Obecne w sklepach zabawki składają się przede wszystkim z plastiku. Nie jest to dobre dla środowiska, ale małemu dziecku bardzo ciężko będzie wytłumaczyć, że nie powinno się nimi bawić, bo cierpi na tym planeta. Na szczęście nie ma takiej potrzeby. Równie atrakcyjne mogą okazać się ekologiczne zabawki z drewna, które nadają się jako prezent pod choinkę zarówno dla dzieci, jak i dla niemowląt. Dlaczego warto zainteresować się drewnianymi zabawkami?

Drewniane zabawki - zalety i wady

Drewniane zabawki mają sporo zalet. Oto one:

  • Cechują się bardzo dużą wytrzymałością, nie kruszą się i nie pękają. Jeśli tylko odpowiednio o nie zadbamy, będą mogły służyć nawet i kilkadziesiąt lat.
  • bezpieczne dla dziecka. Elementy są zazwyczaj duże, dlatego dziecko nie może ich połknąć, nie mają ostrych krawędzi.
  • Dzięki swojej prostej formie nie mają zbyt wielu gięć, krawędzi i zakamarków, w które może dostać się brud. Dzięki temu dużo łatwiej utrzymać je w czystości.
  • dużo bardziej przyjazne środowisku. Do ich wykonania zużywa się drewno, które odrasta naturalnie, a po ich zużyciu się można je spalić, podczas gdy ich plastikowe odpowiedniki zanieczyszczają środowisko zarówno podczas wytwarzania, jak i po okresie użytkowania.
  • miłe w dotyku i łatwo je chwytać.

A jakie są wady?

  • Główną wadą zabawek drewnianych jest to, że są znacznie droższe od plastikowych. Wynika to z ceny drewna oraz większych nakładów pracy.
  • Nie da się ukryć, że plastikowe zabawki są dużo bardziej kolorowe, ładniejsze i posiadają większa ilość szczegółów, niż te drewniane.

Drewniane zabawki >>

Jak czyścić drewniane zabawki?

Ekologiczne zabawki z drewna to bardzo dobry wybór na prezent pod choinkę dla naszego dziecka, ale musimy pamiętać o tym, że trzeba o nie dbać dużo bardziej, niż o te z plastiku. Przed pierwszym podaniem ich dziecku należy przemyć je ciepłą wodą z użyciem detergentów. W przypadku, gdy zabawka ma trafić w ręce niemowlaka, najlepiej do tego celu skorzystać z preparatów używanych do kąpieli dziecka.

Zabawki z drewna należy czyścić zawsze wtedy, gdy są brudne, lub gdy bawiły się nimi także inne dzieci. Musimy o to zadbać zwłaszcza, gdy brały je do buzi.

Po myciu zabawek trzeba pamiętać o tym, by dobrze je wysuszyć. Najlepiej nie robić tego jednak na kaloryferze, gdyż drewno może wtedy popękać. Wstępne osuszenie najlepiej wykonać papierowymi ręcznikami lub materiałowymi szmatkami, a następnie umieścić zabawkę w pobliżu źródła ciepła, ale nie bezpośrednio przy nim.

Gdzie kupić drewniane zabawki?

Zabawki z drewna najlepiej kupować w ekologicznych sklepach. Mamy wtedy pewność, że otrzymamy wysokiej jakości produkty, które z pewnością są bezpieczne dla dziecka i dobre dla środowiska. Najlepszym przykładem takiego miejsca jest ekologiczny sklep Bee.pl.


⇨ Zobacz drewniane zabawki na Bee.pl


Jak powstają drewniane zabawki?

Na drewniane zabawki najlepiej nadają się drzewa liściaste. Na początku deski leżą przez kilka miesięcy, by się wysuszyć, następnie tnie się je na odpowiednią długość. Później drewno się hebluje, przygotowując je do tego, by nadać mu odpowiedni kształt. Warto pamiętać, że mimo tego, że technika poszła naprzód, niektóre warsztaty w dalszym ciągu wykonują wszystko ręcznie. Po dokładnym wycięciu i przygotowaniu wszystkich elementów trzeba je połączyć i pomalować, stosując tylko i wyłącznie farby ze specjalnymi atestami, które nie zaszkodzą dziecku.


Zobacz także: