Spędź ostatnie ciepłe dni na świeżym powietrzu

Jesienna aktywność to doskonała okazja na to aby cieszyć się ostatnimi ciepłymi promieniami słońca i podmuchami wiatru. Po kilku deszczowych tygodniach wreszcie wyszło jesienne słońce więc na najbliższe dni, a miejmy nadzieję, że nawet tygodnie zapowiada się polska złota jesień. Nie zmarnuj tych chwil siedząc przed telewizorem! Aktywne spędzanie czasu sprawi, że nie dopadnie nas chandra i przygnębienie, a ruch na świeżym powietrzu wprawi Cię w dobry humor i da ogromną satysfakcję. Ma on też wpływ na zdrowie: przyspiesza metabolizm, poprawia ukrwienie skóry, wzmacnia wytrzymałość i odporność, poprawia apetyt, pozytywnie wpływa na mechanizmy termoregulacyjne i pomaga utrzymać poziom witaminy D.

jesienna aktywność

Jesienna aktywność ? pomysły 

1. Rodzinny spacer ? to najprostsza, bezpieczna i nie wymagająca żadnego sprzętu forma codziennego ruchu. Warto uczyć dzieci aktywności spacerując całą rodziną. Pokazujmy im, że nie ma złej pogody, może być jedynie nieodpowiednie ubranie.

2. Nordic Walking ? warto skusić się na intensywniejszy rodzaj spaceru z zastosowaniem specjalnie zaprojektowanych kijków. Nie bez powodu ma coraz większą grupę entuzjastów w różnym wieku. Polega na zaangażowaniu do wysiłku jak największej partii mięśni. Ważne jest perfekcyjne opanowanie techniki ponieważ przynosi to wiele korzyści: odciążenie stawów kończyn dolnych i kręgosłupa, poprawę kondycji i gibkości. Stanowi doskonałą alternatywę dla biegania i treningów fitness. To z pewnością bardzo przyjemna a zarazem pożyteczna jesienna aktywność.

3. Gimnastyka pod chmurką ? jesienny spacer warto urozmaicić kilkunastominutową gimnastyką na świeżym powietrzu. Mogą być to proste, ogólnorozwojowe ćwiczenia fizyczne jak przysiady, skręty, skłony czy wymachy rąk i nóg. Wiele miast i miasteczek oferuje też siłownie na świeżym powietrzu. Sprzęty w takich miejscach są dość zróżnicowane więc będą przydatne zarówno dla mniej jak i bardziej wysportowanych osób. Każdy znajdzie coś dla siebie.

4. Jogging ? to rodzaj ruchu dla osób lubiących nieco wyższe tempo. Popularność tej dyscypliny sportowej wciąż rośnie. To znakomity sposób by uniknąć przybrania na wadze, ?zastania? mięśni i stawów, a także skutecznie pozbyć się napięcia i stresu. Bieganie po parku lub lesie umożliwia podziwianie jesiennych plenerów, co dodatkowo relaksuje i uspokaja.

5. Rower ? jesień to doskonała pora roku dla miłośników roweru i nie warto za szybko z niego rezygnować. Godzina spokojnej jazdy na rowerze pozwala spalić około 500 kalorii, normalizuje poziom cukru we krwi i stabilizuje poziom cholesterolu, zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, a serce lepiej pracuje dzięki czemu poprawia się ogólna wydolność organizmu.

Najnowsze wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają ok. 60 minut codziennego treningu na powietrzu. Powinien być do wieku, stanu zdrowia i naszych upodobań. Warto zacząć od ruchu przez 15-30 minut. Przekonaj się, że jesienna aktywność na świeżym powietrzu to sama przyjemność i korzystaj z ciepłych dni!