Herbaty ziołowe to znane od wieków remedium na wszelkie dolegliwości, także te wywołane stresem czy ciągłym zmęczeniem. W stanach przygnębienia i braku energii, stanowią znakomitą alternatywę dla leków. Herbata na dobry nastrój to świetny, a przede wszystkim naturalny i bezpieczny, sposób na poprawę samopoczucia.

herbata na dobry nastrój

Herbata z dziurawca

Napar z dziurawca to znany, tradycyjny środek o działaniu przeciwdepresyjnym. Posiada właściwości uspokajające, wspomaga również pamięć i koncentrację. Warto zauważyć, że jego zbawienny wpływ na działanie układu nerwowego jest potwierdzony licznymi badaniami, a ekstrakty z tej rośliny stosuje się do produkcji antydepresantów. Poza wieloma wartościowymi składnikami dziurawiec zawiera hiperycynę, która blokuje powstawanie enzymu odpowiedzialnego za rozkład serotoniny. A serotonina to jeden z hormonów określanych potocznie jako „hormony szczęścia”. Herbatę z dziurawca można pić 2-3 razy dziennie, jednak warto pamiętać że posiada składniki fotouczulające, dlatego należy unikać ostrego słońca i solarium.

Herbata z rumianku

Rumianek jest kojarzony głównie z właściwościami przeciwzapalnymi, rozkurczowymi i łagodzącymi alergię. Jednak i z niego można zrobić doskonałą herbatę na dobry nastrój, ponieważ działa uspokajająco, odpręża i pomaga się zrelaksować. Dodatkowo, rumianek łagodzi także lęki i pomaga zasnąć. Herbata rumiankowa może być spożywana nawet kilka razy dziennie.

Herbata z pokrzywy

Herbata z pokrzywy wspomaga przemianę materii i jest stosowana do oczyszczania organizmu z nagromadzonych w nim toksyn. Szkodliwe substancje pochodzące z pożywienia i zanieczyszczonego powietrza działają niekorzystnie na pracę narządów wewnętrznych, co przekłada się na nasze samopoczucie. Pokrzywa ułatwia usuwanie toksyn, dzięki czemu czujemy się pełni sił i energii do działania. Herbatę można pić 2-3 razy dziennie.

Herbata z ostropestu

Ostropest plamisty to niezwykła roślina, która podobnie jak pokrzywa, działa silnie odtruwająco. Jego lecznicze działanie znane było już w starożytności. Ostropest to idealny składnik herbaty na dobry nastrój, szczególnie dla tych, którzy nie stosują zbyt zdrowej diety, czują się senni i cierpią na brak apetytu, co może wskazywać na dużą ilość toksyn w organizmie. Zalecane jest spożywanie filiżanki herbaty przed posiłkiem.

Herbata z melisy

Melisa jest powszechnie znana i stosowana jako środek uspokajający i zwiększający odporność na stres. Herbata z melisy przywraca energię do życia, a także rozluźnia, zmniejsza napięcie mięśni, co umożliwia spokojne zasypianie. Poprawia również jakość snu. Swoje działanie melisa zawdzięcza zawartym w liściach olejkom eterycznym (kariofilen, cytral). Co więcej, posiada też niezwykle przyjemny łagodny smak i zapach. Nie zaleca się jednak pić więcej niż 2 filiżanki dziennie.

Herbata z lawendy

Lawenda posiada podobne właściwości jak melisa. Działa przede wszystkim uspokajająco i ułatwia zasypianie. Łagodzi skutki stresu i napięcia nerwowego. Przyjemny, ziołowy smak i charakterystyczny zapach potęgują korzystne działanie herbaty z lawendy. Szczególnie warto stosować ją w okresie wzmożonego napięcia i stresów. Świetnie smakuje z dodatkiem cytryny. Można ją pić nawet 3 razy dziennie.

Herbata na dobry nastrój to doskonała broń w walce z jesienną chandrą. Jest nie tylko aromatyczna i smaczna, ale faktycznie ma pozytywny wpływ na nasz nastrój, który jest szczególnie ważny, gdy za oknem chłód i deszczowa, nieprzyjemna aura.