Napoje roślinne

Wiele jest powodów, dla których decydujemy się na poszukiwania roślinnych zamienników mleka dla dzieci. Niekiedy są to kwestie etyczne związane z weganizmem rodziców lub któregoś z nich, nietolerancja laktozy u malucha lub chęć ubogacenia jego diety w dodatkowe składniki. Rosnąca popularność napojów tworzonych na bazie roślin zdaje się to tylko potwierdzać. Są coraz chętniej kupowane nie tylko na potrzeby dorosłych, ale i jako element diety dziecka. Czy napoje roślinne mogą stanowić bezpieczną alternatywę dla niemowląt? Jakie mleko wybrać na początek?

SPIS TREŚCI

  1. Mleko roślinne dla niemowląt - od kiedy można podawać?
  2. Mleko sojowe
  3. Mleko ryżowe
  4. Mleko migdałowe
  5. Mleko owsiane
  6. Mleko kokosowe
  7. Jakie mleko roślinne dla rocznego dziecka?
  8. Napoje roślinne vs. mleko krowie w diecie dziecięcej


Mleko roślinne dla niemowląt - od kiedy można podawać?

Rodzice poszukujący alternatywy dla tradycyjnych rozwiązań, często zadają pytanie: co zamiast mleka krowiego dla dziecka? Możliwości jest wiele. I już na wstępie należy wskazać, że większość z nich w bezpieczny sposób można podawać dzieciom. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy napój roślinny można podawać od razu. Niektóre z mlek roślinnych mogą być elementem diety dopiero od konkretnego miesiąca życia. Informacje o tym, od kiedy można włączyć w dietę niemowlaka dany napój roślinny, zawarliśmy w poniższej charakterystyce każdego z nich.

Mleko sojowe dla niemowlaka: TAK!

Mleko sojowe dla dzieci jest uznawane jako jedno z najbardziej zbliżonych do krowiego - wszystko przez wysoką zawartość białka. Jednocześnie jest ono pozbawione laktozy. Wprowadzenie go do diety nie może się jednak odbyć wcześniej niż przed upływem 6. miesiąca życia. Skład tego napoju nie dostarczy bowiem odpowiednich składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju maleństwa.

Warto wiedzieć, że nierzadko napoje powstające z soi uznawane są za najzdrowsze mleko roślinne. Podkreśla się tu udział kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, antyoksydantów oraz witamin z grupy B. Niemniej trzeba pamiętać, że mleko sojowe dla niemowlaka powinno być wprowadzane ostrożnie do jego diety.

Mleko ryżowe dla dzieci: NIE!

Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że mleko ryżowe dla niemowlaka może okazać się nie najlepszym pomysłem. Nie zaleca się bowiem jego podawania przed ukończeniem 5. roku życia. Wynika to z faktu zanieczyszczenia ryżu arsenem, który może okazać się wyjątkowo szkodliwy. Napoje z ryżu będą dobrze służyły jako mleko roślinne dla dziecka, ale dopiero na późniejszym etapie rozwoju. Jest doskonałym uzupełnieniem budyniów lub owsianek. Równie często jego smak jest określany jako wyjątkowo przyjemny dla dzieci.

Mleko migdałowe dla dzieci: TAK, ale dla nieco starszych

Tak samo jak napój sojowy dla niemowląt, tak również ten tworzony z migdałów, jest możliwością włączenia do diety, ale po upływie konkretnej liczby miesięcy życia. W tym przypadku mleko migdałowe dla niemowląt nie będzie dobrym rozwiązaniem. Zaleca się jego podawanie dopiero po upływie 12. miesięcy (a więc kiedy formalnie przestaje być niemowlęciem). Po upływie pierwszego roku życia można wprowadzać je bez ogólnych przeciwwskazań. Mleko migdałowe dla dzieci stanowi dobrą alternatywę dla mleka krowiego ze względu na walory smakowe.

Mleko owsiane dla niemowląt: TAK!

Zastanawiając się jakie mleko roślinne dla dziecka wybrać, nie sposób przejść wobec napoju owsianego. Warto jednak zaznaczyć, że można podać je nie wcześniej niż po upływie 6-7 miesięcy. Mleko owsiane dla rocznego dziecka powinno być w pełni bezpieczną opcją. Wtedy z powodzeniem można wykorzystywać je jako bazę do owsianek czy budyni. Wprowadzając napój owsiany dla niemowlaka, jako dla młodszych dzieci, należy przeprowadzać ostrożniej, aniżeli dla starszaków.

Mleko kokosowe dla niemowlaka: TAK!

Mleko kokosowe dla niemowląt może być podawane od 6. miesiąca. Co istotne, ten rodzaj napoju, można pozyskać na dwa sposoby - wybierając gotowe rozwiązanie lub samodzielnie przygotowując. W drugiej opcji wystarczy wykorzystać namoczone wiórki kokosowe i wodę. Z pewnością domowe mleko kokosowe dla dzieci będzie dodatkową wartością - w szczególności wtedy, gdy dziecko jest już większe i będzie mogło uczestniczyć w jego przygotowywaniu.

Jakie mleko roślinne dla rocznego dziecka?

O ile mleko roślinne dla niemowlaka należy rozważać przez pryzmat możliwości podania przed skończeniem konkretnej liczby miesięcy, o tyle na późniejszym etapie życia jest już o wiele łatwiej. W zasadzie każde z wyżej wymienionych (prócz ryżowego) napojów nadaje się dla dzieci, które skończyły rok. Mleko roślinne dla rocznego dziecka jest nie tylko bezpiecznym zamiennikiem, ale i ciekawym pomysłem na ubogacenie diety.

Napoje roślinne vs. mleko krowie w diecie dziecięcej

Napój roślinny dla niemowląt jest w stanie w pełni zastąpić jego tradycyjny odpowiednik. Warto jednak podkreślić, że najlepszym składnikiem odżywczym pozostaje mleko mamy niemowlaka. Jeśli jednak z różnych powodów nie jest to możliwe, napoje produkowane z roślin będą bardzo dobrym rozwiązaniem.

Rosnąca popularność produktów roślinnych potwierdza, że mleko roślinne dla noworodka i niemowlęcia jest coraz chętniej wybierane przez ich rodziców. Stanowi ciekawą alternatywę, jest pozbawione laktozy i pozyskiwane w etyczny sposób. Dzięki temu ubogacamy dietę dzieci, uczymy ich nowych smaków oraz, co tak istotne w świetle nadchodzących wyzwań dla naszej planety, wartościowych postaw i wyborów.


Zobacz także: