Jaki krem do wysuszonych rąk - czyli pielęgnacja dłoni w chłodne dni

Jesień i zima to pory roku, w których nasze dłonie są najbardziej narażone na uszkodzenia wywołane czynnikami atmosferycznymi. Warto wtedy zadbać o nie nieco bardziej niż w sezonie letnim. Dobry krem do rąk warto mieć zawsze przy sobie np. nosić go w torebce i używać zawsze kiedy czujemy, że dłonie są przesuszone, skóra jest ściągnięta lub co gorsze popękana. Warto też dobierać krem do pory roku. Latem sięgajmy po kremy lekkie, z większą zawartością wody, natomiast zimą sprawdzą się kremy bardziej treściwe,z większą zawartością substancji natłuszczających jak masła czy oleje.

Krem do wysuszonych rąk

Co powinien zawierać dobry krem do rąk?

Przed zakupem warto przyjrzeć się etykiecie kremu, a szczególną uwagę zwrócić na jego skład. Im krótszy i im bardziej naturalny tym lepiej i ta zasada obowiązuje zawsze i wszędzie.

Dobry krem powinien zawierać:

  • oleje - mają za zadanie nawilżać i natłuszczać skórę rąk. Są ważnym składnikiem ze względu na zdolność do łączenia z wodą i innymi substancjami nawilżającymi. Najczęściej stosuje się olej jojoba, kokosowy czy olej z migdałów. Idealnie jeżeli są to oleje nierafinowane.
  • emolienty - m.in. wosk pszczeli, masło shea, masło kakaowe kakaowe itd.
  • witaminy - tu istotna będzie witamina E znana ze swoich regenerujących właściwości ale też witaminy A, C i K.
  • Wyciągi ziołowe lub ekstrakty naturalne
  • filtry UV  - to będzie dodatkowy atut dobrego kremu. Warto jednak pamiętać, że większość filtrów chemicznych nie jest bezpieczna dla naszego organizmu. Octocrylene to jedyny filtr tolerowany w kosmetykach pochodzenia naturalnego i tego na pewno nie musicie unikać. Warto też wiedzieć, że wiele olejów jak kokosowy, z nasion marchwi czy z nasion malin zawierają w sobie naturalne filtry UV.

Pamiętaj, że woda nie jest pożądanym składnikiem w zimowych kremach do rąk. Może ona wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Unikaj więc kremów, w których znajduje się ona na początku składu. Pamiętaj, że im wyżej na liście znajduje się dany składnik, tym więcej jest go w kremie.

Domowy krem do rąk - przepis

Najlepszy będzie krem który zrobisz samodzielnie w domu! Wbrew pozorom jest to bardzo proste i nie wymaga dużo czasu.

Krem mango / Krem kokosowy

Składniki:

  • 4 łyżki wosku pszczelego,
  • 2 łyżki masła z mango / 2 łyżki masła kokosowego
  • 8 łyżek oleju kokosowego,
  • 10 kropel oleju z nasion marchwi
  • *opcjonalnie 2-3 krople witaminy E

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki umieszczamy w miseczce, a następnie w kąpieli wodnej. Mieszamy, aż do rozpuszczenia się składników i przelewamy wszystko do słoiczka. Pozostawiamy do zgęstnienia (można umieścić w lodówce) i gotowe!