Największą zaletą czytania książek jest to, że wspaniale łączy ono przyjemne z pożytecznym. Będąc świetną rozrywką, w sposób znaczący wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Wiek 9-12 lat to idealny moment, by podsunąć dziecku książkę, która je zainteresuje, ale także pokaże odpowiednie wzorce oraz pomoże zrozumieć otaczającą rzeczywistość, różnorodność świata i ludzi czy wreszcie zmiany zachodzące w nim samym.
Dziewięciolatek to dziecko, które technikę czytania ma już całkiem opanowaną, dlatego chętnie sięga po pozycje do samodzielnego czytania. Preferuje książki, które przenoszą go w świat magii oraz te posiadające wyraźnie nakreślonego bohatera. Dzieci w tym wieku szybko się denerwują i pogłębia się u nich lęk społeczny, dlatego książki dla dziewięciolatków powinny traktować o postaciach, którym towarzyszą podobne problemy. Dzięki temu dziecko zastanowi się nad swoim postępowaniem oraz łatwiej zrozumie dynamikę przyjaźni.
Z pewnością większości dziewczynek, jak i chłopców do gustu przypadną klasyki takie jak: "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy, "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren czy też "W dolinie Muminków" Tove Jansson
Dziesięciolatek chętnie dzieli się własnymi przemyśleniami, ale równocześnie słucha opinii innych. Jest to świetny czas, aby podsunąć książki pokazujące różne motywy działania bohaterów oraz tego, jak mogą myśleć i czuć. W wieku 10 lat dziecko chętnie sięga po serie książkowe. Uwielbia wciągające historie i ochoczo sięga po kolejne tomy. Dlatego też pozycje takie jak seria Brandona Mulla "Smocza straż. Baśniobór. Nowe przygody." czy też seria Andrzeja Maleszki "Magiczne drzewo" zdecydowanie skradną serca większości 10-letnich dzieci. Najlepiej więc gdy w książkach dla 10-latków przeplata się realizm z magią, stąd powieści fantasy są z pewnością trafnym wyborem.
Książki dla starszych dzieci mogą to być niewątpliwie powieści przygodowe. "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery czy seria "Harry Potter" J.K. Rowling to bez dwóch zdań strzał w dziesiątkę, jeżeli chodzi o książki dla 11-latka lub 11-latki. Oprócz wątków przygodowych czy fantastycznych jedenastolatkowi niewątpliwie przypadną do gustu pozycje z dreszczykiem, czy nawet te zawierające wątki komediowe. Książki dla starszych dzieci powinny poruszać różnorodną tematykę, dostosowaną oczywiście do indywidualnych zainteresowań młodego człowieka, wkraczającego w okres dojrzewania.
Książki dla 12-latki i 12-latka mogą być więc również historyczne oraz edukacyjne. W tym wieku dzieci chętnie sięgają po repetytoria, ciekawe łamigłówki. Dwunastolatce interesującej się historią kraju czy świata z pewnością do gustu przypadnie pozycja traktująca o historii w niezwykle ciekawy, niestandardowy sposób, jak np. "Historia bez cenzury" Wojciecha Drewniaka
Korzystamy z plików cookies.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies możesz ustawić w Twojej przeglądarce.