W dzisiejszych czasach niewątpliwie panuje moda na bycie bio, eko fit i vege. Z każdej strony napływają informacje o nowych produktach eko i o zdrowym trybie życia. Nic więc dziwnego w tym, że tematem zainteresował się również przemysł farmaceutyczny. W związku z tym każda ceniąca się marka ma już w swojej ofercie linię naturalnych kosmetyków. Jest ich jednak tak wiele, że ciężko się zdecydować, jak dokonać właściwego wyboru. Oto kilka ważnych informacji dotyczących tego rodzaju produktów.

Kosmetyki naturalne - na co zwrócić uwagę?

Wybór kosmetyków nie należy do łatwych. Wydawać by się mogło, że poziom trudności spada, kiedy mówimy o kosmetykach naturalnych, które już z nazwy wydają się zdrowe dla skóry. Niestety często okazuje się, że produkty są naturalne jedynie z nazwy. Właśnie dlatego przed zakupem warto dokładnie sprawdzić skład kosmetyku. Im mniej dodatkowych substancji, tym produkt bardziej naturalny. Dodatkowo pamiętaj o tym, że składniki są wypisywane w kolejności stężenia, dlatego jeśli zależy ci na bogactwie płynącym z natury, zwróć uwagę na to, aby wyciągi z ziół czy minerały znajdowały się na początku listy.

Kosmetyki naturalne - jakich substancji unikać?

Zwróć uwagę również na substancje zapachowe, które zostały dodane do kosmetyku. Często są to olejki eteryczne, które mają za zadanie zamaskować nieprzyjemną woń innych składników, a dodatkowo charakteryzują się działaniem relaksacyjnym lub pielęgnacyjnym. Zdarza się jednak, że do kosmetyków dodawane są substancje, tak zwane parfum, które niestety nie mają już nic wspólnego z naturą, a dodatkowo mogą powodować reakcje alergiczne.

Pamiętaj także o tym, że naturalne kosmetyki nie powinny zawierać dużo substancji zagęszczających oraz konserwantów. W wielu przypadkach są to składniki niezbędne, choćby do tego, żeby krem dłużej zachował swoje właściwości. Ważne jednak, aby lista tych składników nie przewyższała ilości wyciągów roślinnych.

Ważna jest również barwa kosmetyku. Powinna się ona wiązać z kolorem głównych składników. Stąd maska z algami będzie charakteryzować się zielonym kolorem, a ta glinką - szarym. Jeżeli natomiast spotkasz w drogerii pięknie pachnący, owocowy żel pod prysznic o soczystej barwie, powinna zapalić się czerwona lampka ostrzegawcza.

Kosmetyki naturalne - jakie wybierać?

Przy wyborze kosmetyku naturalnego warto zwrócić uwagę na certyfikaty, ponieważ w głównej mierze to właśnie one mają zagwarantować klientom naturalność produktów. Często są to certyfikaty informujące, że produkt nie ma w sobie substancji pochodzenia odzwierzęcego lub że składniki, z których został wykonany były poddane wysokiej kontroli jakości od siewu do wytworzenia kosmetyku. Pamiętaj także o tym, że dobry kosmetyk naturalny będzie miał raczej stosunkowo wysoką cenę. Wszystko za sprawą tego, że jego składniki są droższe niż w przypadku zwykłych kosmetyków. Jeżeli uważasz, że ceny takich produktów są zbyt wygórowane, możesz pokusić się o stworzenie własnych naturalnych kosmetyków w domowym zaciszu.

Dlaczego warto stosować ekokosmetyki?

Kosmetyki naturalne dzięki zawartości ekologicznych, mało przetworzonych i poddanych odpowiedniej kontroli składników są przede wszystkim bardzo bezpieczne dla naszej skóry. Naturalne składniki dużo rzadziej wywołują reakcje alergiczne w porównaniu do chemicznych kosmetyków. Ekologiczne i naturalne kosmetyki są też zdrowsze dla skóry - są dużo lepiej tolerowana, a przy tym nie powodują zapychania porów, które może prowadzić nawet do poważnych zapaleń. Naturalne wyciągi roślinne łagodzą stany zapalne, skutecznie oczyszczają, tonizują i nawilżają skórę. Dodatkowo kosmetyki naturalne nie są testowane na zwierzętach i muszą być poddawane bardzo rygorystycznym testom na uzyskanie odpowiedniego certyfikatu. Dzięki temu dostajemy do rąk produkt bezpieczny, naturalny i ekologiczny.