W dzisiejszych czasach bycie ekologicznym nie jest jedynie modą - gdy dbamy o środowisko, dokładamy cegiełkę do lepszego świata dla przyszłych pokoleń. Powszechnie wiadomo jednak, że im jest się starszym, tym trudniej wyzbyć się dawnych nawyków i wdrożyć zupełnie nowe. Dlatego warto uczyć się bycia "eko" już od najmłodszych lat. Co powinniśmy robić, żeby wykształcić u naszego dziecka nawyki, które pomogą środowisku i utrzymają się przez lata? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Jak nauczyć dziecko bycia eko?

Krok 1: Kontakt z naturą

Trudno jest przejmować się czymś zupełnie dla nas obcym. Dlatego ważne jest, żeby od najmłodszych lat oswajać dziecko z przyrodą - zabierać na spacery do lasu, wycieczki rowerowe czy biwak. Poznawanie natury, jej działania, a także nazywanie poszczególnych gatunków roślin i zwierząt pozwolą dziecku utworzyć więź, która sprawi, że w przyszłości chętniej będzie dbało o środowisko. Z kolei w przypadku natknięcia się na szkody wyrządzone przyrodzie przez ludzi, takie jak składowisko śmieci w lesie, warto porozmawiać z dzieckiem o tym, dlaczego takie zachowanie jest nieodpowiednie.

Krok 2: Nauka przez zabawę

Dbanie o ekologiczność nie musi być dla dziecka uciążliwym obowiązkiem. Możemy połączyć naukę z dobrą zabawą, np. segregację śmieci przemienić w grę polegającą na dopasowaniu odpadów do właściwego pojemnika. Wyzwaniem, które na pewno obudzi w dziecku kreatywność, będzie z kolei wymyślanie sposobów na "drugie życie" przedmiotów i opakowań. Instrumenty z butelek, brzydka szafka pokryta wymyślnymi wzorami, domek dla lalek z pudełka - cokolwiek przyjdzie nam lub naszym pociechom do głowy! Dobrym sposobem jest także zamontowanie karmnika lub założenie domowego ogródka i wspólne uprawianie roślin. Dzięki temu dziecko nauczy się dbać o naturę i szanować jej potrzeby.

Ekologiczna uprawa roślin >>

Krok 3: Rozmowa

Skąd bierze się jedzenie? Dlaczego warto oszczędzać wodę, używać opakowań wielorazowych, kupować przedmioty używane? Jaki jest sens naprawiania albo przerabiania rzeczy, skoro można kupić nowe? Dobrze jest uświadamiać dziecko o tych i wielu innych kwestiach, a kiedy pytania pojawiają się same z siebie, nie powinniśmy ich unikać. Rozmowa ma dużą moc, szczególnie jeśli zaoferujemy naszym pociechom dyskusję i pomoc w samodzielnym dojściu do wniosków. Jeżeli natomiast sami nie jesteśmy pewni odpowiedzi, możemy wykorzystać tę okazję, by wspólnie poszukać informacji na dany temat.

Krok 4: Przykład "z góry"

Dziecko najczęściej uczy się poprzez naśladowanie rodziców - jeśli więc chcemy nauczyć je dbania o środowisko, kluczowa jest konsekwencja z naszej strony. Godziny spędzone na rozmowach czy ekologicznych zabawach mogą bardzo łatwo pójść na marne, kiedy nie daje się przy tym dobrego przykładu. Jeżeli rodzic na co dzień zakręca kran przy myciu zębów, segreguje śmieci, a na każde zakupy idzie z własną torbą, dziecko na pewno to dostrzeże i zacznie naśladować. W końcu jeśli mama czy tata tak robią, to przecież oczywiste, że tak właśnie powinno się postępować.


Zobacz także: