Koenzym Q10, inaczej ubichinon, to związek chemiczny, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórek – dotlenia je, chroni przed stresem oksydacyjnym i drobnoustrojami chorobotwórczymi, jest także odpowiedzialny za generowanie energii. Organizm ludzki produkuje go samoczynnie i magazynuje w mitochondriach komórek, ale z wiekiem zdolność wytwarzania tego koenzymu maleje. Na obniżenie jego poziomu mogą także wpływać niedobory żywieniowe, wady genetyczne czy też niektóre leki. Dlatego ważne jest, aby stale uzupełniać jego deficyt poprzez odpowiednią dietę i suplementację.

I choć większości osób Q10 kojarzy się zwykle ze składnikiem kremów odmładzających, spektrum jego działania jest znacznie szersze. Niski poziom tego koenzymu jest powiązany z takimi dolegliwościami, jak choroby serca, zaburzenia pracy mózgu, cukrzyca czy choroby nowotworowe. Z kolei jego uzupełnianie wiąże się z licznymi korzyściami zdrowotnymi.

koenzym Q10

Jak koenzym Q10 wpływa na organizm?

  1. Nie bez powodu koenzym Q10 jest traktowany jako strażnik młodości – ma on niezwykle dobroczynny wpływ na skórę. Zapewnia jej ochronę przed atakiem wolnych rodników, łagodzi skutki zaburzeń hormonalnych oraz zwiększa poziom nawilżenia, a nawet zapobiega pogłębianiu się zmarszczek – sprawdza się tutaj zarówno jako suplement, jak i składnik stosowanych zewnętrznie kosmetyków.
  2. Na tym jednak jego dobroczynne działanie na organizm się nie kończy. Ubichinon ma doskonały wpływ na serce i układ krążenia – badania potwierdziły, że jego stała suplementacja zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, nadciśnienia oraz zapalenia żył i tętnic. Można traktować go także jako środek wspomagający w leczeniu niewydolności serca.
  3. Koenzym Q10 poprawia męską i kobiecą płodność – pomaga on chronić komórki rozrodcze przed wpływem stresu oksydacyjnego, podnosi jakość nasienia oraz opóźnia procesy związane z biologicznym starzeniem się jajeczek.
  4. Wysoki poziom koenzymu Q10 wpływa także na procesy energetyczne w komórkach mózgowych – zmniejsza ryzyko wystąpienia ataków migreny oraz opóźnia rozwój chorób neurodegeneracyjnych.
  5. Ponieważ istnieje korelacja między nieprawidłowym funkcjonowaniem mitochondriów a insulinoopornością, Q10 bierze także udział w regulowaniu poziomu cukru we krwi i jest wskazany dla diabetyków.
  6. Z uwagi na swoje wysokie właściwości antyoksydacyjne, koenzym Q10 odgrywa ponadto istotną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych, chroni przed atakiem wolnych rodników i dodaje energii osobom aktywnie uprawiającym sport czy podejmującym inny wysiłek fizyczny oraz zmniejsza stany zapalne u osób cierpiących na astmę czy chorobę obturacyjną płuc.

Jakie są źródła koenzymu Q10?

Naturalne źródła koenzymu Q10 to przede wszystkim: 

  • podroby (serca, nerki i wątroba),
  • mięso takie jak wieprzowina, wołowina i kurczak, tłuste ryby,
  • olej rzepakowy i sojowy,
  • soczewica, soja, orzeszki ziemne, sezam, pistacje,
  • niektóre warzywa: szpinak, kalafior czy brokuły,
  • pomarańcze i truskawki.
Warto zadbać o wprowadzenie tych produktów do diety. Może być on także przyjmowany w formie suplementów diety - ponieważ Q10 jest rozpuszczalny w tłuszczach, zaleca się przyjmowanie go z jedzeniem lub łączenie z olejami, które poprawiają jego wchłanianie. Standardowa dawka wynosi od 90 do 200 mg dziennie i zazwyczaj jest dobrze tolerowana przez organizm.