Gry paragrafowe

Jest 150 produktów.
-5%
w magazynie
-35%
w magazynie
-25%
w magazynie
w magazynie
-35%
w magazynie
-40%
w magazynie
-35%
w magazynie

Gry paragrafowe to intelektualne wyzwanie dla czytelnika, który musi rozruszać swoje szare komórki, by rozwiązać ukryte w książce zagadki i podjąć właściwe decyzje. Wystarczy odpowiednia książka i chwila ciszy, by móc cieszyć się rozgrywką, sprawdzić swoją spostrzegawczość i zdolności logicznego myślenia.

Paragrafówki, czyli interaktywne gry książkowe — na czym to polega?

Gry paragrafowe to inaczej gry książkowe (gamebook) zwane także paragrafówkami, zwykle przeznaczone dla jednej osoby i bazujące na jej wyobraźni. Są podobne do gier fabularnych, ale zamiast na planszy rozgrywają się na kartach książki.

Zabawa polega na tym, że w pewnym momencie czytanej opowieści czytelnik musi rozwiązać zadanie lub podjąć jakąś decyzję, w wyniku której przenosi się do innej części książki określanej mianem paragrafu. Stąd właśnie wzięła się nazwa gry paragrafowe. Do przeżycia przygody potrzebna będzie kartka i długopis. W czasie gry można bowiem zbierać różne przedmioty, zmieniać swoją siłę, moc czy inne umiejętności, i każdorazowo zapisuje się swój stan posiadania.

Najlepsze gry paragrafowe w Bee.pl

Gry paragrafowe to zwykle książki z gatunku fantasy lub science-fiction. Często też spotyka się pozycje detektywistyczne lub historyczne. Swoją przygodę z paragrafówkami warto zacząć od pierwszej interaktywnej gry książkowej, czyli “Dziennika 29”. Jeżeli rozwiążesz je wszystkie, odkryjesz, co się stało z zespołem próbującym odkryć sekrety obcej cywilizacji. A kiedy skończysz, możesz sięgnąć po kolejne książki z serii: “Dziennik. Wyprawa 1907” lub “Dziennik. Wyprawa 1907: Zakazane kopalnie”.

Jeżeli lubisz mroczne klimaty, to do gustu powinna przypaść Ci seria paragrafówek o przygodach Gotreka i Felixa. Interaktywne gry książkowe są bardzo wciągającą rozrywką. Trudno skończyć na jednej książce.

Paragrafowe gry przygodowe — dla fanów fabularnej rozgrywki w stylu RPG

Wśród gier paragrafowych możemy wyróżnić gry przygodowe, w których czytelnicy wcielają się w głównych bohaterów powieści i podejmując różnorodne decyzje, odkrywają kolejne etapy fabuły. Przygodowe gry książkowe często nawiązują do gier komputerowych i tradycyjnych papierowych gier RPG. Podobnie jak we wspomnianych pozycjach, czytelnik gry paragrafowej śledzi losy swojej postaci, często włącznie z jej statystykami i umiejętnościami, stawia czoła przeciwnikom oraz podejmuje decyzje, mające wpływ na świat gry. Ich fabuła może mieć charakter humorystyczny, sensacyjny, detektywistyczny i wiele więcej, dzięki czemu czytelnik może dopasować konkretny tytuł do swoich preferencji.

Przykładami przygodowych gier paragrafowych jest seria "Samotny Wilk" ("Lone Wolf") czy popularne "Łzy Bogini Nuwy".

Komiksy paragrafowe — połączenie komiksu i gry

Komiks paragrafowy łączy grę książkową z komiksową stylistyką. Czytelnik sam staje się bohaterem akcji, a możliwość podejmowania różnych decyzji sprawia, że tę samą przygodę można przeżyć na wiele sposobów. Na uwagę zasługuje seria komiksów z Sherlockiem Holmesem np. “Cztery śledztwa” lub “Cień Kuby Rozpruwacza”.

Komiksy paragrafowe są także dobrą propozycją dla młodszych czytelników. Jako paragrafówka dla dzieci sprawdzi się m.in. serie “Rycerze” oraz “Piraci”.

© 2022 - All rights reserved Sklepy internetowe