Antybiotykoterapia to potężna linia obrony przed infekcjami bakteryjnymi. Czasami jednak może ona powodować działania niepożądane. Dlatego warto wiedzieć, jak należy stosować antybiotyki, ponieważ nieumiejętnie zażywane mogą wyrządzić spore szkody. Przyswojenie sobie zasad bezpiecznej antybiotykoterapii sprawi, że będzie ona skuteczna, a jej efekty uboczne zostaną zminimalizowane.

antybiotykoterapia

Czym są antybiotyki

Antybiotyki są rodzajem leków stosowanych w przypadkach zakażeń bakteryjnych. Ich działanie polega na leczeniu infekcji oraz hamowaniu jej rozprzestrzeniania się. Istnieje wiele różnych rodzajów antybiotyków. Niektóre z nich mają szerokie spektrum działania, co oznacza, że likwidują wiele rodzajów bakterii chorobotwórczych. Inne działają bardziej selektywnie i niszczą tylko wybrane szczepy drobnoustrojów chorobotwórczych.

Antybiotyki są niezwykle skuteczne w leczeniu ciężkich zakażeń bakteryjnych, jednak czasami mogą one powodować pewne skutki uboczne. Oprócz zabijania bakterii wywołujących chorobę, niszczą one także mikroflorę jelitową, której istnienie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tydzień antybiotykoterapii może zmienić skład bakteryjnej flory jelitowej na pół roku – skutkuje to biegunkami, osłabioną odpornością, a nawet, w przypadku dzieci i młodzieży, zwiększonym ryzykiem otyłości.

Jak przyjmować antybiotyki?

Jedyną osobą, która może ustalić zasady bezpiecznej antybiotykoterapii jest lekarz i należy ściśle stosować się do jego zaleceń. Do najczęstszych błędów związanych z przyjmowaniem antybiotyków, należy:

  • Leczenie się antybiotykami zapisanymi dla kogoś innego – ponieważ zdarzają się alergie na antybiotyki, sięgnięcie po cudzy lek może doprowadzić do groźnych powikłań.
  • Leczenie antybiotykami infekcji wirusowych – z reguły infekcje te nie wymagają stosowania antybiotyków (chyba że dojdzie do bakteryjnego nadkażenia).
  • Odstawianie leku po ustąpieniu objawów – aby całkowicie się wyleczyć, należy przyjąć całą zapisaną przez lekarza dawkę.

Bezpieczna antybiotykoterapia łączy się także z przyjmowaniem probiotyków – są to żywe kultury bakterii, najczęściej ze szczepu Lactobacillus oraz drożdży Saccharomyces. Zmniejszają one ryzyko biegunki oraz przywracają biologiczną równowagę w jelitach, ale należy je przyjmować w odstępie kilku godzin po antybiotyku, aby lek nie zabił aktywnych mikroorganizmów.

Dieta podczas antybiotykoterapii

W czasie leczenia antybiotykami warto lekkostrawną i odżywczą dietę wzbogacić naturalnymi probiotykami – należy do nich żywność poddana procesowi fermentacji, jak wszelkie kiszonki i jogurty. Ważny jest także błonnik – zawierające go pokarmy stanowią doskonałą pożywkę dla dobroczynnych bakterii, pełniąc funkcję prebiotyku. Powinien on się jednak znaleźć w diecie po zakończeniu terapii, ponieważ utrudnia on absorpcję leku z przewodu pokarmowego. Z tego samego względu przy leczeniu antybiotykami niewskazane są między innymi suplementy zawierające wapń – substancje lecznicze będą się lepiej wchłaniać, co gwarantuje skuteczną i bezpieczną terapię.