Czosnek - jedni go kochają, inni nienawidzą. Fakt, może i nie jest zbyt smaczny, a po jego spożyciu z ust wydziela się niezbyt przyjemny zapach, ale nie można odmówić mu naprawdę niesamowitych właściwości. Z powodu jego wpływu na zdrowie ceniono go już w czasach starożytnych. Nawet sam Hipokrates polecał go jako lek na schorzenia układu pokarmowego i oddechowego. Warzywo trafiło do Polski w czasach średniowiecznych, ale doceniono je dopiero w trakcie II wojny światowej. Jakie są jego właściwości?

Właściwości czosnku

Wystarczy tylko jeden ząbek czosnku dziennie, by odczuć jego wpływ na nasze zdrowie. Znajdziemy w nim wiele cennych substancji, takich jak związki flawonoidowe, saponiny, związki śluzowe, witaminy, sole mineralne i mikroelementy. Jak spożywanie tej rośliny działa na nasz organizm?

Zwalcza infekcje

Badania pokazały, że czosnek znakomicie radzi sobie z infekcjami układu oddechowego. Jego działanie lecznicze opiera się o działalność lotnych związków siarkowych i olejków eterycznych znajdujących się w składzie. Warto więc włączyć czosnek do diety w okresie jesienno-zimowym, bowiem nie tylko zmniejsza on naszą podatność na choroby, ale też udrażnia drogi oddechowe i ułatwia odkrztuszanie.

Zmniejsza ryzyko udaru mózgu i zawału serca

Czosnek wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe, które można porównać do tych z aspiryny. Zmniejsza lepkość krwi, oddziałuje na śródbłonek naczyniowy i powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych, co pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Regularne spożywanie czosnku zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych, dzięki czemu poprawia się przepływ krwi.

Działa przeciwgrzybiczo i antynowotworowo

Olejki eteryczne zawarte w czosnku to świetny antybiotyk, mocniejszy nawet od penicyliny. Znakomicie hamują rozwój najgroźniejszych bakterii, nie niszcząc przy okazji naturalnej flory bakteryjnej organizmu. Czosnek zwalcza także bakterie odpowiedzialne za raka żołądka, a znajdujące się w nim przeciwutleniacze hamują rozwój komórek nowotworowych i pobudzają do pracy układ immunologiczny. Regularne spożywanie czosnku pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, żołądka i jelita grubego. Dodatkowo jego właściwości przeciwgrzybicze hamują rozwój wyprysków, zmian skórnych i grzybiczych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz organizmu.

Książki o oczyszczaniu organizmu >>

Obniża ciśnienie krwi

Czosnek wpływa także na ciśnienie tętnicze krwi. Badania wykazały, że jedząc jeden ząbek dziennie, już po kilkunastu dniach ciśnienie tętnicze zmniejsza się nawet o kilka procent. Właściwością tą powinny zainteresować się przede wszystkim osoby, które mają stwierdzoną miażdżycę naczyń wieńcowych, lub przebyły już kilka zawałów.

Pozwala dłużej cieszyć się młodością

Czosnek zawiera w sobie sporo przeciwutleniaczy, które skutecznie zwalczają wolne rodniki, co wpływa na opóźnienie się procesów starzenia się organizmu. Oprócz tego, w jego składzie znajdziemy sporo cennych witamin i minerałów, niezbędnych dla ładnego wy glądu skóry.

Jak jeść czosnek?

Czosnek najlepiej spożywać na surowo, gdyż właśnie w tej formie posiada on najwięcej cennych substancji. Istnieją jednak również inne sposoby spożywania tej rośliny, o których dowiesz się wiecej z poniższego artykułu.


Zobacz także: