Jak pozbyć się kreta z ogrodu?Krecik z czeskiej bajki to miła i znana wszystkim postać. Jednak prawdziwy kret europejski nie jest już tak uroczy. To zmora działkowiczów i ogrodników, których starannie utrzymane trawniki czy rabaty często padają łupem tego szkodnika. Dlatego warto znać sprawdzone sposoby na to, jak można zwalczyć kreta w ogrodzie.

SPIS TREŚCI

  1. Kret – dlaczego jest szkodnikiem w ogrodzie?
  2. Po co kret drąży korytarze?
  3. 6 sprawdzonych sposobów na pozbycie się kreta z ogrodu

Kret – dlaczego jest szkodnikiem w ogrodzie?

Kret z uwagi na drążone przez niego korytarze w ziemi uważany jest za ogrodowego szkodnika. Jest to efekt tego, że w procesie tworzenia podziemnych tuneli kret narusza systemy korzenne roślin uprawnych i ozdobnych, co prowadzi do ich obumierania. Dodatkowo, choć samo drążenie korytarzy spulchnia glebę, gryzoń żywi się po drodze napotkanymi dżdżownicami, co powoduje niestety ogólny spadek jakości ziemi. Krety niszczą także pola uprawne. Co więcej, w wyniku drążenia tuneli powstają nieestetyczne kopczyki – to głównie one przyprawiają ogrodników o białą gorączkę.

Po co kret drąży korytarze?

Nora w ziemi drążona przez kreta zakończona jest kopcem, zwanym potocznie kretowiskiem. Gryzoń tworzy je jako wywietrznik – usypane przez niego kopce pozwalają mu “przewietrzyć” długie i liczne korytarze pod ziemią. Choć kreta uważa się za szkodnika, istnieje także druga strona medalu – podziemny system korytarzy jest budowany przez kreta dla zwabienia dżdżownik, drobnych kręgowców oraz larw owadów. Oznacza to, że kret zjada także szkodniki stanowiące zagrożenie dla naszych roślin.

6 sprawdzonych sposobów na pozbycie się kreta z ogrodu

Odstraszenie kreta domowym sposobem? Ultadźwiękowe odstraszacze elektryczne? A może tradycyjna kretołapka? Co wybrać w walce z kretem? W zależności od budżetu, wielkości działki, a przede wszystkim stopnia nasilenia problemu, możesz sięgnąć po rozmaite środki czy sposoby odstraszające krety. Oto 6 najczęściej polecanych metod, aby odstraszyć kreta na długo:

1. Elektroniczny odstraszacz kretów – wibracyjny i ultradźwiękowy

Nowoczesną (i bardzo skuteczną) metodą na odstraszenie kreta są sygnały dźwiękowe. Doświadczeni ogrodnicy, pamiętając o tym, że kret ma wyostrzony zmysł słuchu ze względu na ślepotę, stosują ultradźwiękowy odstraszacz na krety. Emituje on dźwięki niesłyszalne dla ucha ludzkiego, ale wyjątkowo nieprzyjemne dla gryzonia. Ze względu na to, że kret to inteligentne stworzenie i szybko się przyzwyczaja do zmian, dostępne są także urządzenia wydające dźwięki o zmiennej częstotliwości.

Chcesz się pozbyć kreta tańszym, domowym sposobem? Możesz wykorzystać drgania przenoszone np. przez puszkę po napoju zawieszoną na pręcie wbitym w kretowisku. Kret jest wyjątkowo wrażliwy na wszelkie drgania i wibracje, więc sukces gwarantowany.

2. Repelenty – płyny odstraszające kret

Najprostszym i najczęściej wybieranym sposobem, który skutecznie odstrasza krety, są środki chemiczne do zwalczania tego gatunku szkodników. Preparaty, jakie możesz nabyć w sklepach stacjonarnych czy online mają najczęściej formułę żelu, płynu lub suchych granulek. Dzięki temu możesz dobrać metodę, która jest dla Ciebie optymalna.

Wybrany specyfik umieszcza się w otworze kretowiska, gdzie znajduje się nora kreta. W przypadku granulek należy dodatkowo zalać je wodą. Środki po rozpuszczeniu w glebie wydzielają drażniące dla kreta substancje, co powoduje, że kret jest zmuszony do odwrotu.

Nowoczesną i dość skuteczną metodą wśród tego typu środków są także systemy rozpylania, za pomocą których dżdżownice i inne owady, którymi żywi się kret, oblepiają się trującym dla kreta środkiem, co powoduje nieprzyjemne doznania dla szkodnika po posiłku.

Pamiętajmy jednak, że chemiczne repelenty to metoda, która działa śmiertelnie nie tylko na kreta. Jeśli masz w domu futrzaka, istnieje ryzyko, że wypróbuje on danego preparatu, dlatego warto dmuchać na zimne i skorzystać z alternatywnych metod.

3. Rośliny, którą zniechęcą kreta

Zapachy odstraszające krety są wydzielane przez wiele ogrodowych roślin. Jeśli chcesz odstraszyć gryzonia, zasadź bazylię, czosnek, czarny bez, a także aksamitki i komosę. Kret nie cierpi tych aromatów, dzięki czemu nie pojawi się w miejscach, gdzie znajdą się te rośliny. A Ty dodatkowo zyskasz piękny i kolorowy ogród.

4. Pułapka na kreta

Jeśli jesteś przeciwnikiem chemicznych repelentów lub masz w domu czworonogi, wypróbuj gotową kretołapkę. Umieść ją w jednym z wydrążonych przez szkodnika korytarzy. Jak zwabia ona kreta? Kretołapka ma zmyślnie zaprojektowany, wydłużony kształt oraz specjalne zapadki, które skutecznie uniemożliwią kretowi wydostanie się na zewnątrz. Sprawdzaj jej zawartość regularnie, a jeśli schwytasz kreta, możesz go wypuścić na wolność.

Innym pomysłem na pułapkę jest zrobienie samodzielnej łapki ze słoika – umieść pojemnik w korytarzu, otworem skierowanym na zewnątrz i domkniętym z zewnątrz klapką, dzięki której szkodnik pozostanie w środku bez możliwości ucieczki.

5. Siatka na krety

Jeśli jesteś dopiero na etapie planowania ogrodu, siana trawy i sadzenia roślin, warto zainwestować w siatkę, która odstrasza krety. Choć jej wykonanie jest bardziej pracochłonne, z pewnością wysiłek opłaci się na lata. Siatka przeciw kretom posiada system małych oczek – rozkłada się ją pod glebą przeznaczoną pod trawnik czy kwiaty. Bez obaw – jej właściwe rozmieszczenie w niczym nie szkodzi roślinom, a jej odpowiednio głębokie wkopanie doskonale odgradza kreta od ogrodowej flory.

6. Domowe sposoby – naturalne odstraszacze kretów

Zanim zainwestujesz w sklepowe specyfiki, warto wypróbować pozbycia się szkodnika własnym sumptem, stosując domowe sposoby. Jak pozbyć się kreta z domu, nie wydając ani złotówki? Domowy odstraszacz na kreta – i sprawdzony sposób polecany przez dziadków – to odpady organiczne: spleśniała skórka cytryny lub resztki ryby z obiadu.

Produkty odstraszające krety to także nafta i olej napędowy. Dużą skutecznością odznacza się, co ciekawe, ocet na kreta, a jeśli masz w domu psa lub kota, warto zebrać w kulkę ich sierść i wrzucić do nory wydrążonej przez szkodnika – kret nie cierpi ich zapachu i powinien czmychnąć, gdzie pieprz rośnie.

wysyłka w 24 godziny
najniższa cena z 30 dni: 69,19 zł
wysyłka w 24 godziny
najniższa cena z 30 dni: 33,06 zł
© 2024 - All rights reserved Sklepy internetowe