Las w słoiku - wiosna w domu przez cały rok

Za oknem zima. Chciałbyś zatrzymać zieleń lasu trochę dłużej niż pozwala Ci na to pogoda? Zamknij uroki natury w szkle i zabierz ją ze sobą do domu! Stwórz swój własny las w słoiku.


las w słoiku

Las w słoiku czy też florarium to idealne rozwiązanie dla wszystkich kochających rośliny (również dla tych, którzy uważają, że niekoniecznie radzą sobie z ich hodowlą), a dodatkowo dekoratorski hit sezonu ostatnich miesięcy! Las w słoiku to super dodatek do każdego wnętrza, który będzie cieszył Twoje oko i na pewno zwróci uwagę Twoich gości. Największym plusem poza efektownym wyglądem lasu w słoiku są jego niewielkie wymagania co do utrzymania, oraz to, że możesz go zrobić samodzielnie w domu. Tworząc swoje własne miniaturki lasu czy ogrodu, możemy zadecydować o tym, czy słoik:

 • będzie zamknięty - potrzebne są tu odpowiednie rośliny, które lubią wilgoć oraz zadowalają się półcieniem np. mech. Takie rośliny wystarczy podlewać kila razy w roku, a po pewnym czasie utworzą one swój własny ekosystem, który wystarczy im do prawidłowego funkcjonowania, wzrostu, rozmnażania i żywienia (naszym zadaniem będzie jedynie otwieranie słoja od czasu do czasu w celu przewietrzenia)
 • będzie otwarty - w tej kompozycji doskonale sprawdzą się sukulenty, które również nie są kapryśne, aczkolwiek będą wymagały od nas spryskiwania zraszaczem co ok. 3 tygodnie pozostałe kwiaty zraszaj co ok.1,5 tygodnia

Jak zrobić las w słoiku?

Zastanawiasz się jak to zrobić? Nic prostszego! Poniżej przedstawię Ci krótki przepis.

Będziesz potrzebować:

 • duży słoik lub inne naczynie szklane (ładnie wygląda również nieduże, okrągłe akwarium)
 • aktywowany węgiel drzewny - opcjonalnie (polecane do słoików otwartych)
 • keramzyt lub żwir (zapewni odpowiedni drenaż)
 • ziemie do roślin
 • wybrane roślinki np. paprotki, mech, bluszcz, sukulenty (najlepiej wybieraj rośliny które nie są zbyt wymagające)
 • kamyczki lub inne ozdoby (możesz użyć np. kolorowych szklanych kamyczków dostępnych w kwiaciarniach i sklepach z dodatkami dekoratorskimi)

Kiedy przygotujesz wszystkie "składniki" potrzebne do naszego przepisu, możemy zaczynać!

Oto co musisz zrobić:

 1. Na dno słoika wysyp keramzyt lub żwir, dzięki nim woda wewnątrz słoika będzie odpowiednio odprowadzana
 2. Przysyp pierwszą warstwę w słoiku ziemią do kwiatów. Postaraj się usypać z piasku nieregularne pagórki, dzięki czemu twoja kompozycja będzie bardziej wielowymiarowa, a rośliny lepiej wyeksponowane. Pamiętaj, żeby warstwa ziemi nie była zbyt wysoka - zostaw miejsce roślinkom! (całość nie powinna sięgać wyżej niż 2/3 naczynia)
 3. Zasadź wybrane sadzonki
 4. Podlej całość wodą (ostrożnie, aby nie przesadzić)
 5. Jeśli wybrałeś opcję z zamkniętym słoikiem, pora by to zrobić :)

Podziel się radością płynącą z natury! Własnoręcznie przygotowany las w słoiku możesz również podarować w prezencie swoim bliskim. Ozdób górę słoika barwną wstążką, lub sznurkiem i ociepl komuś zimę.