Soda oczyszczona i jej zastosowania. Czyszczenie i właściwości zdrowotne


Soda oczyszczona słynie ze swej szerokiej gamy zastosowań. Dzisiaj dowiemy się, w jakich sytuacjach oraz w jaki sposób można jej użyć.

Sodzie oczyszczonej (a właściwie wodorowęglanie sodu) to środek, którego różnorodność zastosowań zdaje się nie mieć końca. Używa się go przede wszystkim przy wypiekach, jednak jest także doskonałym odplamiaczem, świetnie czyści powierzchnie, dezynfekuje oraz znajduje zastosowanie w obszarze kosmetyczno-zdrowotnym.

Właściwości i zastosowanie zdrowotne sody oczyszczonej

  1. Działanie alkalizujące. Soda oczyszczona neutralizuje zalegający w organizmie kwas. Pozwala to utrzymać lub przywrócić jego naturalne pH, zapewniające właściwe funkcjonowanie.
  2. Pomoc w odchudzaniu. Kuracje sodą polecane są często osobom rozpoczynającym redukcję wagi, ponieważ odkwaszenie powoduje zwiększenie skuteczności ćwiczeń i diet.
  3. Oczyszczanie organizmu z toksyn. Sprzyja temu przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn, co zapobiega chorobom nowotworowym.
  4. Pomoc w problemach trawiennych takich, jak zgaga czy zaparcia. Przywrócenie właściwego pH pomaga skutecznie się ich pozbyć.
    W celu przeprowadzenia kuracji zaleca się sporządzenie naparu z ciepłej wody oraz łyżeczki sody oczyszczonej. Taki napój należy wypijać codziennie rano przez maksymalnie 2 tygodnie.
  5. Środek czyszczący. Dzięki właściwościom żrącym i wybielającym soda doskonale sprawdza się jako środek czyszcz czyszczenia. Zależnie od sprzątanych powierzchni, możemy użyć jej w połączeniu z wodą, samodzielnie lub stworzyć pastę, która będzie wykazywała działanie lekko peelingujące.
  6. Czyszczenie zębów. Wystarczy sporządzić pastę - wymieszać pół łyżeczki substancji z kilkoma kroplami wody i dokładnie umyć zęby. Dzięki silnemu działaniu wybielającemu soda może rozjaśnić kolor kości zębowej nawet o kilka odcieni.

Soda do czyszczenia

Soda oczyszczona ze względu na swoje delikatne właściwości żrące oraz wybielające doskonale sprawdza się do czyszczenia. Zależnie od sprzątanych powierzchni, możemy użyć jej w połączeniu z wodą, samodzielnie lub stworzyć pastę, która będzie wykazywała działanie lekko peelingujące.

Wodorowęglan sodu pozwoli pozbyć się zabrudzeń, osadów, kamienia, a nawet rdzy, a przy okazji jest delikatny dla powierzchni i nie tworzy ryzyka uszkodzeń, można więc używać tej substancji nawet do sprzętów AGD.

Co i w jaki sposób wyczyścimy za pomocą sody?

Czyszczenie pralki

Dzięki sodzie oczyszczonej możemy pozbyć się zabrudzeń ulokowanych w zakamarkach wnętrza pralki. Ponadto pozwala ona także na pozbycie się przykrego, wilgotnego zapachu.

Jak wyczyścić pralkę sodą? Zabieg jest bardzo prosty. Wystarczy wsypać około 4 łyżki tej substancji do komory przeznaczonej na proszek i ustawić pranie na klasyczny program w temperaturze 90 stopni. Warto wykonywać tę czynność raz na miesiąc czy dwa w celach profilaktycznych.

Czyszczenie czajnika

Ze względu na właściwości odkamieniające, soda dobrze sprawdza się przy pozbywaniu się osadu zgromadzonego w czajniku. Zastosowanie jej w tym przypadku odnosi rezultat porównywalny z profesjonalnymi środkami.

Jak wyczyścić czajnik sodą? Wystarczy do czajnika wlać wodę i dosypać dwie łyżeczki. Czynność należy powtórzyć przynajmniej dwa razy. Dla zwiększenia skuteczności warto zastąpić wodę octem.

Czyszczenie armatury

Zabrudzenia kafelek, fug, czy zlewów także nie są wyzwaniem dla sody oczyszczonej. Jednak w tym przypadku najlepiej sprawdzi się pod postacią pasty. W celu jej wykonania należy wymieszać sodę z wodą w stosunku 3:1. Otrzymaną substancją możemy wycierać powierzchnię za pomocą gąbki, czy szmatki. Najlepiej sprawdzi się jednak szczotka, która wzmocni efekt ścierający osad. Po wszystkim wystarczy spłukać pastę ciepłą wodą.

Czyszczenie piekarnika, mikrofali i kuchenki

Soda świetnie radzi sobie także z zaschniętymi zabrudzeniami, jakie spotkać można zwykle w piekarnikach czy na kuchenkach. W tym przypadku należy stworzyć roztwór z sody, wody oraz octu w stosunku 1:1:1 i wymieszać go dokładnie. Jeśli nieczystości są naprawdę ciężkie do usunięcia, najlepiej będzie nanieść na nie mieszankę i odczekać dwie godziny. Po tym czasie z łatwością pozbędziemy się zmiękczonych już zabrudzeń.

Usuwanie brzydkich zapachów

Wodorowęglan sodu wykazuje właściwości antyseptyczne i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, które odpowiadają za tworzenie nieprzyjemnych zapachów. Możemy to wykorzystać zarówno w kuchni, jak i w garderobie. W jaki sposób? Wystarczy wykonać samodzielnie pochłaniacz przykrych zapachów. Do przepuszczających powietrze, na przykład bawełnianych woreczków wsypujemy sporą ilość sody oczyszczonej. Następnie możemy umieścić je w butach czy lodówce, stawiając woreczek na naczyniu na jednej z półek.

Pranie i odplamianie - zastępuje chemiczne wybielacze

Działanie odplamiające i wybielające powodują, że soda oczyszczona jest niezwykle przydatna w awaryjnych sytuacjach. Pozwala na usunięcie nawet uciążliwych plam z krwi, czerwonego wina czy atramentu. W tym przypadku skuteczność uwarunkowana jest naszym czasem reakcji. Jeśli zadziałamy natychmiast, możemy liczyć na całkowitą redukcję zabrudzenia.

Jak to się robi? W powstałą plamę należy wetrzeć pastę składającą się z sody oraz wody w stosunku 3:1, a następnie spłukać. Mieszanka wchłonie zabrudzenie. Czynność należy powtarzać, aż do chwili, gdy plama zostanie usunięta.

Sodę dodać można także do prania w pralce, skutecznie zastępując chemiczny wybielacz.

Pranie dywanów

Soda pomoże pozbyć się również plam z dywanów. Podobnie, jak w przypadku ubrań, wystarczy nanieść na nieczystość przygotowaną wcześniej pastę. Tym razem zdecydowanie lepiej zastąpić wodę octem, ponieważ ten drugi wykazuje silniejsze działanie. Mieszankę najlepiej pozostawić na noc, a następnie zetrzeć i za pomocą odkurzacza pozbyć się jej resztek.

Mycie okien

Soda jest niezastąpiona przy czyszczeniu białych ram okiennych. Jest jednym z nielicznych środków, które pozwalają im przywrócić naturalną barwę. Ponadto można użyć jej także do mycia szyb. Wystarczy przygotować roztwór składający się z 200 ml ciepłej wody i 3 łyżeczek sody. Należy dokładnie wymieszać mieszankę, tak, by soda całkowicie się rozpuściła.

Polerowanie srebra

Soda jest jednym z najlepszych naturalnych sposobów na polerowanie srebra. Doskonale sprawdza się przy pozbywaniu się osadów z biżuterii czy sztućców. Wystarczy wykonać pastę składającą się z 1 części wody oraz 3 części sody i wetrzeć ją za pomocą delikatnej szmatki. Następnie wystarczy przetrzeć przedmiot suchym ręczniczkiem.

Zapobieganie rdzy

Za pomocą mieszanki sody z niewielką ilością wody możemy usunąć rdzę. Należy nałożyć ją na określone miejsce i wcierać za pomocą szczotki dopasowanej do danej powierzchni. Warto podkreślić, że ta metoda jest skuteczna w przypadkach, kiedy warstwa korozyjna jest niewielka.

31,99 * 45,99 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 37,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 16,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 9,49 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 6,64 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 11,40 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 10,35 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 6,99 zł
0,95 * 2,39 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 1,89 zł
3,95 * 6,28 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 6,28 zł
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 11,08 zł
28,59 * 34,90 zł
*cena detaliczna
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 28,21 zł
24,49 * 29,00 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 24,49 zł
© 2024 - All rights reserved Sklepy internetowe