Zimą usta są wysuszone, a mróz i wiatr sprawiają że delikatna skóra warg pęka. Z tego powodu warto o nie zadbać, żeby małe pęknięcia nie przerodziły się w bolesny i niezbyt atrakcyjny problem. Jakie są podstawowe zasady jeśli chodzi o ochronę ust zimą? To bardzo proste.

Ochrona ust zimą - zadbaj o piękne wargi

O odpowiednią pielęgnację ust powinny zadbać wszystkie osoby, które spędzają zimą dużo czasu na zewnątrz i w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza. Szczególną uwagę na wargi powinny zwrócić osoby, które na co dzień mają problem z suchymi i spierzchniętymi ustami, gdyż zimą jest tylko gorzej.

ochrona ust zimą

Odpowiednia dieta i nawodnienie organizmu

To co jemy i pijemy ma szczególny wpływ na to w jakim stanie jest nasz organizm. Jeśli dieta, którą stosujemy będzie zła to z pewnością zobaczymy efekty na skórze, a także ustach. Najlepszym sposobem na zimowe problemy z spierzchniętymi ustami jest zbilansowana dieta i spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Jeśli nasze usta będą przesuszone oznacza to, że pijemy zdecydowanie zbyt mało.

Zakaz oblizywania ust

Zimą, pod żadnym pozorem nie wolno oblizywać wyschniętych ust. Doprowadzi to tylko do spotęgowania problemów i powstania pęknięć i drobnych ranek na wargach. Ochrona ust zimą jest szczególnie ważna w przypadku, gdy jesteśmy posiadaczami wrażliwej skóry i mamy skłonności do podrażnień i mikrourazów skóry.

Odpowiedni dobór produktów kosmetycznych

Musimy zapamiętać, że nie wszystkie pomadki do ust będą odpowiednie do stosowania zimą. Przed użyciem musimy dokładnie sprawdzić ich skład i dobrać odpowiednio do swoich potrzeb. Przede wszystkim idealna pomadka na zimę nie powinna zawierać wody. Dobra szminka powinna składać się przede wszystkim z naturalnych składników, szczególnie takich jak wosk pszczeli, masła, oleje i witaminy, w szczególności witaminę E. Wszystkie sztuczne składniki, które możemy spotkać w pomadkach mogą tylko zwiększyć problemy. Gdy już znajdziemy odpowiedni dla siebie kosmetyk to powinniśmy go cały czas nosić przy sobie i używać gdy tylko poczujemy taką potrzebę. Warto pamiętać, że dużo lepiej zapobiegać niż leczyć.

Wieczorne pielęgnacje

Codzienna pielęgnacja ust jest równie ważna, jak korzystanie ze środków ochronnych. Z tego powodu każdego dnia przed położeniem się spać należy wykonać delikatny masaż ust szczoteczką do zębów lub palcami. Pobudzi to mikrokrążenie w wargach i pomoże pozbyć się martwego naskórka. Raz na jakiś czas warto także posmarować wargi grubą warstwą miodu. Jeśli jej nie szybko nie zliżemy, to ukoi wszystkie podrażnienia, nawilży i wygładzi spierzchnięte usta.

Domowe kosmetyki na wysuszone usta

Niewielkim kosztem i małym nakładem pracy możemy także samodzielnie wykonać kosmetyki, które pomogą nam chronić usta zimą. Potrzebujemy jedynie łyżki oleju kokosowego, 2 łyżek wosku pszczelego i łyżeczki lub dwóch miodu. Wszystkie te składniki należy delikatnie podgrzać w kąpieli wodnej, tak by się rozpuściły, po czym przelać do czystego, zamykanego pojemniczka, wymieszać i pozostawić do wystudzenia. Kosmetyk ten najlepiej stosować wieczorami, przed pójściem spać. Te proste sposoby stosowane regularnie pozwalają skutecznie chronić usta przed mrozami i zimnym wiatrem.