
Rodzaje i właściwości kawy
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, cieszący się ogromnym uznaniem zarówno wśród smakoszy, jak i osób, które po prostu potrzebują porannej dawki energii.
Ołówek to niezbędny element wyposażenia każdego ucznia, rysownika, architekta czy inżyniera. Bez niego trudno wyobrazić sobie lekcje geometrii, tworzenie grafik, rysunków i szkiców artystycznych czy wykonywanie schematów urządzeń mechanicznych lub planów budowlanych.
Asortyment ołówków obejmuje produkty różnej twardości. Są wśród nich zarówno ołówki twarde, średniej twardości oraz miękkie. Twardy ołówek oznaczony jest literą H (od angielskiego słowa "hardness"), a charakteryzuje go jasna barwa kreski. Tego rodzaju produkty to ołówki do szkicowania oraz przeznaczone do rysunku technicznego, przykładem Ołówek sześciokątny cedrowy marki St. Majewski. Z jego pomocą twórcy grafik nakreślą kontury rysowanych obiektów, a kreślarze sporządzą schematy urządzeń technicznych, topograficzne plany terenu czy rysunki geodezyjne.
Z kolei ołówki miękkie przyjęło się oznaczać literą B (od angielskiego wyrazu "black"). Jest to nawiązanie do koloru rysika, który wyróżnia się intensywnie czarnym odcieniem, jak chociażby w ołówku Criterium marki BIC. Miękki ołówek sprawdzi się przy cieniowaniu lub gdy zaistnieje potrzeba kreślenia grubych linii. Wyroby o tej klasie miękkości przydadzą się zwłaszcza artystom grafikom wykorzystującym technikę szkicowania ołówkiem.
Produktami o średnim stopniu twardości są ołówki, które oznacza się literami HB i F (od angielskiego "firm"). To najbardziej uniwersalny i najczęściej wykorzystywany rodzaj ołówka. Sprawdza się w piórniku uczniowskim i jest przydatny zarówno do rysowania, jak i pisania – przykładem ołówek GREENgraph marki Stabilo. Tym, którzy w nauce lub pracy wykorzystują wyroby o różnym stopniu twardości, warto polecić zestawy ołówków. Często zawierają one zarówno produkty miękkie, jak i twarde, na przykład komplet ołówków Castell marki Faber-Castell.
Aby skorygować rysunek wykonany ołówkiem, konieczne jest użycie gumki. Na rynku artykułów biurowych dostępny jest ich bogaty asortyment, ale dla wygody użytkowników klasycznych drewnianych ołówków wielu producentów decyduje się wyposażać swoje wyroby w niewielkich rozmiarów gumki wieńczące końcówkę ołówka. W ten sposób użytkownik produktu, chcąc wymazać błędnie wykonane kreski czy cieniowania, ma gumkę zawsze na podorędziu.
Ołówek z gumką znajduje się w ofercie wielu marek, chociażby firmy Maped – producenta zestawu dwunastu sztuk ołówków z gumką Mini Cute. Istnieje jednak spore grono użytkowników ołówków, którzy są przyzwyczajeni do korzystania z gumek kupowanych oddzielnie lub uważają, że te przymocowane do końcówki ołówka – ze względu na swoje niewielkie rozmiary – słabo się sprawdzają i szybko ścierają. Z myślą o tych konsumentach producenci materiałów biurowych dostarczają na rynek tradycyjne ołówki bez gumki, tak aby ci, którym jest ona zbędna, nie musieli ponosić kosztów jej dołączenia do produktu.
Alternatywą dla klasycznego ołówka z drewna jest nowoczesny ołówek automatyczny. Choć nieco droższy, gwarantuje większy komfort rysowania i przez wiele osób jest ceniony za wygodę, jaką zapewnia użytkownikowi. Automatyczny ołówek posiada obudowę z metalu lub plastiku i wymienny grafitowy rysik. Jest on wysuwany za pomocą specjalnego mechanizmu sprężynowego. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych ołówków drewnianych, modele automatyczne mogą być wyposażone w grafit o różnym stopniu twardości.
Produkty automatyczne mają tę przewagę nad ołówkami klasycznymi, że rysik posiada stałą grubość i nie wymaga ostrzenia. Ołówki automatyczne oferuje wiele firm, między innymi marka Fandy – producent ołówka Happy.
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, cieszący się ogromnym uznaniem zarówno wśród smakoszy, jak i osób, które po prostu potrzebują porannej dawki energii.
Wiosna to czas, kiedy na straganach i w supermarketach pojawiają się nowalijki – świeże, kolorowe warzywa, które wprowadzają radość do naszej diety.
Karmienie piersią to piękny i naturalny proces, ale również wyzwanie, które wymaga od matki odpowiedniego podejścia do żywienia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są najważniejsze zasady diety matki karmiącej.