J. R. R. Tolkien


John Ronald Reuel Tolkien (1892-1973) - dla wielu czytelników i pisarzy niedościgniony ideał, mistrz literatury, jeden z najlepszych na świecie autorów powieści fantasy, a także popularyzator tego gatunku. Tolkien urodził się w Bloemfontein w Republice Południowej Afryki. Był profesorem filologii i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oxford. Od dzieciństwa wykazywał ponadprzeciętne zdolności językowe. Uwielbiał uczyć się nowych języków i pod koniec życia znał ich ponad 30. W latach 20. Tolkien zaczął pisać swoje pierwsze opowiadania fantastyczne, w których akcja rozgrywała się w mitycznym świecie. Pisarz tworzył niezwykłe miasta Elfów, postacie czarnoksiężników, które w późniejszych latach stały się elementami legendarnego tolkienowskiego świata. Co ciekawe, pierwsze opowiadania Tolkiena były pisane z zamiarem tworzenia książek dla dzieci.

 

Największą sławę Tolkienowi przyniosła wydana w 1937 roku powieść "Hobbit" i jej kontynuacja "Władca Pierścieni". Z uwagi na to, że pisarz tworzył w trudnym okresie wojennym, miał problemy z wydawaniem swoich książek. "Władcę Pierścieni" po raz pierwszy opublikowano dopiero w 1954 roku. Tolkien był autorem nie tylko powieści fantastycznych, ale również licznych wierszy, ballad, poematów, opowiadań i publikacji naukowych.

Za swój dorobek literacki i naukowy został uhonorowany licznymi nagrodami i honorowymi doktoratami. Został uhonorowany m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego - najwyższym wyróżnieniem państwowym Wielkiej Brytanii. Jego sława niosła się po całym świecie. Dziś twórczość Tolkiena stawia się na wzór. Na całym świecie znajdują się kluby miłośników fantasy, dla których Tolkien jest niepodważalnym autorytetem.
 

Zobacz książki J R R Tolkiena:

22,49 * 34,90 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 22,58 zł
NOWOŚĆ
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 191,17 zł
© 2024 - All rights reserved Sklepy internetowe