Literatura stworzona po to, aby jak tylko to możliwe, przybliżyć czytelnikowi pełen złożoności świat. Literatura faktu, reportaż opisuje prawdziwe zdarzenia, ludzi z krwi i kości. Tematyka skupia się wokół występujących na całym świecie zjawisk społecznych, politycznych, religijnych, czy historycznych. Opisy są zwykle poruszające emocjonalnie, ponieważ dotyczą spraw związanych z życiem ludzkim w różnych miejscach, czasach i kulturach. Dlaczego warto sięgnąć po literaturę faktu i reportaż?
Literatura faktu to przede wszystkim rodzaj piśmiennictwa, opartego na autentycznych wydarzeniach i osobach. Napisane z perspektywy obserwatora albo uczestnika, albo na podstawie różnych źródeł wiedzy. W tej kategorii znajdziemy biografie, autobiografie, kroniki i dzienniki, czyli zapiski o autentycznych ludziach i wydarzeniach. W literaturze faktu polecanym bestsellerem jest pozycja "Będzie bolało" Adama Kay albo autorstwa Y.N. Harari "Homo deus. Krótka historia jutra".
Te książki potrafią w niezwykły sposób przykuć uwagę czytelnika. Traktują o problemach, jakimi żyją współcześnie ludzie, jakich doznało społeczeństwo w danym okresie czasu np. podczas II wojny światowej, oraz jakie dotyczą indywidualnego człowieka osadzonego w konkretnej szerokości geograficznej i czasie. Reportaż porusza wszystko, co ważne, o czym się mówi albo milczy. Reportaż zwykle pozwala dojść do głosu zwykłemu człowiekowi, ukazując jego przeżycia i przekonania. W tej kategorii znaleźć można poruszająca opowieść w książce "27 śmierci Toby'ego Obeda" Joanny Gierak-Onoszko, czy serię książek wydawnictwa Czarne specjalizujące się w tej tematyce.
Literatura faktu, reportaż należą do książek, które zabierają czytelnika w podróż. To niezwykle trudna, czasem bolesna podróż po świecie pełnym krzywdy, niesprawiedliwości, niezrozumienia, dyskryminacji i wojen. Sięgając po pozycje z tej kategorii, otrzymuje się szanse na poznanie i zrozumienie wydarzeń, mając gwarancję ich autentyczności. Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami w danej kategorii oraz w pokrewnych: bibliografii i historii.