mleko modyfikowane

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby w pierwszych 6 miesiącach życia karmić dziecko wyłącznie piersią. Niekiedy jednak mama nie może lub nie chce karmić niemowlaka własnym pokarmem. W takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem okazuje się mleko modyfikowane w proszku. Jego skład jest maksymalnie zbliżony do naturalnego pokarmu kobiety. Jak przygotować mleko modyfikowane i bezpiecznie podać je dziecku? W naszym poradniku odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

SPIS TREŚCI

 1. Przygotowanie mleka modyfikowanego - najważniejsze wskazówki
 2. Odpowiednia temperatura
 3. Jakiej wody użyć
 4. Ile mleka modyfikowanego należy podawać dziecku?
 5. Co zrobić, jeśli dziecko nie chce pić mleka modyfikowanego?
 6. Mleko modyfikowane w butelce - jak długo może stać?
 7. Jaki jest termin ważności mieszanki po jej otwarciu?
 8. Jak przechowywać mleko modyfikowane?
 9. Czy mleka modyfikowane można ze sobą mieszać?
 10. Polecane mieszanki mleczne dla niemowląt


Przygotowanie mleka modyfikowanego - najważniejsze wskazówki

Prawidłowe przygotowanie mleka dla niemowląt wymaga skrupulatnego przestrzegania zaleceń producenta, umieszczonych na opakowaniu. Ponieważ mleko modyfikowane w proszku jest produktem narażonym na wpływ drobnoustrojów, uważne przestrzeganie zasad producenta pozwali Ci na bezpieczne karmienie dziecka w domu.

Oto ogólny opis przygotowania mleka modyfikowanego, krok po kroku:

 • Dokładnie umyj ręce,
 • Butelkę, smoczek oraz miarkę do odmierzania wyparz (za pomocą wrzątku lub sterylizatora),
 • Zagotuj wodę i ostudź, aby osiągnęła podaną przez producenta temperaturę,
 • Do butelki wlej dokładnie odmierzoną ilość wody, zgodnie z tabelą żywienia na opakowaniu,
 • Odmierz wyznaczoną przez producenta ilość proszku i dodaj do wody,
 • Zamknij butelkę i potrząsaj, dopóki mleko w proszku całkowicie się nie rozpuści,
 • Załóż smoczek na butelkę i nakarm maluszka,
 • Po zakończeniu karmienia wylej pozostałe mleko i umyj wszystkie akcesoria.

Jaka jest odpowiednia temperatura mleka modyfikowanego dla noworodka i jak ją sprawdzić?

Bezpieczne karmienie mlekiem modyfikowanym obejmuje dbanie o odpowiednią temperaturę. Gdyby mleko dla noworodka było za gorące, straciłoby wartości odżywcze. Z kolei zbyt zimne mleko powoduje, że proszek nie rozpuści się prawidłowo. Ponieważ zalecenia producentów mogą się różnić, zawsze należy zapoznać się z informacjami na opakowaniu. Generalnie jednak bezpieczna temperatura mleka dla niemowlaka to około 37°C – tyle, ile ludzkie ciało.

Jednak czy mleko modyfikowane można gotować? Podgrzewanie mleka modyfikowanego jest zdecydowanie niewskazane. Zamiast tego, zagotuj wodę i poczekaj, aż ostygnie do optymalnych 37°C. Jak sprawdzić, czy temperatura jest odpowiednia? Na własnej skórze. Wystarczy po podgrzaniu wody i odczekaniu kilku minut, wylać parę kropli na nadgarstek. Ta metoda, stosowana już przez nasze babcie, nadal się sprawdza.

Wygodne rozwiązanie to podgrzewacz do butelek. Pomaga podgrzewać mleko modyfikowane do pożądanej temperatury. Dzięki funkcjonalnemu urządzeniu łatwo podasz dziecku pokarm o odpowiedniej temperaturze.

Jakiej wody użyć do przygotowania mleka modyfikowanego?

Jakość karmienia mlekiem modyfikowanym w ogromnej mierze zależy od jakości użytej wody. Najlepsza dla niemowląt jest przegotowana woda niskozmineralizowana albo niskosodowa. W przypadku używania zwykłej wody z kranu, zdecydowanie warto ją wcześniej przefiltrować. Usunie to mechaniczne zabrudzenia i kamień. Pamiętaj, że bez względu na skład, woda do mleka modyfikowanego musi zostać najpierw zagotowana, a następnie ostudzona do odpowiedniej temperatury.

Ile mleka modyfikowanego należy podawać dziecku?

jak przygotować mleko modyfikowane

Producenci mleka dla niemowlaka zamieszczają na opakowaniu tabelę żywienia. Właśnie z niej dowiesz się, ile pokarmu podać dziecku w ciągu doby i jakiej wielkości powinny być poszczególne porcje. Warto jednak pamiętać, że przygotowanie mleka modyfikowanego według wytycznych na opakowaniu to nie wszystko. Dla niektórych dzieci porcja może być niewystarczająca, a dla innych zbyt duża. Koniecznie więc obserwuj niemowlaka. Jeśli zauważysz, że nie dojada lub po karmieniu nadal wydaje się głodne, skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić, czy nie należy zmniejszyć lub zwiększyć porcji.

Co zrobić, jeśli dziecko nie chce pić mleka modyfikowanego?

Niektóre mamy zauważają, że maluszek nie chce pić mleka modyfikowanego dla noworodka. Co wtedy zrobić? Przyczyną może być sposób podawania, który nie podoba się dziecku. Warto wypróbować inny rodzaj smoczka lub – jeśli dziecko stabilnie siedzi i potrafi chwytać – podawać je bezpośrednio z kubeczka.

Jeśli problem nie ustępuje, spróbuj przygotować mleko modyfikowane od innego producenta. Być może inny smak spodoba się maluszkowi i zacznie pić. Mleko dla niemowlaka można też podawać w bardziej przystępnej formie – na przykład w postaci szejka mleczno-owocowego. Możesz po prostu zmieszać mleko modyfikowane z ulubionym owocem dziecka albo gotować na nim kaszki mleczne.

Mleko modyfikowane w butelce - jak długo może stać?

Niektóre mamy zastanawiają się, jak długo może stać mleko modyfikowane. Niestety, nie może wcale. Zawsze należy przygotowywać je bezpośrednio przed karmieniem i zużyć w ciągu dwóch godzin. Nie rób tego na zapas, aby później odgrzać mleko w mikrofalówce. Pokarm, który stał jakiś czas, mógłby zaszkodzić dziecku. Podobnie nie wolno odkładać na później pokarmu, który miał już kontakt ze śliną dziecka. W takim mleku szybko rozwijają się bakterie, dlatego niedojedzone porcje nie mogą stać i należy je wyrzucić.

Jaki jest termin ważności mieszanki po jej otwarciu?

Po otwarciu opakowania zużyj cały proszek najpóźniej w ciągu jednego miesiąca. Nigdy nie należy lekceważyć i przekraczać umieszczonej na torebce daty przydatności do spożycia. Dzięki przestrzeganiu zaleceń producenta, karmienie mlekiem modyfikowanym przynosi najlepsze korzyści dla maluszka.

Jak przechowywać mleko modyfikowane?

Aby mleko modyfikowane zachowało swoje właściwości odżywcze, należy je przechowywać zgodnie z zaleceniami producenta. Po każdym użyciu pamiętaj o szczelnym zamknięciu torebki z proszkiem. Nie przesypuj go do innego pojemnika i nie przechowuj w lodówce. Modyfikowane mleko dla niemowląt wystarczy przechowywać w zamkniętym opakowaniu i temperaturze pokojowej, nie wyższej niż 25°C.

Czy mleka modyfikowane można ze sobą mieszać?

Chociaż pomiędzy pokarmami różnych producentów nie ma istotnych różnic klinicznych, mieszanie mleka modyfikowanego kilku firm nie jest dobrym pomysłem. Każda produkt ma nieco inny skład oraz smak. Dlatego najlepiej postawić na przygotowanie mleka modyfikowanego jednego producenta.

Warto jednak zaznaczyć, że nawet jeśli kobieta ma problemy z laktacją i niewiele pokarmu, może najpierw podać swoje mleko dziecku, a następnie pokarm modyfikowany. Nie należy jednak mieszać mleka w proszku i kobiecego w jednej butelce.

Polecane mieszanki mleczne dla niemowląt

W przypadku problemów z laktacją, najlepszym wyborem okazują się polecane mieszanki mleczne dla niemowląt. Producenci wiodących marek to Bebiko (Pro+, Junior), Bebilon (Profutura), Nestle (Sinlac) oraz Humana (Mali Odkrywcy). Wybierając karmienie mlekiem modyfikowanym wysokiej jakości, zapewniasz swojemu dziecku wszystko, co potrzebne do jego prawidłowego rozwoju.

Kiedy mama nie może lub nie chce karmić piersią, mleko w proszku jest dobrym rozwiązaniem na dostarczenie niemowlakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pamiętaj, aby za każdym razem przygotować mleko modyfikowane zgodnie z zaleceniami producenta. Wybierz polecane mieszkanki mleczne dla niemowląt i zadbaj o swojego maluszka.


Zobacz także: