Ból głowy to prawdziwa zmora naszych czasów. Ilu z Was cierpi na migrenę? Jak wielu zmaga się z powracającymi bólami głowy? Ilu bólem głowy płaci za przepracowanie i udział w codziennym wyścigu szczurów? W tym artykule opowiemy, czym może być spowodowany ból głowy i w jakich sytuacjach wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. Opowiemy także o alternatywnych do farmakologicznych sposobach na walkę z bólem głowy i doradzimy, co zrobić, gdy Wasze dziecko zmaga się z tą dolegliwością.

Najczęstsze przyczyny bólu głowy

Ból głowy może być spowodowany wieloma czynnikami i choć zazwyczaj zakładamy, że musi być konsekwencją poważnej choroby, często spowodowany jest zupełnie innymi przyczynami. Są to m.in. wahania ciśnienia, zmiany obszaru klimatycznego, zmiany pogody, stresująca praca, zły styl życia czy nieodpowiednio zbilansowana dieta.

Ból głowy może być także spowodowany głodem lub pragnieniem, a osoby zmagające się z migrenami powinny wiedzieć, że niektóre produkty spożywcze mogą wywoływać napady migrenowe. Dzieje się tak np. w przypadku spożywania alkoholu, ale także diety bogatej w ser żółty, orzechy czy czekoladę. Nie jest to oczywiście reguła.


Ból głowy >>


Jak pozbyć się bólu głowy domowymi sposobami?

Jakie są najpopularniejsze domowe sposoby na ból głowy? Przede wszystkim powinniśmy upewnić się, że ból głowy nie jest wynikiem odwodnienia ani długiego uczucia głodu. W przypadku migreny często pomaga odpoczynek w ciepłym pomieszczeniu czy zimne okłady na czoło.

W pozostałych przypadkach poleca się moczenie stóp w zimnej wodzie, ciepłą kąpiel, spacer, napary ziołowe, a nawet akupresurę czy aromaterapię. Jeżeli naturalne sposoby na ból głowy zawodzą, warto wypróbować tradycyjny lek przeciwbólowy dostępny w aptekach bez recepty.

Gdy bólowi głowy towarzyszą natomiast objawy takie jak sztywność karku, zaburzenia świadomości lub równowagi, ból oka, wysoka gorączka, problemy z mową lub niedowład rąk albo nóg, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Co na ból głowy u dziecka?

Ból głowy to dolegliwość, która spędza sen z powiek nie tylko dorosłym, ale także dzieciom. Powody bólu głowy u maluchów są często analogiczne do tych występujących u dorosłych i mogą być związane z odwodnieniem, głodem, stresem, zmianą otoczenia czy nawet pogodą. Jak pomóc dziecku i czy można podać mu lek?

Proponujemy zacząć od podstaw, czyli sprawdzenia, czy dziecko nie jest odwodnione lub głodne. Jeżeli problem tkwi w czymś innym, przystępujemy do standardowych działań. Ciche i ciemne pomieszczenie, nawadnianie organizmu, chłodny okład na czoło – to podstawowe i nieinwazyjne metody, które powinny przynieść maluchowi ulgę. Warto także zachęcić dziecko do krótkiej drzemki. Zalecamy także ograniczenie wszelkich bodźców zewnętrznych - komputery, telefony czy tablety z pewnością nie pomogą w likwidacji bólu głowy. Dobrym sposobem jest także herbatka z melisy, która uspokoi i wyciszy dziecko.

Jeżeli powyższe metody nie przyniosą ulgi, można podać dziecku odpowiednie leki przeciwbólowe i skonsultować się ze specjalistą. Pamiętajcie jednak, że tabletki przeciwbólowe powinny być dostosowane do wieku dziecka.

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu docenicie domowe sposoby na ból głowy i będziecie pamiętać, jak ważny jest nie tylko odpoczynek, ale także odpowiednio zbilansowana codzienna dieta. Widzimy się już niedługo!


Zobacz także: