Zima ? czas na intensywną pielęgnację włosów

Jak dbać o włosy zimą ? Warto zastanowić się nad tym zanim jeszcze nadejdą pierwsze mrozy. Problemy, które są szczególnie dokuczliwe zimą to elektryzowanie się włosów, wypadanie, częstsze przetłuszczanie czy łupież. To wszystko spowodowane jest mroźną pogodą połączoną z suchym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach. Nadmierne przetłuszczanie włosów może dodatkowo powodować noszenie czapki. Jeżeli nie chcesz należeć do grupy osób, które się z tym zmagają sprawdź co radzimy.

Jak dbać o włosy zimą

Sprawdź jak dbać o włosy zimą aby były piękne mocne i zdrowe

1. Delikatny szampon

Zimą włosy są szczególnie narażone na zniszczenia, tak więc ta tę porę roku warto wymienić szampon na delikatny, naturalny, bez składników obciążających takich jak parabeny, SLSy czy silikony. To wszystko tylko z pozoru upiększa nasze włosy, a w rzeczywistości może je obciążać i doprowadzić do osłabienia.

2. Odżywka lub maska do włosów

Pamiętaj aby zawsze po umyciu włosów szamponem nałożyć na nie odżywkę lub maskę. Dają one włosom dodatkową ochronę przez uszkodzeniami. Podobnie jak w przypadku szamponu wybieraj produkty naturalne, z bezpiecznym składem ale zawierające spore ilości składników nawilżających.

3. Suszenie włosów

Suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach nie sprzyja włosom, a są na nie narażone każdego dnia. Z tego powodu w okresie zimy warto jest zrezygnować z suszarki do włosów i pozwolić im wyschnąć naturalnie. Jeżeli nie ma takiej możliwości susz włosy zimnym strumieniem powietrza najlepiej z efektem jonizacji, która dodatkowo je odżywi.

4. Intensywne odżywianie

Maska lub odżywka po każdym umyciu to dodatkowa ochrona ale zimą potrzebujemy też dodatkowego odżywienia. W tym celu dobrze jest 1-2 razy w tygodniu olejować włosy. Oleje to rodzaj emolientów, które tworzą na włosach warstwę ochronną i zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu. Do takiego zabiegu świetnie nada się olej ze słodkich migdałów, olej arganowy, olej kokosowy ale też oleje które częściej mamy w swojej kuchni jak np. lniany czy oliwa z oliwek.

5. Ochrona włosów podczas pobytu na mrozie

Kolejna odpowiedź na pytanie jak dbać o włosy zimą to po prostu czapka. Jak już wcześniej wspominałam może być ona przyczyną częstszego przetłuszczania się włosów ale nie musi tak być. Ważne jest aby wybrać czapkę wełnianą lub z innego naturalnego materiału, który ?oddycha?. Kolejna zasada jest taka aby czapka nie była zbyt ciasna. Chodzi o to aby nadmiernie nie dociskała włosów do skóry głowy. Jeżeli te zasady będą zachowane nie mamy się czego obawiać. Absolutnie nie namawiam do tego aby czapki nie nosić, wręcz przeciwnie. Czapka ochroni nie tylko skórę głowy przed nadmiernym wysuszeniem, ale też cebulki włosów przed osłabieniem co z kolei mogłoby powodować wypadanie włosów.

Elektryzujące się włosy ? jak sobie z nimi radzić

Jak dbać o włosy zimą czyli co robić aby się nie elektryzowały bo ten problem dotyczy z pewnością największej części z nas. Poniżej kilka porad:

  • Zrezygnuj z plastikowych szczotek i grzebieni. W zimie wybieraj drewniane lub z naturalnym włosiem.
  • Nawilżaj włosy najczęściej jak się da. Wymień kosmetyki na nawilżające. W czasie zimy warto nawet zafundować sobie serię profesjonalnych zabiegów nawilżających.
  • Jonizacja ? warto też zainwestować w suszarkę z funkcją jonizacji, która pomaga w walce z problemem elektryzowania się włosów.