Jak  powszechnie wiadomo, wszystko co dobre, szybko się kończy - również wakacje, kiedy to mamy okazję dobrze się bawić i aktywnie spędzać dosłownie każdy dzień tego okresu. Dzieci zazwyczaj nie potrzebują wiele do dobrej zabawy, dlatego wakacje są dla nich pięknym okresem. Jednak dość szybko mijają i zarówno dzieciom jak i wszystkim innym osobom, nie chce się wracać do codziennych obowiązków, czemu nie trudno się dziwić. Dlatego tak bardzo, bardzo istotne jest, aby przygotować nasze pociechy do szkoły, szczególnie gdy wybierają się po raz pierwszy.

Rodzice odgrywają niezwykle ważną rolę w przygotowaniu dziecka, pod kątem emocjonalnym, do podjęcia nauki szkolnej. Pedagodzy i psychologowie tworzą szereg zadań i rad, które rodzice powinni wziąć pod uwagę, przygotowując dziecko do przejścia ze środowiska przedszkolnego do nowego dla dziecka środowiska szkolnego.

Oto najważniejsze z nich:

 1. Należy łagodzić lęk przed szkołą, wypełniając dziecku czas atrakcyjnymi zabawami, spacerami i rozmowami.
 2. Wzmacniać dziecko, podnosząc tym samym poczucie jego wartości, poprzez stosowanie pochwał słownych, nagród, unikanie krytyki, pomoc w znajdywaniu sposobów rozwiązywania problemów, poprawiania błędów.
 3. Nie należy stawiać dziecku zbyt wygórowanych wymagań, gdyż najlepszą metodą jest liczenie się z jego indywidualnymi możliwościami.
 4. Wzmacnianie relacji z dzieckiem, dzięki poświęcaniu mu uwagi, czasu.
 5. Należy wystrzegać się budowania negatywnego obrazu szkoły.
 6. Tworzenie wraz z dzieckiem pozytywnego obrazu szkoły.
 7. Wsłuchiwanie się w emocje dziecka. Obserwowanie, analizowanie jego zachowanie.
 8. Zapewnienie dziecka, że wszystko będzie dobrze - przedstawienie pozytywnych aspektów chodzenia do szkoły.


Tak jak już wspomniano powrót do szkoły po dwóch miesiącach beztroskich wakacji to prawdziwe wyzwanie nie tylko dla dziecka, ale także rodziców. Znowu należy pamiętać o tysiącu rzeczy: pracach domowych, drugim śniadaniu i kartkówce z przyrody i sprawdzianie z języka polskiego. Jak pomóc małemu (i większemu) uczniowi w powrocie do codziennych obowiązków?

Oto kilka rad dotyczących codzienności:

 • Zmiana wakacyjnych przyzwyczajeń powinna odbywać się na zasadzie procesu, a mianowicie powinniśmy wystrzegać się gwałtownych przejść z błogostanu do codzienności, gdyż może to przyczynić się do powstania oporu i buntu naszego dziecka. Dobrą praktyką jest przyzwyczajenie dziecka do wczesnego wstawania poprzez stopniowe ustawianie budzika o kilka minut wcześniej każdego dnia. Oczywiście równie istotną kwestią jest godzina snu, gdyż sen jest równie ważny dla prawidłowego funkcjonowania jak zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna. Dzieci w wieku od 5 do 12 lat potrzebują zwykle 10-11 godzin snu na dobę, starsze ? od 8,5 do 9,5 godzin. Prawidłowy czas snu z pewnością zmniejszy ryzyko występowania kłopotów z koncentracją, rozdrażnieniem i problemów w nauce.
 • Niezależnie od wieku dziecka, należy pamiętać, że potrzebuje ono ustalonych ram, czyli odrobinę?. rutyny. Warto ustalić stałe pory spożywania posiłków, snu oraz czasu na wyciszenie. To z pewnością pomoże odnaleźć się dziecku z natłoku codziennych obowiązków.
 • Nie od dziś wiadomo, że dobrze zorganizowany poranek oznacza dobry dzieńJ. Dlatego umówmy się z naszą pociechą, aby wieczorem przygotowała strój na następny dzień, a przede wszystkim spakowała plecak. Jako rodzice także powinniśmy stosować te praktyki, wówczas unikniemy porannego zamieszania. Przygotujmy drugie śniadanie i schowajmy je do lodówki, nakryjmy stół do śniadania, nalejmy wodę do czajnika i przygotujmy kubki do zaparzenia porannej herbaty. Takie drobne czynności wykonane wieczorem są gwarancją lepszej organizacji poranka dnia następnego! :)  No i przede wszystkim bądźmy dla dzieci wsparciem w każdej sytuacji, niezależnie czy rozpoczyna ono klasę szóstą czy liceum.