Czy zero waste i sprzątanie naprawdę można bez trudu pogodzić? Nigdy jeszcze dbanie o czysty dom nie było tak proste, jak dziś – półki sklepowe uginają się od pachnących środków do prania, czyszczenia i sprzątania, dzięki którym można mieszkać wprost w sterylnych warunkach. Jednak naprawdę są one niezbędne?

Akcesoria do sprzątania zero waste

Zwolennicy proekologicznego ruchu „zero waste” zwracają uwagę, że domowa chemia to mnóstwo zużytych plastikowych opakowań, zanieczyszczenia powstałe podczas transportu oraz hektolitry agresywnych detergentów, które każdego dnia są wprowadzane do środowiska. Wbrew pozorom, czystość nie zawsze oznacza zdrowie. Produkty do prania i sprzątania, zazwyczaj stosowane w gospodarstwach domowych, zawierają ponad 1000 różnych związków chemicznych. Jest to na przykład chlor, formaldehyd, amoniak, triklosan, ftalany – skumulowane w dużych ilościach, związki te mogą wywoływać alergię, astmę, podrażniać skórę i drogi oddechowe. Niektórym z nich przypisuje się działanie kancerogenne. A tymczasem prawie wszystkie środki czystości można wyprodukować samodzielnie w warunkach domowych. Wykonane w ten sposób detergenty są skuteczne, pachnące, przyjazne dla środowiska naturalnego i bezpieczne w codziennym stosowaniu. Przy tym satysfakcja z własnoręcznie wykonanego preparatu gwarantowana!

Gdzie znaleźć przepisy i porady?

Wbrew pozorom, przygotowanie środków do higieny osobistej, proszków, płynów do mycia i czyszczenia jest łatwe i niezbyt czasochłonne, ale na początek lepiej sięgnąć po sprawdzone receptury i sprytne patenty, dzięki którym można osiągnąć spektakularne rezultaty w dbaniu o czystość. Znaleźć je można na stronach internetowych oraz w różnego rodzaju poradnikach. Kopalnią tego typu pomysłów jest też książka „Dom w zgodzie z naturą” Christine Liu. Ta chińska blogerka, zwolenniczka minimalizmu i filozofii „less waste” w przystępny, lekki sposób dzieli się z czytelnikami poradami, w jaki sposób przygotowywać domowe środki czystości i kosmetyki, jednocześnie chroniąc środowisko naturalne i oszczędzając pieniądze. Warto także odwiedzać fora internetowe, gdzie użytkownicy dzielą się opiniami i poradami, związanym z proekologicznym prowadzeniem domu. Z czasem można samemu obmyślać i ulepszać receptury na domowe środki czystości, wykorzystując zdobyte doświadczenia.

ABC sprzątania w stylu „zero waste”

Istnieje kilka łatwo dostępnych, bezpiecznych i tanich składników, które pojawiają się w większości domowych preparatów do sprzątania i prania. Potrafią one świetnie usuwać zanieczyszczenia oraz dezynfekować, dlatego warto się w nie zaopatrzyć, rozpoczynając swoją przygodę z ekologią i stylem „zero waste”. Należą do nich:

Soda oczyszczona – z dużą skutecznością czyści, usuwa brzydkie zapachy, działa dezodorująco i zmiękcza wodę. W gospodarstwie przyda się również soda kalcynowana, będąca głównym składnikiem domowych proszków do prania. Dla wygodnych i tych, którym zależy na czasie, doskonałym rozwiązaniem będzie Nellies Naturalna soda do prania w stylowej puszce, która jest gotowa do użycia i nie wymaga dodawania żadnych innych składników.

Ocet – jest prawdziwym pogromcą tłuszczu, poza tym usuwa także pleśń, kamień, rdzę i inne łazienkowe osady oraz niektóre plamy. W połączeniu z sodą idealnie doczyści odpływ umywalki, toaletę czy piekarnik.

Mydło - bezzapachowe mydło w postaci płynnej (a także jako płatki, wiórki czy kostka) czyści praktycznie wszystko, poza tym ulega zupełnej biodegradacji. Ważne jest, aby do ekosprzątania mydło pozbawione pochodnych ropy naftowej.

Kwasek cytrynowy – może zastąpić ocet - ma mniej intensywny zapach. Czyści, odkamienia, lekko wybiela i nadaje połysk.

Alkohol etylowy – uniwersalny środek dezynfekcyjny i czyszczący, skutecznie usuwa brzydkie zapachy. Woda utleniona - dezynfekuje, wybiela, usuwa niektóre plamy z białych tkanin oraz pięknie doczyszcza fugi łazienkowe. Stanowi bezpieczniejszą alternatywę dla chloru.

Oprócz wyżej wymienionych składników, do domowego sprzątania przydadzą się również oleje roślinne do pielęgnacji drewna, mąka kukurydziana do czyszczenia dywanów i obić czy boraks – środek zmiękczający wodę. A jako środki zapachowe warto wykorzystać naturalne olejki eteryczne. Własnoręcznie wykonane środki czystości można umieścić zgodnie z filozofią "less waste" w szklanych opakowaniach wielokrotnego użytku i stosować ze świadomością, że właśnie takie małe, codzienne decyzje mają wielkie znaczenie dla całej planety.