W dzisiejszych czasach, kiedy ze smartfona korzysta już niemal każdy, zarówno duży, jak i mały człowiek, coraz trudniej oderwać dzieci od gier internetowych. Dzieci nie mają więc świadomości tego, jak bardzo ciekawie można bawić się na świeżym powietrzu, nie mają też przykładów konstruktywnego spędzania czasu wolnego. Wyjście na dwór kojarzy im się z nudą i nie jest atrakcyjnym zajęciem. Tymczasem istnieje wiele kreatywnych zabaw dla dzieci na dworze, z których można skorzystać zarówno latem, w wakacje, jak i jesienią czy zimą. Dzięki nim rodzice mogą poprawić swoje relacje z dzieckiem i wpływać na jego rozwój poprzez odpowiednią stymulację zmysłów swojej pociechy, jej myślenia, spostrzegania, sprawności manualnej czy fizycznej, czyli motoryki dużej. W jaki sposób bawić się na dworze, aby było to dla dziecka ciekawe i atrakcyjne oraz stymulowało jego rozwój? Poniżej przedstawiamy kilka kreatywnych zabaw dla dzieci.

Kreatywne zabawy dla dzieci

CIEŃ

Zabawa ta rozwija świadomość własnego ciała. Można ją wykorzystać zarówno latem, jak i zimą. Polega ona na odrysowaniu swojego cienia. Gdy jedna osoba kładzie się na ziemi (chodniku, śniegu itp.) druga osoba odrysowuje jej cień. Potem zamieniamy się i tworzymy drugi rysunek. Możemy zapytać dziecka, który cień jest większy, a który mniejszy oraz spoglądać na niego z różnych perspektyw, obserwując kąt padania promieni słonecznych. Latem możemy pokolorować cienie kredą, ozdobić je liśćmi, piaskiem lub innymi przyborami, które akurat mamy pod ręką. Możemy dorysować oczy, nos i usta oraz inne rzeczy, które sobie wymyślimy, np. motylki, kwiatki. Możemy również ścigać się z własnym cieniem.

EKSPERYMENTY

A gdyby tak zainteresować dziecko różnymi zjawiskami chemicznymi i fizycznymi? Z pewnością rozbudzi to ich ciekawość świata. Możemy bowiem wyjść na podwórko, nadmuchać różnokolorowe balony, a potem pokazać dziecku jak przebić je w dwóch różnych miejscach, aby one nie pękły, robiąc w ten sposób balonowego szaszłyka. Wytłumaczmy przy tym dziecku, dlaczego tak się dzieje i zauważmy, że powietrze uchodzi z balona, ale o wiele wolniej. Możemy również zrobić wulkan na świeżym powietrzu. Wystarczy przykleić plastikowy kubek do papierowego talerzyka, owinąć to aluminiową folią robiąc otwór, aby można było wlać do kubka ocet, a następnie wsypać sodę oczyszczoną.

KOLORY

To dobry pomysł na rozwój koordynacji wzrokowo ruchowej, bystrości, spostrzegawczości, płynności słownej i sprawności fizycznej. Weźmy piłkę i rzucajmy do dziecka mówiąc określony kolor. Następnie dziecko rzuca do nas w taki sam sposób. Kolory nie mogą się powtarzać. Na czarny i biały kolor nie łapiemy piłki. Jeśli dziecko złapie musi uklęknąć na jedno kolano i z tej pozycji rzucać i łapać piłkę. Jeśli zrobi to poprawnie, wstaje, jeśli nie, to klęka na drugie kolano.

KĄPIEL SŁOWNA

Zabawa polega na rzucaniu do siebie piłki i mówieniu nazwy zwierzęcia. Dziecko, które złapie piłkę, naśladuje dane zwierzę. Zwierzęta nie mogą się powtarzać. Można również na zmianę wymieniać wszystkie rodzaje butów, wszystkie rzeczowniki na określoną literę czy nazwy drzew lub kwiatów. Dzięki temu wzbogacamy u dzieci zasób słownictwa, rozwijamy płynność słowną oraz kreatywność.

TOR PRZESZKÓD

Na podwórku lub obok bloku bardzo mamy bardzo dużo miejsca, aby zbudować wraz z dzieckiem tor przeszkód. Możemy wykorzystać do tego celu choćby puste butelki i kartony po sokach. Jeśli mamy jeżyki, możemy również położyć na torze. Nie zaszkodzi również wyniesienie z domu krzesła lub powieszenie sznurka. Jeśli mamy, możemy wykorzystać też trampolinę, huśtawkę i małe, plastikowe lub styropianowe piłeczki, którymi pociecha będzie rzucała do wyznaczonego wcześniej celu, na przykład powieszonego na płocie nadmuchanego balona. Zadaniem dziecka będzie bieganie na czas omijając przeszkody, przeskakując je, przechodząc pod krzesłem lub pod sznurkiem, przejść po kłujących jeżykach czy też biec kozłując piłką. Zabawa stymuluje zmysły i rozwój fizyczny dzieci, czyli motorykę dużą.

Kreatywne zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu to idealny sposób na wspólne spędzanie czasu, rozwój zdolności manualnych, sprawności fizycznej, wyobraźni i rozbudzanie dziecięcej ciekawości otaczającym światem. Przebywając na dworze dzieci dotleniają i hartują się.