawidłowy rozwój. Produkty te dostarczają młodym organizmom odpowiednich ilości witamin, soli mineralnych, białka czy przeciwciał.

Kiedy zacząć wprowadzać mleko krowie?

Mleko krowie można wprowadzać do diety dziecka już w pierwszym i drugim roku życia, jednak lekarze zalecają odwlekanie tej decyzji. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wprowadzenie tego produktu do dziecięcego jadłospisu, gdy Twój szkrab skończy trzy lata, bowiem wtedy dieta dziecka powoli zaczyna przypominać lekkostrawną dietę osoby dorosłej. Dlaczego nie powinniśmy podawać maluchowi krowiego mleka wcześniej? Ze względu na dużą zawartość białka i składników mineralnych jest ono nieodpowiednie dla organizmu niemowlaka – stanowiłoby zbyt duże obciążenie dla nerek.

Pamiętaj także, by odzwyczajać dziecko od picia z butelki ze smoczkiem. Zbyt długie zwlekanie ze zmianą sposobu karmienia często sprawia, że dziecko nie chce rozstać się ze smoczkiem i picie z kubeczka wydaje się problemem nie do przejścia. Maluch po skończeniu ośmiu miesięcy powinien dostawać coraz mniej posiłków w butelce ze smoczkiem. Możesz też zamienić dotychczasowy smoczek na wersję z mniejszą dziurką – dzięki temu dziecku będzie trudniej się napić, a tym samym łatwiej się zniechęci.

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce pić mleka?

Decyzja dotycząca wprowadzenia mleka pochodzenia zwierzęcego do diety malucha to dopiero połowa sukcesu. Przed młodymi rodzicami stoi kolejne wyzwanie, mianowicie przełamanie niechęci młodego smakosza do tego napoju.

Dzieci bardzo często niechętnie piją mleko – jeżeli niechęć ta nie jest spowodowana przyczynami zdrowotnymi, warto pomyśleć nad alternatywnymi metodami przemycania mleka w codziennej diecie kilkulatka. Lody, koktajle na bazie mleka, puddingi, budynie czy naleśniki z białym serem – te produkty zastąpią przysłowiową szklankę mleka w dziecięcym jadłospisie. Pamiętaj jednak, by na początku wykluczyć wszelkie alergie i nietolerancje, na które może cierpieć Twój maluch – uczulenie na mleko czy nietolerancja laktozy powinny być rozpoznane jak najszybciej.

Alternatywne produkty bogate w wapń

Jeżeli Twoje dziecko z powodów zdrowotnych nie może spożywać mleka lub jeśli żadna siła nie przekona małego szkraba do spożycia produktów mlecznych, czas na wdrożenie alternatywnych rozwiązań.

Na szczęście na rynku nie brakuje produktów, które są równie dobrym źródłem wapnia jak mleko pochodzenia zwierzęcego. Co proponujemy? Ser żółty, deser z jogurtem naturalnym, niektóre owoce (morele, pomarańcza) czy wybrane warzywa, na przykład brokuły. Pamiętajcie jednak, by uważać z podawaniem maluchowi napojów roślinnych – mogą nie być one odpowiednie dla małych dzieci. Do 5. roku życia unikać należy na pewno mleka ryżowego, zawierającego arsen, ale i każde inne mleko roślinne warto wprowadzać do diety dziecka ostrożnie i po konsultacji z lekarzem.

Które mleko jest lepsze – krowie czy kozie?

Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci mówi jasno – mleko krowie nie powinno być wprowadzane do diety dziecka, które nie ukończyło pierwszego roku życia. Wprowadzanie tego pokarmu powinno odbywać się systematycznie, ale bardzo powoli.

A jak jest z mlekiem kozim? Duża część rodziców decyduje się na uzupełnienie diety malucha o ten właśnie produkt. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, bowiem skład mleka koziego, podobnie jak krowiego, nie będzie odpowiedni dla małego dziecka. Co więcej, mleko kozie nie powinno pojawiać się w diecie malucha przed ukończeniem drugiego roku życia. Wybierajmy zatem mleko krowie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości – koniecznie skontaktujcie się z lekarzem rodzinnym.

w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 41,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 48,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 43,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 43,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 56,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 56,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 56,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 40,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 40,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 66,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 66,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 61,99 zł
© 2024 - All rights reserved Sklepy internetowe