las w słoiku

Chciałbyś zatrzymać zieleń lasu trochę dłużej, niż pozwala Ci na to pogoda? Zamknij uroki natury w szkle i zabierz ją ze sobą do domu! Stwórz swój własny las w słoiku.

Las w słoiku (zwany też florarium lub mini lasem) to dekoratorski hit ostatnich lat i idealne rozwiązanie dla wszystkich kochających rośliny - również dla tych, którzy uważają, że niekoniecznie radzą sobie z ich hodowlą.

Las w słoiku to super dodatek do każdego wnętrza, który będzie cieszył Twoje oko i na pewno zwróci uwagę Twoich gości. Największą zaletą florarium - poza efektownym wyglądem - są jego niewielkie wymagania co do utrzymania oraz to, że możesz go zrobić samodzielnie w domu.

Rodzaju lasów w słoiku

Tworząc swoje własne miniaturki prawdziwego, zielonego lasu czy ogrodu, możemy zadecydować o tym, czy będzie on w słoiku:

 • zamkniętym - potrzebne są tu odpowiednie rośliny, które lubią wilgoć oraz zadowalają się półcieniem, np. mech. Takie rośliny wystarczy podlewać kila razy w roku, a po pewnym czasie utworzą one swój własny ekosystem, który wystarczy im do prawidłowego funkcjonowania, wzrostu, rozmnażania i żywienia. Naszym zadaniem będzie jedynie otwieranie słoja od czasu do czasu w celu przewietrzenia.
 • otwartym - kompozycje kwiatowe trzymamy w słoiku otwartym, a całość będzie wymagała zraszania. Doskonale sprawdzą się tu sukulenty, które nie są kapryśne i będą wymagały od nas spryskiwania co ok. 3 tygodnie. Pozostałe kwiaty zrasza się co ok. półtorej tygodnia.

Jak zrobić las w słoiku?

Czego potrzeba do wykonania lasu w słoiku? Należy mieć:

 • duży słoik lub inne naczynie szklane (ładnie wygląda również nieduże, okrągłe akwarium),
 • keramzyt lub żwir (zapewni odpowiedni drenaż),
 • ziemię do roślin,
 • wybrane rośliny, np. paprotki, mech, bluszcz, sukulenty; najlepiej wybieraj rośliny które nie są zbyt wymagające,
 • kamyczki lub inne ozdoby (możesz użyć np. kolorowych szklanych kamyczków dostępnych w kwiaciarniach i sklepach z dodatkami dekoratorskimi),
 • aktywowany węgiel drzewny - opcjonalnie (polecane do słoików otwartych).

Sposób wykonania:

 1. Na dno słoika wysyp keramzyt lub żwir. Dzięki nim woda wewnątrz słoika będzie odpowiednio odprowadzana.
 2. Przysyp pierwszą warstwę w słoiku ziemią do kwiatów. Postaraj się usypać z piasku nieregularne pagórki, dzięki czemu Twoja kompozycja będzie bardziej wielowymiarowa, a rośliny lepiej wyeksponowane. Pamiętaj, żeby warstwa ziemi nie była zbyt wysoka - zostaw miejsce roślinkom! Całość nie powinna sięgać wyżej, niż 2/3 naczynia.
 3. Zasadź wybrane sadzonki.
 4. Możesz udekorować wszystko według własnego uznania, stosując np. ozdobne kamienie.
 5. Podlej całość wodą (ostrożnie, aby nie przesadzić).
 6. Jeśli wybrałeś opcję z zamkniętym słoikiem, zakręć naczynie nakrętką.

Własnoręcznie przygotowany las w słoiku możesz również podarować w prezencie swoim bliskim. Ozdób górę słoika barwną wstążką, lub sznurkiem i ociepl komuś zimę. Florarium może być doskonałym prezentem, np. dla rodziców.


Zobacz także: