Prawdopodobnie każdy z Was doświadczył kiedyś bólu spowodowanego odciskiem na stopie. "Niby nic poważnego, a jednak" – pomyśleliście. No właśnie - to ból i zaburzenie płynności chodzenia. Nic w tym dziwnego – odcisk to uszkodzenie naskórka, które może nawet uciskać nerw. Czy istnieje jeden uniwersalny sposób na odciski? Jak zapobiegać tego typu podrażnieniom? Jak poradzić sobie z bólem? Poniżej przedstawiamy domowe sposoby na odciski.

SPIS TREŚCI

Przyczyny powstawania odcisków
Rodzaje odcisków
Odciski – jak leczyć i jak zapobiegać? Domowe sposoby

Przyczyny powstawania odcisków

Odcisk na stopie to nic przyjemnego. Jeżeli po raz kolejny zmagasz się z dokuczliwym bólem i przestałeś czerpać przyjemność ze spacerów, warto zastanowić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy.

Najczęstszym powodem powstawania odcisków na stopach jest oczywiście źle dobrane obuwie. Zapewne większość z Was myśli, że problem ten występuje tylko w przypadku zbyt ciasnego obuwia. Nic bardziej mylnego! Odcisk na palcu czy pięcie może pojawić się także wskutek obuwia zbyt luźnego lub po prostu nieodpowiednio dopasowanego. Ciasne obuwie powoduje ucisk niektórych części stopy, zaś w zbyt luźnym obuwiu stopa zaczyna się ślizgać i skóra narażona jest na nadmierne tarcie.

Do przyczyn odcisków można także zaliczyć niewłaściwe stawianie stóp – zwłaszcza w przypadku długotrwałych wędrówek po nierównym terenie.

Na odciski na stopach narażone są także panie noszące buty na wysokich obcasach, osoby zmagające się z dolegliwościami związanymi ze stawami oraz osoby starsze.


odciskiRodzaje odcisków

Odciski na stopach występują w dwóch rodzajach – są nimi modzele oraz nagniotki.

W przypadku modzeli mamy do czynienia z nieregularnym kształtem i charakterystyczną, żółtą barwą, zaś w przypadku nagniotków spotykamy się z tzw. korzeniem odcisku, który wnika w skórę. Korzeń najczęściej podrażnia i uciska nerwy, co powoduje dyskomfort i ból podczas chodzenia. Konsekwencją nieleczonych odcisków może być następujący stan zapalny i powiększający się ból.

Odciski – jak leczyć i jak zapobiegać? Domowe sposoby

Jak usunąć odciski? Wszystko zależy oczywiście od stopnia zaawansowania i ich wielkości, ale w większości przypadków pomogą domowe sposoby na odciski. Korzystamy jak zwykle ze sprawdzonych patentów, które wielokrotnie uratowały od bólu podczas chodzenia.

Zaczynamy od absolutnej klasyki, która zlikwiduje nie tylko odcisk na stopie, ale zapewni Ci także chwilę relaksu. Mowa oczywiście o moczeniu stóp w ciepłej wodzie – ta metoda będzie przydatna zwłaszcza wtedy, gdy zmagasz się z kilkoma problemami jednocześnie, np. odciskami na stopach i na palcach. Do ciepłej wody dodaj kilka kropel olejku migdałowego lub rumiankowego, a po kilku minutach spróbuj pozbyć się odcisku przy użyciu pumeksu.

Kolejny mało inwazyjny sposób na odciski to natłuszczanie skóry. Do tego celu możesz użyć wazeliny, odżywczego olejku czy tłustego kremu. Nie spodziewaj się jednak szybkich efektów – w tym przypadku kluczowe jest regularne nacieranie miejsca z odciskiem. Efekty zauważysz po kilku-kilkunastu dniach.

Dobrym sposobem – i zarazem alternatywą dla moczenia stóp w wodzie – jest też przygotowanie ziołowego naparu (np. z rumianku) lub odwaru z płatków owsianych i kilkunastominutowe moczenie stóp. Dzięki temu zmiękczysz naskórek i złagodzisz ból.

Jeżeli chcesz zapomnieć o dyskomforcie, jaki powoduje nawet mały odcisk na palcu, musisz działać profilaktycznie. Nawilżaj stopy, regularnie zmiękczaj naskórek, a jeżeli to konieczne – zainwestuj we wkładki ortopedyczne. Na co dzień wybieraj buty przede wszystkim wygodne, w których nawet długie spacery nie będą straszne. Produkty przydatne w zapobieganiu odciskom znajdziesz pod wpisem Gotowe do kupienia zamienniki znajdziesz w "Polecanych produktach" na dole wpisu - PRZEJDŹ »


Zobacz także: